Anasayfa Haber Cumartesi Anneleri, adalet arayışlarının 523’üçüncü haftasında Talat Türkoğlu sordu.

Cumartesi Anneleri, adalet arayışlarının 523’üçüncü haftasında Talat Türkoğlu sordu.

Paylaş

KAYIPLARIMIZI İSTİYORUZ!

(523. Kez Galatasaray’dayız)

Sosyalist kimliğiyle bilinen, bu nedenle defalarca gözaltına alınan, tutuklanan Talat Türkoğlu, annesini ziyaret etmek üzere otobüsle İstanbul’dan Edirne’ye gitti. Annesine yol boyunca sivil polislerce takip edildiğini söyledi.

1 Nisan 1996’da İstanbul’a dönmek üzere Edirne’den yola çıktıktan sonra kendisinden haber alınamadı.

Ailesinin ve İHD’nin başvurduğu tüm idari ve adli kurumların cevabı: “Talat Türkoğlu isimli şahıs, herhangi bir nedenle gözaltına alınmamıştır” oldu.11119872_10155502111970602_4299784974284353587_n

Talat Türkoğlu’nun eşgal ve giysi bilgilerini eksiksiz veren JİTEM mensubu Kasım Açık, onun polisler, askerler ve itirafçılar tarafından işkenceyle sorgulandığını, öldürülerek cesedinin Meriç Nehri’ne atıldığını söyledi.

Türkoğlu ailesi Kasım Açık’ın ifadesine dayanarak ek bir soruşturma yapılması için savcılığa başvuru yaptı.

İç hukukta hiç bir sonuç alınamadı. Ama AİHM, yerel makamların, Talat Türkoğlu’nun kaybolmasına ilişkin şartlara yönelik yeterli ve etkili bir soruşturma yapmadığı için Türkiye’yi mahkum etti.

523. haftamızda Türkoğlu ailesi ile birlikte:
“Talat Türkoğlu dosyasındaki cezasızlık son bulsun; soruşturma iç hukukta yeniden, etkin bir şekilde başlatılsın!” diyeceğiz.
Sizi de kırmızı bir karanfille Galatasaray’a Cumartesi Anneleri’ni desteklemeye çağırıyoruz.

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi
Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon

TARİH: 04 Nisan 2015 (Cumartesi)
SAAT: 12.00

Cumartesi Anneleri, adalet arayışlarının 523’üçüncü haftasında 1996 yılında gözaltında kaybedilen Talat Türkoğlu’nun akıbetini sordu. Türkoğlu’nun kardeşi Julide Türkoğlu, “Kaybedenlere dokunun. Asıl failler oğulları ve kızlarının akıbetini arayan gözü yaşlı anneleri görmeyenlerdir” dedi.

Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle Cumartesi Anneleri, adalet arayışlarının 523’üncü haftasında da Galatasaray Lisesi önüne bir araya geldi. “Failler belli, kayıplar nerede?” pankartını açan Cumartesi Anneleri, kırmızı karanfil ve kaybedilen yakınlarının fotoğraflarını taşıdı. Cumartesi Anneleri, 19 Mart 1996 yılında ailesini ziyaret etmek için Edirne’ye giden, İstanbul’dan Edirne’deki evinin kapısına kadar takip edilen ardından da 1 Nisan 1996’da İstanbul’a dönmek için Edirne’den ayrıldığı gün gözaltına alınarak kaybedilen Talat Türkoğlu’nun akıbetini sordu, faillerin yargılanmasını istedi.

Eylemde ilk olarak gözaltında kaybedilen Tolga Baykal Ceylan’ın annesi Kadriye Ceylan söz aldı. 2011 yılında dönemin Başbakan’ı Erdoğan ile Cumartesi Anneleri arasında yapılan görüşmede Erdoğan’ın kayıpların akıbetinin açıklanması için verdiği sözleri hatırlatan Baykal, “4 yıl geçti. Kayıplarla ilgili hiçbir gelişme olmadı. Verdiğiniz sözü yerine getirin” dedi.

‘Asıl failler anneleri görmeyenlerdir’

Eylemde konuşan Talat Türkoğlu’nun kardeşi Julide Türkoğlu, umutlarını yitirmiş olsalar da cezasızlığın son bulmasını istediklerini söyledi. Türkoğlu, “Bizler gözaltında kaybedilenlerin faillerinin cezalandırılmasını istiyoruz. Kaybedenlere dokunun. Asıl failler, oğulları ve kızlarının akıbetini arayan gözü yaşlı anneleri görmeyenlerdir” dedi.

‘Bu paket baskı ve işkenceleri arttırıyor’

Türkoğlu ailesinin avukatı Gülizar Tuncer ise, Türkoğlu’nun bir devrimci olduğunu ve Türkiye’de 1990’lı yıllarda devrimcilerin başlarına ne geliyorsa yaşadığını söyledi. Türkoğlu’nun buna rağmen mücadelesinden vazgeçmediğini belirten Tuncer, Türkoğlu’nun kaybedilmesinin ardından başlattıkları hukuk mücadelesine değindi. Başvurulacak her yere başvurduklarını fakat, sonuç alamadıklarını belirten Tuncer, diğer kayıp başvurularında olduğu gibi iç hukuktan bir sonuç elde edilemeyince Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvurduklarını ve AİHM’in Türkiye’yi mahkum ettiğini söyledi. Yasalaşan “iç güvenlik paketine” de tepki gösteren Tuncer, “Bu paket baskı ve işkenceleri arttırıyor. Bundan sonraki süreçte daha çok şiddet uygulanmasının önünü açıyor” dedi.

‘Dava yeniden görülsün’

Haftanın basın açıklamasını ise İHD İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon adına Gönül Sonbahar yaptı. Toplum hukuk devleti, hak ve özgürlüklerini koruyacak düzenlemeler isterken hükümetin “iç güvenlik paketi”ni çıkarttığını dile getiren Sonbahar, “Artık Türkiye olağanüstü hal rejimi ile yönetilecek” dedi. Bu hafta Talat Türkoğlu dosyasındaki cezasızlığın son bulması talebiyle bir araya geldiklerini belirten Sonbahar, Türkoğlu’nun 1996 yılında ailesini ziyaret etmek için İstanbul’dan Edirne’ye gittiğini, bu yolculuk sırasında evinin kapısına kadar takip edildiğini ardından da 1 Nisan 1996’da İstanbul’a dönmek için Edirne’den ayrıldığı gün gözaltına alınarak kaybedildiğini söyledi. 1997 yılında JİTEM mensubu Kasım Açık’ın, Edirne yakınlarında bulunan çadır kentte polis, itirafçılar ve asker tarafından sorgulandığını itiraf ettiğini belirten Sonbahar, buna rağmen iç hukukta soruşturmada hiçbir aşama kat edilmediğini fakat AİHM’in Türkiye’yi mahkum ettiğini söyledi. Sonbahar, “Artık yeter Türkoğlu dosyasındaki cezasızlık son bulsun. AİHM kararı doğrultusunda dava yeniden görülsün” dedi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here