Anasayfa Haber Çocuklar ölüyor vekiller çaresiz: Sadece izliyoruz!  

Çocuklar ölüyor vekiller çaresiz: Sadece izliyoruz!  

Paylaş

Gündem Çocuk Derneği ile birlikte 69 ayrı sivil toplum örgütü Kürdistan’a yürütülen savaştaki çocuk ölümlerine dikkat çekmek için Meclis önünde yaptığı eylemde konuşan CHP Milletvekili Aytuğ Atıcı, “Çocuklar ölüyor biz ise sadece izliyoruz” diyerek AKP’nin Meclis’i nasıl çaresiz hale getirdiğini dile getirdi. Gündem Çocuk Derneğinden Ezmi Koman ise, siyasi partilere “acilen bölgeye gidip durumu yerinde incelemeleri” çağrısında bulundu.

Gündem Çocuk Derneği, Türk Psikologlar Derneği, İnsan Hakları Derneği (İHD), Çocuk İhmali ve İstismarını Önleme Derneği, Çocuk Hakları Merkezi ile birlikte 69 sivil toplum örgütü, “sokağa çıkma yasakları” sonucu katledilen çocuklara ilişkin TBMM Dikmen kapısı önünde ortak basın açıklaması yaptı. “Çocuklar için barış hemen şimdi” pankartı açan ve “Çocuklar için barış mümkün” dövizlerini taşıyan grubun eylemine HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ve Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım ile CHP Milletvekillerinden Sezgin Tanrıkulu, Aytuğ Atıcı, Şenal Sarıhan ve Mehmet Göker de destek verdi.

Bu açık bir savaştır

Grup adına açıklama yapan Özge Çelik, 16 Ağustos başlayan sokağa çıkma yasaklarıyla birlikte en az 44 çocuğun hayatını kaybettiğini belirterek, “Öğretmenler ‘hizmet içi eğitim’ adıyla geri çekiliyor. Temel ihtiyacı için sokağa çıkan sivil insanlar hedef alınıyor. Hastaneler ve okullar bombalanıyor. Halkın sağlığa erişim hakkı engelleniyor. Tüm bu yaşananlar bir operasyon değil, savaş olduğunun açık kanıtıdır. Sözleşmelerde yer alan hak ve özgürlüklerin açık ihlalidir. Bölgeye yapılan askeri sevkiyatın devam etmesi savaş ortamının büyüyerek devam edeceği konusunda endişelerimizi artırmaktadır” dedi.

‘Son iki günde en az 4 çocuk öldürüldü’

Savaş ortamına çocukların doğrudan her türlü saldırı ve hak ihlaline maruz kaldığını belirten Çelik, “Devletin yükümlülüklerini yerine getirmemesi sonucunda ortaya çıkan hak ihlalleri ağırlaşarak ve artarak devam etmektedir. Sadece son iki günde, Cizre ve Silopi’den en az 4’ü çocuk olmak üzere 15 kişinin hayatını kaybetmesi, durumun ağrılığını açıkça gözler önüne sermektedir. Bu durum insan hakları ve çocuk hakları açısından kabul edilemezdir” şeklinde konuştu.

Gündem Çocuk Derneği’nden Ezgi Koman ise Meclis’e iletecekleri taleplerini şöyle sıraladı. “Partilerin bölgeye heyet göndermesini, İnsan hakları inceleme komisyonun sokağa çıkma yasaklarının olduğu yerlere heyet göndererek rapor hazırlaması ve kamuoyuyla doğru paylaşmasını, yaşanan hak ihlallerinin araştırılması için bölgeye insan hakları savucuların bağımsız heyetlerin ve gazetecilerin bölgeye girmesinin sağlanmasını istiyoruz” dedi.

Çocuk ölümlerini izliyoruz

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, Kürdistan kentlerinde yaşanan savaşa ilişkin şöyle konuştu: “Dünyanın neresinde olursa olsun çocukların haklarını korumak çocukların haklarını talep etmek bizim görevimizdir. Ancak bizler ne yapıyoruz sadece izliyoruz. Çocukların ölmesini izliyoruz. Çocukların buzdolaplarında saklanmasını ve babalarının sırtında ölü bedenlerinin torbalarda taşınmasını izliyoruz” dedi.

Çocuklar birer sayı değil

HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ise çok sayıda vekille eyleme destek olmak istediklerini ancak HDP vekillerin çoğunun savaş nedeniyle bölgede olduğunu hatırlatarak, “Çocuklar birer sayı değil, hepimizin en önemli parçasıdır. Hepimizin çocuklara karşı yükümlülükleri var. Parti ayırımı gözetmeksizin psikolojik travmaların bir an önce kaldırılması ve bir an önce çözüm ve müzakere sürecine dönülmesini talep ettik” dedi.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here