Anasayfa Haber Cumartesi Anneleri: Barış istemeyenler istifa etsin

Cumartesi Anneleri: Barış istemeyenler istifa etsin

Paylaş

551’inci kez Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen Cumartesi Anneleri, Ankara Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anarak “Biz barış istiyoruz barış istemeyen sizsiniz, hepiniz istifa edin” sözleriyle hükümete çağrı yaptı. Kayıp Fehmi Tosun’un eşi Hanım Tosun da, “Bugün Fehmi için oturduk oysa on binlerce kayıp var. Çocuklar öfke ile büyüyor. İşte siz bu öfkeden korkuyorsunuz” dedi.

  • Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talep etmek için sürdürdükleri adalet arayışlarının 551’inci haftasında Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi. “Failler belli, kayıplar nerede?” pankartının açıldığı eylemde, kırmızı karanfiller ve kayıpların fotoğraflarının bulunduğu dövizler taşındı. Ankara katliamında yaşamını kaybedenlerin fotoğraflarını da taşıyan kayıp yakınlarına bu hafta 15 yaşında polisin attığı gaz fişeği sonucu yaşamını kaybeden Berkin Elvan’ın ailesi ile, HDP İstanbul milletvekilleri Ali Kenanoğlu ve Filiz Kerestecioğlu da destek verdi. Cumartesi Anneleri bu hafta eylemlerinde 19 Ekim 1996 günü Avcılar’daki evinin önünde gözaltına alınan ve kendisinden bir daha haber alınamayan Fehim Tosun’un akıbetini sordu.
ist-cumartesi-anneleri-551hafta6Eylemde ilk olarak Hasan Ocak’ın kardeşi Maside Ocak konuştu. Ocak, Ankara’daki katliamda yaşamını kaybeden, kendileri gibi kayıpların akıbetlerini soran yoldaşları Meryem Bulut, Serdar Ben, Erol Ekici, İsmail Kemalçay ve Tayfun Gönül’ü andı. Ocak, katliamda aynı zamanda Cumartesi Anneleri’nden FatimeTaşkaya’nın da yaşamını kaybettiğini dile getirdi. Ocak’ın ardından, 28 Temmuz 1993’te Bitlis’te gözaltında işkence ile öldürülen Ferhat Tepe’nin annesi Zübeyde Tepe konuştu.’Kürtler toprağa gömüldükçe yeşeriyor’

Türkiye Cumhuriyeti’nin yıllardır kan akıttığını belirten Tepe, “Cumhurbaşkanı ‘yine kan akıtacağız. Kıyamete kadar kan akıtacağız’ diyor. Kürtleri öldüreceğiz demektir bu. Şunu anlamalılar Kürt halkını öldürmekle yok edemeyeceksiniz. Kürtler toprağa gömüldükçe yeşeriyor” dedi. Başbakan Ahmet Davutoğlu’na da seslenen Tepe, “1-2 bakanın istifasını istemiyoruz. Hepsi istifa etsin. Suruç, Diyarbakır ve Ankara’ya baksınlar ve istifa etsinler. Çünkü siz barış istemiyorsunuz. Biz barışta ısrarcıyız o nedenle sizler istifa etmelisiniz” dedi.

‘Gelin acılarımızda ortaklaşalım’
ist-cumartesi-anneleri-551hafta5
Tepe’nin ardından 1995’te İstanbul’da gözaltına alındıktan sonra işkence edilerek öldürülen ve cesedi kimsesizler mezarlığına gömülen Rıdvan Karakoç’un kardeşi Hasan Karakoç konuştu. Mücadelenin Galatasaray Meydanı’nda yıllardır devam ettiğini ve annelerin babaların mücadelesinin bugün çocuklara devredildiğini belirten Karakoç, “Bundan sonra mücadele daha da büyüyecek” dedi. Karakoç’un ardından söz alan 1995’te İzmir’de kaybedilen Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız da, devlet tarafından öldürülen tüm insanların ailelerine “Gelin acılarımızda ortaklaşalım. Birlikte mücadele edelim” diye seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hitaben de konuşan Yıldız, “Biz biliyoruz siz yargılanmayacaksınız. Ancak biz sevdiklerimizin anılarını ve acılarını burada hatırlatacağız” dedi.

‘Yezid’e karşı mücadele sürecek’

Yıldız’dan sonra konuşan HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu da, Kerbela’da Yezid’in yaptığı katliamı şimdi Erdoğan’ın yaptığını belirterek, o zamanki gibi şimdi de mücadelenin süreceğini söyledi. Kenanoğlu’ndan sonra konuşan HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da, “Umut olduğu sürecek mücadele sürecek” diye konuştu.

‘Siz öfkeyle büyüyen çocuklardan korkuyorsunuz’
ist-cumartesi-anneleri-551hafta13
Kerestecioğlu’nun ardından Fehmi Tosun’un eşi Hanım Tosun konuştu. Tosun konuşmasında, haftalardır meydanda toplananların kimlik ve dil mücadelesi verdiğini belirterek “Her hafta burada oturuyoruz, kim için ne için oturmuş olursak olalım adı ve sanı bilmeyen kişiler için oturuyoruz. Acıları içimizde. Bizi susturmak isteyenler, biz susmuyoruz ve biz buradayız. Bugün Fehmi için oturduk oysa on binlerce kayıp var. Çocuklar öfke ile büyüyor. İşte siz bu öfkeden korkuyorsunuz” dedi.

‘Tosun Davası’nda yargı skandalı var’
ist-cumartesi-anneleri-551hafta12
Tosun’un ardından haftanın açıklamasını İHD İstanbul Şube Başkanı Zeynep Ceren Boztoprak yaptı. Boztoprak, Fehmi Tosun’un çocuklarının mücadele ederken Cumartesi Meydanı’nda büyüdüğünü torunlarının da bu meydanda doğduğunu belirterek, Tosun’u kaybedenlerin yargılanması konusunda hukuk skandalları yaşandığını söyledi. Boztoprak, “Tosun’un akıbetini etkin bir şekilde soruşturmayan yargı 25 Nisan 1996’da örgüt üyesi olduğu iddiası ile onun hakkında soruşturma açtı. Fehmi Tosun’un katledilmesinden 6 ay sonra açılan bu soruşturma 2006’da zaman aşımı gerekçesi ile kovuşturmaya yer olmadığına dair kararla kapatıldı. Kararda İstanbul Emniyeti Terörle Mücadele Müdürlüğü tarafından aranan Tosun’un açık adresine ulaşılamadığı yazıldı. Bu yargı skandalı soruşturmaların ne kadar hukuktan uzak yapıldığının da ifadesidir. 20 yıl oldu, Tosun halen kayıp. Tosun’un failleri ve sorumluları halen korunmaya devam ediyor. İHD avukatları ve Tosun ailesi halen yasal başvurularını sürdürüyor. Tosun ailesine teslim edilinceye kadar sorumlular yargılanana kadar mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here