Anasayfa Emek Çocukların katledildiği Türkiye’de eğitim sorunlarından bahsetmek anlamsız’

Çocukların katledildiği Türkiye’de eğitim sorunlarından bahsetmek anlamsız’

Paylaş

 

‘Çocukların katledildiği Türkiye’de eğitim sorunlarından bahsetmek anlamsız’

Mersin (DİHA) – Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu, Kürdistan’da 35 günlük bebeklerin, okul çağındaki çocukların evlerinde kurşun ve bombaların hedefi haline gelerek katledildiği bir Türkiye’de eğitim sorunlarından bahsetmenin anlamsız olduğunu söyledi.

Eğitim Sen Mersin Şubesi, 2015-2016 eğitim öğretim yılının açılması ile birlikte eğitim alanında yaşanan sorunlara dikkat çekmek amacı ile Akdeniz ilçesinde bulunan Teyfik Sırrı Gür Lise önünde açıklama yaptı. “Karanlığa teslim olmayacağız” pankartının açıldığı açıklamada “Savaşa değil eğitime bütçe” sloganları atıldı. Açıklamayı yapan Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu, eğitim öğretim yıllının emekçilerin birikerek artan sorunlarının gölgesinde ve ülkenin bir bölümünde öğrencilerin ve öğretmenlerinin can güvenliğinin olmadığı bir ortamda başladığına dikkat çekti.

Okulların “turizm” gerekçesiyle 2 hafta geç açıldığını hatırlatan Muşlu, asıl gerekçenin Kürdistan’da başlatılan savaştan olduğuna vurgu yaptı. Yaşanan çatışmalar nedeniyle halkın can güvenliğinin olmadığını söyleyen Muşlu, 35 günlük bebeklerin, okul çağındaki çocukların evlerinde kurşunların ve bombaların hedefi haline gelerek katledildiği bir ülkede eğitimin sorunlarından bahsetmenin anlamsız olduğunu söyledi.

‘Anadilde eğitim hakkı görmezden gelinemez’

Anadilde eğitime de değinen Muşlu, Türkiye’de yıllardır anadilde eğitim taleplerinin, resmi dil ile karşı karşıya getirerek tartışmanın ve yasakçı tutumu sürdürmenin en olumsuz sonuçlarını tek kelime Türkçe bilmeyen çocukların çektiğini söyledi. Bilimin en temel ilkelerinden birisi olan anadilde eğitim hakkını görmezden gelmenin mümkün olmadığını vurgulayan Muşlu, anadilde eğitim için okul boykotu dahil tüm demokratik eylem ve etkinlikleri desteklediklerini belirtti.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here