Anasayfa Haber Cumartesi Anneleri adalet arayışlarının 531’inci haftasını,Cumartesi Anneleri’nden Şahsenem Cihan’a atfetti.

Cumartesi Anneleri adalet arayışlarının 531’inci haftasını,Cumartesi Anneleri’nden Şahsenem Cihan’a atfetti.

Paylaş

Cumartesi Anneleri adalet arayışlarının 531’inci haftasındaki oturma eylemini, 34 yıllık adalet mücadelesinden sonuç alamadan yaşamını yitiren Cumartesi Anneleri’nde Şahsenem Cihan’a atfetti. Anneler, “Şahsenem annemize bir kez daha söz veriyoruz, mücadelemizden vazgeçmedik vazgeçmeyeceğiz” dedi. 12 yaşındayken gözaltına alınarak kaybedilen Davut Altunkaynak’ın kardeşi Kazım Altunkaynak ise, “Türkiye’de insanlar değil adalet kaybolmuş. Kaybolan adalet bulunsun” diye belirtti.
680x680nc-ist-300515-cumartesi-anneleri7
Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle sürdürdükleri adalet arayışının 531’inci haftasında da Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi. Adalet arayışları 20’inci yılını geride bırakan Cumartesi Anneleri “Failler belli, kayıplar nerede?” yazılı pankartı açarak, kayıplarının fotoğrafları ile kırmızı karanfiller taşıdı. Anneler, bu haftaki eylemlerini 12 Eylül askeri darbe dönemi kayıplarından Süleyman Cihan’ın iki gün önce yaşamını yitiren annesi Şahsenem Cihan’a atfetti.

‘Türkiye’de kaybolan adalet bulunsun’
680x680nc-ist-300515-cumartesi-anneleri3
Oturma eyleminde ilk olarak gözaltında kayıp edilen Kenan Bilgin’in ağabeyi İrfan Bilgin, “Burada bazılarımızı adalet sonuçlanmadan kaybettik. Ama bilsinler ki onların yerine de burada oturacağız. İki elimiz katillerin yakasında olacak” diye belirtti. Ardından gözaltında kaybedilen Rıdvan Karakoç’un kardeşi Hasan Karakoç da, kayıpların faillerinden sadece birkaçının bulunduğuna dikkat çekerek, şunları aktardı: “Binlerce katil var. Başımızdaki kör olasına söylüyoruz ama ses yok. Konu kendileri olsa gereğinden fazlasını yaparlar. Katiller belli ama yargılanmadı. Kayıplarımızın annelerinin nasırlı elleri, bebeklerinin küçük elleri, eşlerinin sevgi dolu elleri yakalarında olacak. Tarih ve biz onları affetmeyeceğiz.”
Gözaltında kayıpların simgesi Hasan Ocak’ın kardeşi Ali Ocak ise, Şahsenem Cihan’ın adaleti göremeden yaşamını yitirdiğini belirterek, “Çocuklarımız gelecekte böyle acılarla yüzleşmesin. İktidar bizlere söz verdi. Kayıplarımızı bulacaktı ama sözlerini tutmadılar. Bu durum insanlığın yüz karasıdır” dedi. Ardından 1995 yılında 12 yaşındayken gözaltına alınarak kaybedilen Davut Altunkaynak’ın kardeşi Kazım Altunkaynak konuştu. Kayıplar eyleminde ilk defa konuşan Altunkaynak, “Türkiye’de insanlar değil adalet kaybolmuş. Kaybolan adalet bulunsun” diyerek tepkisini dile getirdi.

‘Mücadeleden vazgeçmeyeceğiz’
680x680nc-ist-300515-cumartesi-anneleri8
Daha sonra haftanın basın açıklamasını okuyan İHD İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon üyesi Mine Nazari “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” talebiyle Galatasaray Meydanı’na çıkışlarının 20’nci senesinde olduklarını belirterek, “12 Eylül kayıplarımızdan Süleyman Cihan’ın annesi 93 yaşındaki Şahsenem Cihan 34 yıllık adalet mücadelesinden sonuç alamadan aramızdan ayrıldı. Dün uğurladığımız Şahsenem annemize bir kez daha söz veriyoruz, mücadelemizden vazgeçmedik vazgeçmeyeceğiz” dedi.
Nazari , 20 yıl boyunca, devletin tüm kurumlarının kayıpların bulunması ve faillerin cezalandırılması karşısında büyük direnç gösterdiğine dikkat çekerek, “20 sene boyunca kayıpların akıbetlerinin açıklanması ve faillerin yargılanması için gerekli olan demokrasiyi, insan hakları hukukunun üstünlüğünü esas alan bir siyasi irade olmadı” diye belirtti.

‘Mecliste Hakikat komisyonu için çalışın’

Siyasi partilere seslenen Nazari, şunları aktardı: “Kayıp yakınlarının Diyarbakır, Batman, Cizre, Urfa, Yüksekova ve Galatasaray’dan dillendirdikleri taleplerini savunacağınızı taahhüt edin. Gözaltında kayıplar başta olmak üzere Türkiye’deki insanlığa karşı suçların hangi nedenlerle işlendiğinin ve bu suçları işleyen faillerin açığa çıkarılabilmesi için yasal güvenceye sahip bir özel hakikat komisyonu kurulması için çalışacağınızı taahhüt edin.”

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here