Cumartesi Anneleri kayıp kadınları sordu

Paylaş

Galatasaray Meydanı’nda 571’inci kez bir araya gelen Cumartesi Anneleri, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla kayıp kadınların akıbetini sordu. HDP’li vekiller hakkında hazırlanan fezlekeye de değinen Cumartesi Anneleri, “Fezlekeleri gündeme alacağınıza bizim çocuklarımızın faillerini bulun, yargılayın. Bunları gündeminize alındı” dedi.

Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması için sürdürdükleri adalet arayışlarının 571’inci haftasında yine Galatasaray Meydanı’nda oturma eylemi yaptı. “Failler belli, kayıplar nerede?” pankartını açan Cumartesi Anneleri, pankartın üzerine de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla gözaltında kaybedilen kadınların fotoğrafları ve “barış” yazılı dövizi de pankartın üzerine bıraktı. Ellerinde kırmızı karanfiller ve kaybedilen yakınlarının fotoğraflarını taşıyan Cumartesi Anneleri, bu haftaki eylemlerinde, gözaltında kaybedilen kadınların akıbetini sorarak sorumlarının yargılanmasını istedi.

‘Fezlekeleri gündeme alacağınıza çocuklarımızın faillerini bulun’

Eylemde ilk olarak 1995’te İzmir’de kaybedilen Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız konuştu. Geçtiğimiz hafta yaşamını kaybeden sosyalist kadınlardan Sultan Seçik’i anarak konuşmasına başlayan Yıldız, “O sarayların sultanı değildi, gönüllerin sultanıydı” dedi. Cumartesi Anneleri’nin yirmi yıldır kayıplarının akıbetini sorduğunu hatırlatan Yıldız, HDP’li milletvekilleri hakkında hazırlanan fezlekeye de değindi. Yıldız, “Bizi duymuyorlar. Ancak, Kürt vekiller için hazırlanan fezlekeler için ‘tozlu raflarda bekletmeyin’ diyorlar. Fezlekeleri gündeme alacağınıza bizim çocuklarımızın faillerini bulun, yargılayın. Bunları gündeminize alındı” diye konuştu.

‘Meydanlara çıkıp hesap soracağız’

Yıldız’ın ardından 1995 yılında İstanbul’da kaybedilen Fehim Tosun’un eşi Hanım Tosun söz aldı. Kürtçe konuşan Tosun, “Siyasetçi kadınların çırılçıplak bedenlerini sergiliyorlar. Kürt kadınlarını savaşla katlediyorlar. Bu ülkeyi yönetenlere lanet okuyorum” dedi. “8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlamayalım diye bize meydanları yasaklıyorlar” diyen Tosun, “Biz meydanları boş bırakmayacağız. Meydanlara çıkıp katliamcılardan hesap soracağız” dedi. Tosun’un ardından haftanın basın açıklamasını insan hakları savunucusu Leyla Kaya yaptı. Kaya, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeni ile bu haftayı gözaltında kaybedilen kadınlara adadıklarını ve onların akıbetlerini sorduklarını belirterek, gözaltında kaybedilen kadınların isimlerini okudu.

‘Kadınları kaybedenler yargılansın’

Kaya, gözaltında kaybedilen ve sayıları yaklaşık 20’yi bulan kadınları kaybedenlerin ortaya çıkartılmasını ve yargılanmasını istedi. Kaya, son olarak şunları söyledi: “Diğer kayıp davalarında olduğu gibi kayıp kadınlarla ilgili yürütülen soruşturmalar, gerçeğin açığa çıkartılması, sorumluların tespit edilmesi ve cezalandırılmasını sağlayacak etkilikte olmadı. Hukuk işletilmedi, kaybedenler korundu. Gözaltında kaybedilen kadınlar için adalet sağlanıncaya kadar mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz. Kadınların kaybedilmediği, katledilmediği, şiddete maruz kalmadığı bir ülke için mücadele etmekten vazgeçmeyeceğiz.”

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here