Anasayfa Haber Cumartesi Anneleri: Korkmuyoruz, hesap vereceksiniz

Cumartesi Anneleri: Korkmuyoruz, hesap vereceksiniz

Paylaş

Cumartesi Anneleri, “AK Parti iktidardan indirilirse buralarda beyaz Toroslar dolaşacak” diyen Başbakan Davutoğlu’na “Beyaz toroslardan korkmuyoruz, hesap vereceksiniz. Beyaz toroslar beyaz kefeniniz olsun” diyerek seslendi.

Cumartesi Anneleri, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanmasını talep etmek için sürdürdükleri adalet arayışlarının 552’inci haftasında Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun, partisinin Van Miting’inde söylediği, “AK Parti iktidardan indirilirse buralarda beyaz Toroslar dolaşacak tehdidine tepki gösteren Cumartesi Anneleri, bu haftaki oturma eyleminde, “Failler belli, kayıplar nerede?” pankartı açmayıp onun yerine 1990’lı yıllarda beyaz toroslara bindirilerek kaçırılan yakınlarının fotoğrafları ve karanfilleri koydu. Kaybedilen yakınlarının fotoğraflarını taşıyan kayıp yakınlarına, HDP Milletvekili Sezai Temelli ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu da destek verdi.

ist-231015-ctesi-anneleri-toroman-552hafta9   Cumartesi Anneleri, bu haftaki eylemlerinde 27 Ekim 1991 tarihinde İstanbul’daki evinden beyaz torosa bindirilerek kaybedilen Hüseyin Toraman’ın faillerinin cezalandırılmasını istedi.

ist-231015-ctesi-anneleri-552hafta3

 

‘Korkmuyoruz, hesap vereceksiniz’

Eylemde ilk olarak gözaltında kaybedilen Hayrettin Eren’in kardeşi İkbal Eren konuştu. Türkiye’nin hep karanlık günler gördüğünü ve aydınlık günlerin bir türlü başlamadığını söyleyen Eren, AKP’nin oy avcılığı yapmak için Diyarbakır, Suruç ve Ankara’da onlarca kişiyi katlettiğini kaydetti. Poşu takan gençlerin “Makul şüpheli” olduğu iddiası ile tutuklandığını ancak canlı bombaların serbest bırakıldığına dikkat çeken Eren, “Davutoğlu’nun söylemi beyaz torosların suç işlediğinin kanıtıdır. Bu açıklama ile bu cinayetler meşrulaştırılmış oldu. Biz 552 haftadır buradan bu cinayetlerin katillerine sesleniyoruz. Siz bize aba altında sopa gösteriyorsunuz. Korkmuyoruz. Hesap vereceksiniz” diyerek tepki gösterdi.

‘Beyaz toroslar beyaz kefeniniz olsun’

ist-231015-ctesi-anneleri-552hafta15

Eren’in ardından gözaltında kaybedilen Fehmi Tosun’un eşi Hanım Tosun da, her hafta yeni acılar yaşayarak bu meydana geldiklerini belirterek, şunları aktardı: “Biz yıllardır bu meydanlardayız, ne tehditler gördük boyun eğmedik. Bize boyun eğdiremeyeceksiniz. Beyaz toroslar beyaz kefeniniz olsun.” Tosun’un ardından gözaltında kaybedilen ve kayıpların sembolü olan Hasan Ocak’ın kardeşi Ali Ocak konuştu. Mücadele eden yakınlarını hiçbir zaman unutmayacaklarını ve akıbetlerini soracaklarını belirten Ocak, “Biz onları unutmuyoruz. Bizi beyaz toroslarla tehdit edenlerin yaptıkları suçları da unutmuyoruz. Biz onlardan adalet beklerken onlar suçlarına yeni suçlar ekliyorlar” dedi.

‘Korkunuz yaptığınız pisliklerin çıkması’

Ocak’ın ardından konuşan gözaltında kaybedilen Nurettin Yedigöl’ün kardeşi Muzaffer Yedigöl de, beyaz toroslarla ilgili tehditlerin kendilerini korkutmadığını ifade ederek, suçluların aklanmaması gerektiğini söyledi. Yedigöl, “İsteseniz faili meçhulleri kendi elinizle koymuş gibi bulursunuz. Siz de o yürek yok siz de o cesaret yok. Başka partiler verdi diye o önergeleri bile Meclis’te kabul etmediniz. Sizin insanlıkla alakanız yok. Sizin tek derdiniz o koltuklar. Sizin tek korkunuz geçmişte yaptığınız pisliklerin çıkması” şeklinde konuştu.

‘Bu meydan size karşı tarih yazıyor’

Yedigöl’ün ardından konuşan kayıp yakınlarının avukatı CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, beyaz torosların kayıpların sembolü olduğunu ve yurttaşları tehdit etmek amacı ile kullanıldığını dile getirerek, “Artık kimseyi beyaz toroslarla korkutamazsınız. Hele bu meydan size karşı tarih yazıyor” diye belirtti.

Avukatlığını yaptığı ailelerden katilleri bulamadığı için özür dileyen Tanrıkulu, “Derin devletin yeni sahiplerine sesleniyorum. Bu yaptıklarınızın hesabını mutlaka soracağız” dedi.

HDP İstanbul Milletvekili Sezai Temelli de, 7 Haziran’dan itibaren çok sayıda insanın katledildiğini hatırlatarak, şunları aktardı: “Anlaşılan can kayıpları yetmiyor. Ankara katliamından sonra oylarının artmadığını anlayan Başbakan, bunca faili meçhule rağmen insanlarla alay edercesine beyaz torosları dile getirdi. Bu affedilir bir şey değil. Bu bir saygısızlık.”

‘Faşist devlet kana doymuyor’

ist-231015-ctesi-anneleri-yoleri552hafta5

Temelli’den sonra 1991yılında İstanbul’da gözaltına alınıp kaybedilen 24 yaşındaki Hüseyin Toraman’ın annesi Hatice Toraman konuştu. Anne Toroman, “İnsanları öldürmek Müslümanlık mı?” diye başladığı konuşmasında, oğlunu işkencede gören tanıklar olduğunu ifade etti. Toroman, “Faşist devlet kana doymuyor. Artık tek tek öldürmek yetmiyor, toplu katliam yapıyor. Yetmiyor ona bu kan. Ben bunu unutur muyum? Bu katliamları unutmam. Mehmet Ağar bir numaralı katildir. Çocuklarımızı öldürenler korunuyor” diye belirtti.

Anne Toroman’ın ardından Toroman ailesi’nin avukatı Gülseren Yoleri konuştu. Yoleri, tüm tanıklara rağmen dava dosyasında bir ilerleme sağlanamadığını belirterek, “Beyanları alınan tanıkların ifadeleri dikkate alındı ancak karakol ‘kaçıranlar polis olabilir’ diyerek bir işlem yapamadı. Tüm delillere rağmen o tarihlerde yapılan tespitler olmasına rağmen hiçbir işlem yapılmadı” dedi.

‘Kontr gerillanın tasfiye edilmediğinin kanıtı’

Son olarak haftanın açıklamasını yapan Cumartesi Anneleri’nden Gizem Kılıç, Davutoğlu’nun beyaz toroslar açıklamasına değinerek, “Bu açıklama ile halkı tehdit etmiştir. Kontr gerillanın tavsiye edilmediğinin itirafıdır. Geçmişte beyaz torosla simgelenen devlet eliyle ölümler, bugün TOMA’larla rangerlerle devam ederken, Başbaklan ‘faili meçhulleri bu ülkede AK parti bitirdi’ diyebildi” şeklinde konuştu.

Davutoğlu’na “13 yıllık iktidarınızda kayıplarımızın akıbetlerin açıklanması kaybedenlerin yargılanması için ne yaptınız?, AKP iktidarında güvenlik güçlerince katledilen yüzlerce insanın faillilerinin cezalandırılması için ne yaptınız?” diyerek seslenen Kılıç, “Önce bunun hesabını verin. Korkmuyoruz, hesap verin” dedi. Toraman’ın kaybedilmesinde sorumluluğu bulunanların ortaya çıkartılıp, yargılanmasını istedi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here