Anasayfa Haber Çözüm sürecine bir çelme de TSK’dan: Mardin’de PKK’ye yönelik askeri operasyon başlatıldı.

Çözüm sürecine bir çelme de TSK’dan: Mardin’de PKK’ye yönelik askeri operasyon başlatıldı.

Paylaş

(Özgürlükçü Sol)- Çözüm süreci ve izleme heyeti ile ilgili tartışmaların gündemde olduğu son günlerde sürecin yürütülmesinde sorunlara yol açabilecek bir adım da TSK’dan geldi.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde bugün yayınlanan haberde Mardin Mazıdağ kırsalında PKK’ye yönelik askeri operasyon başlatıldığı duyuruldu.

Genelkurmay Başkanlığının açıklamasında doksanlı yıllarda kullanılan dil ve nitelemeler tercih edilerek operasyonun “Bölücü Terör Örgütü mensuplarına ait olduğu değerlendirilen sığınak, barınak / depoları tespit ve imha etmek maksadıyla” yapıldığı ifade edildi. Operasyon için gerekli izinlerin ise valilik oluru ile sağlandığı belirtildi.

Genelkurmay Başkanlığının internet sitesinde yer alan açıklamada “Güvenlik Güçleri tarafından, Mardin / Mazıdağı kırsalında, Bölücü Terör Örgütü mensuplarına ait olduğu değerlendirilen sığınak, barınak / depoları tespit ve imha etmek maksadıyla, Valilik oluruna istinaden, beş Tim kuvvetle operasyon icra edilmektedir.” denildi.

Bilindiği gibi gerek MİT, gerek devletin çeşitli birimleri ve gerekse TSK mensupları tarafından uzun süreden beri PKK lideri Abdullah Öcalan, gerek PKK’nin Avrupa kanadı ve gerekse PKK’nin silahlı kanadının merkezi kabul edilen Kandil ile sürdürülen doğrudan ve dolaylı görüşmeler devam ediyordu. Bu görüşmeler etrafında yürütülen çözüm süreci çerçevesinde iki yıldan fazla bir süreden beridir silahlı çatışmalar da durmuştu.

Son günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın hem Kürt sorununa hem de çözüm sürecine yönelik yaptığı olumsuz açıklamalar, sürecin AKP ve devlet tarafından sabote edilmek istendiğini akla getirmişti.

Erdoğan’ın açıklamalarından sonra Genelkurmay Başkanlığının başlattığı askeri operasyon da , Kürt sorununu güvenlik sorununa indirgeyen devlet aklının göstergesi olarak kabul ediliyor.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here