Anasayfa Forum ÇÖZEMEDİN ÇÖZÜLDÜN, GEÇMİŞ OLSUN KARDEŞİM..!

ÇÖZEMEDİN ÇÖZÜLDÜN, GEÇMİŞ OLSUN KARDEŞİM..!

Paylaş

 

Geçen yazımda çözemezsen çözülürsün demiştim. (http://blog.radikal.com.tr/turkiye-gundemi/cozemezsen-cozulursun-101293)

7 Haziran bu anlamda milat oldu. Çözüm adı altında çözümsüzlüğü dayatan zihniyetin, 13 yıllık iktidarında kazandığı sınırsız tahakkümile, müthiş bir iktidar sarhoşluğuna kapıldı. Kendilerinin tek çözüm kaynağı olduğunu ” ben olmasam perişan olursunuz; ülke batar, haklarınız gasp edilir” algısını ve söylemlerini sürekli tekrarladılar.

Diyarbakır’da özellikle seçimden sonra ortaya çıkan, ne olduğu belirsiz çatışmalar bu kafa yapısının sonuçlarıdır. Kanımca 90’lı yıllarda uyuyan jitem kadroları harekete geçmiştir. Hizbullah adına Kürt hareketine, Kürt hareketi adına da Hizbullah ve Hüdapar’a saldırıp Kürt’ü Kürt’e vurma siyaseti güderek, bak ben olmasam bunlar olur siyaseti gündeme girmiştir.

Kürt siyasal hareketinin tecrübesi, umarım sistemin çıkmaz siyasetine ve Hüdapar’ın saldırgan üslubuna yenik düşüp, bir çatışma ortamına sebep olmaz.

İstikrar adına sınırsız tahakkümü dayatıp tek adam siyasetine dayanan Türk usulü başkanlık fena çarpıldı.

Kürt hareketinin 40 yıllık siyasal tecrübesini fark etmeyenler, Kürt’ün tokadını fena yediler. 13 yıldır çözüm adı altında oyalama ve iktidarını sağlama alma, seçimden seçime çözüm maddelerini pişirip pişiriptekrardan oyalama siyaseti, Diyarbakır surlarına çarpılmıştır.

Kürt halkı geçmişte kendi sorunlarının çözümü için, aslında birçok hükümete şans vermiştir. Çözemeyenlerin tamamı çözüldü.Bunları sıralarsak;

1980 öncesi Diyarbakır’da Karaoğlan dendiğinde akan sular dururdu. Çözemedi çözüldü.

12 Eylüden sonraTurgun Özal’ın ANAVATAN’siyaseti ; çözemedi çözüldü.

Kürtler iki dönem Erbakana da şans verdi, bunlarda çözemediler, çözüldüler.

Ve AKP hükümeti de çözüldü. Hiç kimsenin tahmin etmediği bir noktada çözüldüler.

Elbette ki AKP iktidarının çözülmesinde birçok neden vardır. Ama tıkanmasının ve bu duruma düşmesinin temel sebebi Kürt siyasetine ve çözümüne yaklaşımında geleneksel devlet aklını bir yöntem olarak kullanmasıdır.

Geleneksel devlet aklı tekçi ve ırkçıdır. Bu akıl 21. yüzyıl aklına, 2015 aklına uymamaktadır. Israr ederseniz iflas edersiniz. Bunun yanında Ecdad sevdasına tutulup, bunun üzerine Osmanlı hayallerine de kapılırsanız, yukarda da değindiğim gibi 40 yıllık Kürt’ün siyasal tecrübesine çarpılırsınız.

Kürt hareketinin 40 yıllık siyasal tecrübesi, onu Ortadoğu’nun en tecrübeli hareketine dönüştürmüştür. Savunduğu paradigma hem yerel, hem de evrenseldir. Bundan dolayıdır ki Ortadoğu’da, Kürt hareketi kadar mutasyona uğrayan bir hareket belki de yok gibidir. Kendini coğrafyanın koşullarına göre, zaman ve mekanı gözeterek günceller. Kendini sürekli değiştirir ve geliştirir.

Kanımca AKP iktidarı bunu yeterince göremedi. 13 yıllık iktidar sarhoşluğu da buna katılınca, Kürt hareketine tepeden bakıp oyalarım siyaseti gelişti.

Kürt hareketinin söylemlerine baktığımızda;‘iğne ucu kadar bir çözüm yolu bulsam ona dört elle sarılırım’mantığı egemendir. AKP iktidarı bu söylemden ortak bir fayda sağlayacağına, iktidarını koruma ve sürdürme siyaseti gütmüştür sürekli. Bu siyaset maalesef AKP iktidarının 2. Döneminde bir yöntem haline gelmiştir. Bunun detayını AKP paradoksu ve 2. Meclis yazımda detaylandırmıştım.(http://blog.radikal.com.tr/politika/akp-paradoksu-ve-2-meclis-100369)

Recep Tayyip Erdoğan, aslında 13 yıllık AKP’nin emeğini, 9 ayda kendi hırslarına kurban etmiştir. Sadece AKP kadrolarının emeklerini değil, Türkiye’deki İslami camiaların 90 yıllık hayallerinive emeklerini suya gömmüştür. Bu zihniyete karşı büyük güvensizliklere sebep olarak, belki de bu coğrafyada bir daha iktidara gelme şanslarınıortadan kaldırmıştır.

Recep Tayyip Erdoğan’ın  Öcalan’la, ortak vatanda demokratik bir ülke kurma ve belki de Nobel barış ödülünü alıp tarihe geçme şansı varken, tarihe bu emekleri boşa çıkaran adam olarak geçti .

Kısacası; çözemedin çözüldün kardeşim.

“Peki bundan sonra ne olacak?”sorusu çok önemli.Üzülerek söylemeliyim ki hem CHP, hemde MHP söz konusu Kürtler olunca, bu konuda AKP’den daha geriler. Kürtler CHP+MHP iktidarına mahkum olursa ne olur?

Acaba Kürtlerbarajı aşmakla,  ayaklarına kurşun mu sıktılar? Kanımca ayaklarına kurşun sıkmadılar, 40 yıllık siyasal tecrübelerine, inandıkları paradigmalarına, ortak vatanda demokratik bir ülkenin inşası için, çözemeyeni çözme gücünü, kendilerinde gördükleri inançla kullandılar.

Umarım yeni kurulan iktidarlar çözümün kaynağı olurlar. Yoksa sorunun kaynağı olurlar.

Çözün kardeşim! Yoksa çözülürsünüz.

Mehmet ÇİÇEK

rohat30@hotmail.com

 

 

 

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here