Anasayfa Haber Cumartesi Anneleri : ‘İnsanlık suçlusu olarak bilirdik’

Cumartesi Anneleri : ‘İnsanlık suçlusu olarak bilirdik’

Paylaş

12 Eylül darbesinin mimarı Kenan Evren için yapılan devlet töreniyle eş zamanlı olarak Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelen Cumartesi Anneleri, “Nasıl bilirdiniz” sorusuna beddualarla yanıt verdi. Darbenin ilk kayıplarından biri olan ve kemiklerinin hala nerede olduğu bilinmeyen Cemil Kırmabayır’n kardeşi Fatma Kırbayır, kardeşinin kaybedildiği günden bu yana başına taktığı siyah yazmayı çıkarıp, yerine beyaz yazma taktı.

Cumartesi Anneleri, yaşamının yitiren 12 Eylül darbesinin mimarı Kenan Evren için Ankara’da yapılan devlet töreni ile eş zamanlı olarak kaybettikleri yakınları için her hafta toplanıp, adalet taleplerini haykırdıkları Galatasaray Meydanı’nda biraraya gelip, basın açıklaması yaptı. Cumartesi Anneleri’nin arasında aynı zamanda kendisi de bir kayıp yakını olan HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan, Berkin Elvan’ın ailesi, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, sanatçı Ferhat Tunç, HDP İstanbul milletvekili adayları ile dernek ile STK üyeleri de yer aldı.

“Kenan Evren öldü, 12 Eylül yaşıyor” yazılı pankart açan Cumartesi Anneleri, ellerinde yine gözaltında kaybedilen yakınlarının fotoğraflarını taşıdı.

‘Faşist katilin teki olarak bilirdik’

Açıklamada, kayıp yakınları tek tek söz alarak, “Kenan Evren’i nasıl bilirdiniz?” sorusuna yanıt verdi.
İlk sözü alan gözaltında kaybedilen Hayrettin Eren’in ağabeyi Faruk Eren, 12 Eylül sürecinde binlerce insanın işkenceden geçirildiğini, katledildiğini söyleyerek, “Bunlardan bazıları işkenceden hiç çıkamadı. Biri de ağabeyim Hayrettin Eren’di” dedi. Evren ile ilgili düzmece bir yargılama yapıldığını belirten Eren, 12 Eylül rejiminin halen sürdüğünü söyledi. Eren, “Nasıl bilirdiniz?” sorusunu, “Faşist katilin teki olarak bilirdik” diyerek yanıtladı.

‘Cani olarak bilirdik’

Ardından katledilen Nurettin Yedigöl’ün kardeşi Muzaffer Yedigöl sözü aldı. Yedigöl, Evren için “35 yıldır çektiğimiz acıların sorumlusu, adını bile anmak istemiyorum bize yaptıklarının bedelini ölüm döşeklerinde can vererek ödedi” ifadelerini kullandı.
Evren’in binlerce insanın katledilmesinden sorumlu olduğunu belirten Yedigöl, “Yuvaları dağıttı. Analarımıza, çocuklarımızı, kardeşlerimizi ağır işkenceden geçirdi. ‘Bir sağdan bir soldan’ dedi, 50 insanı astırdı. Biz bu dünyada ondan hesap soramadık ama analarımız öbür dünyada ondan hesap soracak” dedi. Yedigöl, “Nasıl bilirdiniz?” sorusuna da şu yanıtı verdi: “İnsanlık suçu işlemiş bir cani olarak bilirdik.”

‘İşkencelerini çok iyi bilirdik’

29 Temmuz 1981’de katledilen Süleyman Cihan’ın ağabeyi Ahmet Cihan da Ceza Muhakemesi Kanunu’na göre suç ispat edilene kadar kişi masum olsa da Kenan Evren’in masum olmadığını kendileri ile birlikte tüm Türkiye ve dünyanın bildiğini söyledi. Evren için devlet töreni düzenlenmesine tepki gösteren Cihan, “İşkencelerini çok iyi bilirdik, aslan unutmayacağız” dedi.

‘İnsanlık suçlusu olarak bilirdik’

Ardından söz alan 12 Eylül’ün ilk kayıplarından Cemil Kırbayır’ın kardeşi Mikail Kırbayır ise Evren için “Cemil Kırbayır’ın yaşam hakkını elinden aldığı gibi onun mezarını da hapsetmiştir. Bizim mezarına gidip karanfil koyma hakkımızı da elimizden almıştır” dedi. Darbeci Evren’in, Maraş, Çorum ve Sivas katliamlarından da sorumlu olduğunu belirten Kırbayır, buna rağmen Evren’e devlet töreni yapılmasına “Korkumuz insanlık suçu işlemiş olanlara devlet töreninin gelenek halin getirilmesi. Kaygımız budur” sözleriyle tepki gösterdi.

Yine “Nasıl bilirdiniz” sorusuna ise “İnsanlık suçlusu olarak bilirdik” karşılığını verdi.

‘Berfo Ana’lar seni bekliyor, toprağın kan olsun’

Mikail Kırbayır’ın ablası Fatma Kırbayır ise, şu sözlerle haykırdı: “Hakkımı helal etmiyorum. Katil Kenan Evren, Allah katında sürünerek öldü. Ekmeğimiz boğazında kaldı. Burada adaletimiz yarım kaldı ama öbür dünyada seni analar bekliyor, Berfo Ana’lar bekliyor. Toprağın kan olsun, ateş olsun.”

Kırbayır, bu sözlerinin ardından ise kardeşini kaybettiği günden bu ana başına taktığı siyah yazmayı çıkararak, yerine beyaz yazma taktı.

‘Devlet Cenaze Töreni Yönetmeliği yeniden düzenlensin’

Kayıp yakınlarının Evren’e dair hislerinin dile getirmelerinin ardından hazırlanan basın metnini kayıp yakını İkbal Eren okudu. Eren, Evren için devlet töreni düzenlenmesine tepki göstererek, Devlet Cenaze Töreni Yönetmeliği ile Askeri Merasim ve Protokol Talimatnamesi’nde düzenleme yapılmasını istedi.

Evren’in cenaze törenine katılanların da darbecilerin suç ortağı olduğunu vurgulayan Eren, 12 Eylül’ü halen yaşadığını söyleyerek, “Devleti yönetenler, 12 Eylül’ün mirasını sahiplendikçe, 12 Eylül yaşayacak” dedi. “Kenan Evren rahat uyuma, yarattığın zihniyetle mücadelemiz sürecek” diyen Eren, “Nasıl bilirdiniz?” sorusuna ise “Korkak, diktatör” yanıtını verdi.

‘Evren için devlet töreni yapılmasına şaşırmıyoruz’

Cumartesi Anneleri’nin ardından 78’liler Girişimi üyeleri de aynı meydanda basın açıklaması yaptı. Açıklamada 12 Eylül’de işkencede yaşamını yitirenler ile PKK’nin öncü kadrolarından Mazlum Doğan, Kemal Pir, Hayri Durmuş ve “Dört’lerin” fotoğraflarının taşındı. Yaşamını yitirenler için saygı duruşunda bulunulan açıklamada konuşan 78’liler Girişimi Sözcüsü Yunus Bircan, başını Kenan Evren’in çektiği darbecilerin insanlık suçu işleyerek, demokrasiyi katlettiğini söyledi. Bircan, “Başkanlık rejimiyle memleketi totalitarizme sürüklemeye aday olanların, Evren’in cenazesini devlet töreniyle kaldırmalarına şaşırmıyoruz” dedi.
‘Darbecileriyle hesaplaşamayanlar…’

Evren’e devlet töreni düzenleyenlerin daha şimdiden halkın vicdanında ve tarihin önünde mahkum olduğunu belirten Bircan, “Darbecileriyle hesaplaşmayı bilemeyen bir toplum darbelere mahkumdur” ifadelerini kullandı.
Evren için askeri tören düzenlenmesi, Diyarbakır 78’liler Dayanışma ve Araştırma Derneği yöneticilerinin tepkisine yol açtı. Dernek binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan dernek yöneticileri darbelerin tekrar yaşamaması için darbecilerin, cuntacıların ve işkencecilerin yargılanmasını istedi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here