Anasayfa Haber Cumartesi anneleri 529’uncu Haftasında bir kez daha seslendiler: Akıbetleri açıklayın

Cumartesi anneleri 529’uncu Haftasında bir kez daha seslendiler: Akıbetleri açıklayın

Paylaş

Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle sürdürdükleri adalet arayışlarının 529’uncu haftasını, Kayıplar Haftası nedeniyle gözaltında kayıp şair ve yazar Sabahattin Ali’ye adayan Cumartesi Anneleri, devlete, “Gözaltında kaybettiklerinizin akıbetlerini açıklayın” diye seslendi.

680x680nc-ist-160515-cumartesi-anneleri-529-hafta9
Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle sürdürdükleri adalet arayışlarının 529’uncu haftasında Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi.680x680nc-ist-160515-cumartesi-anneleri-529-hafta8

HDP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Adayı Pervin Buldan ile Avrupa Akdeniz İnsan Hakları Delegasyonu üyelerinin de destek verdiği eylemde, “Failler belli, kayıplar nerede?” yazılı pankart açan kayıp yakınları ellerinde kaybedilen yakınlarının fotoğraflarının bulunduğu dövizler ile kırmızı karanfiller taşıdı. 17-31 Mayıs Kayıplar Haftası nedeniyle şair ve yazar Sabahattin Ali’ye adanan eylemde ilk sözü 21 Mart 1995’te gözaltına alındıktan sonra katledilen Hasan Ocak’ın ağabeyi Ali Ocak aldı. 20 yıldır Galatasaray Meydanı’ndan toplumun vicdanına seslendiklerini ve devlete kayıplarla yüzleşme çağrısı yaptıklarını söyleyen Ocak, “20 yıldır devletin bu vahşetini toplum vicdanında tartışmaya çalışıyoruz” dedi.

Şimdi 300 metre uzağımızda…

680x680nc-ist-160515-cumartesi-anneleri-529-hafta1

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlık yaptığı dönemde Cumartesi Anneleri’ne verdiği, “Akıbetleri açıklayacağız, sorumluları yargılayacağız” sözlerini hatırlatan Ocak, “O sözleri kendi iktidarını, diktatörlüğünü pekiştirmekten başka bir anlam taşımıyormuş” dedi. Ocak, kendi eylemleri ile aynı zamanda Beyoğlu’nda düzenlenen seçim mitinginde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kast ederek, “Şimdi 300 metre uzağımızda yeni destek arayışlarına girmiş. Bu lakaytlığını kınıyoruz” ifadelerini kullandı. Şili, Arjantin ve Filipinler gibi ülkelerde devletlerin gözaltında kayıplarla yüzleştiğini de hatırlatan Ocak, “Türkiye’de bu hesaplaşma süreci halen yaşanmadı” dedi.

‘Akıbeti hakkında hiçbir şey bilmeden yaşıyoruz’

24 Aralık 1994’te kaybedilen İsmail Bahçeci’nin kardeşi Umut Bahçeci, gözaltında kayıpların Türkiye’nin ayıbı olduğunu söyledi. Yaşadıkları acının hiçbir şeyle ölçülemeyeceğini kaydeden Bahçeci, “Ağabeyim kayıp olduğu için öldü mü, ölmedi mi? Yaşıyor mu? Yaşıyorsa nerede yaşıyor? Hiçbir şey bilmiyoruz, bu şekilde yaşıyoruz” diye belirtti.

‘Bunlar iki yüzlüdür, yalancıdır’

“20 yıldır konuşuyoruz, anlatıyoruz ama kimse bizi duymuyor” diyen Kenan Bilgin’in ağabeyi İrfan Bilgin ise, darbeci Kenan Evren’in emekçilerin ödediği vergilerle güzel bir yaşam sürerek 97 yaşına kadar yaşadığını belirterek, “Eli kanlı, yüzlerce insanı katletmiş olan bu insan hiç kimse kendisine bir şey sormadan çekip gitti. 12 Eylül’ü yargılayacağız dediler, savcı karşısına getirip soru soramadılar bu cellatlara. AKP törene katılmayacağını açıkladı ama halen onun yasalarıyla bu ülkeyi yönetiyor. Bunlar iki yüzlüdür, yalancıdır” diye konuştu.

‘Akıbetleri açıklayın’

Ardından haftanın açıklamasını Evrim Baykondu okudu. Kayıplar Haftası nedeniyle taleplerini bir kez daha dile getiren Baykondu, yıllardır dile getirdikleri insan hakları ve demokrasi talebinin karşılık bulmasını istedi. Adalet sisteminin cezasızlık ürettiğini ve köklü değişime ihtiyacı olduğunu kaydeden Baykondu, yargı makamlarına failleri koruya pratiklerinden vazgeçme çağrısında bulundu. Siyasal iktidara da seslenen Baykondu, “Adil kararlara varacak, hukuki teminatlara sahip yargılama sürecini garanti etmeli, gözaltında kaybedilen insanların akıbetlerini açıklamalıdır” dedi. Baykondu, Türkiye’nin Roma Statüsü ‘ne ve Cenevre Sözleşmeleri Ek Protokollerine taraf olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Açıklamanın ardından son olarak söz alan Avrupa Akdeniz İnsan Hakları Delegasyonu MYK Üyesi Isaias Barrenada ise, “Avrupa’da da yoldaşlarımız gözaltında kaybedildiler ve yakınları ağabeylerinin, kardeşlerinin akıbetlerini soruyorlar. Bu gibi vakalara karşı ceza verilmediği sürece barış, demokrasi ve insan haklarından söz etmek mümkün değil” diye konuştu.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here