Anasayfa Haber Cumartesi Anneleri: Rahat uyuyun evlatlarımız, sizi insanlığın vicdanında yaşatacağız

Cumartesi Anneleri: Rahat uyuyun evlatlarımız, sizi insanlığın vicdanında yaşatacağız

Paylaş

680x680nc-ist-25-07-15-cumartesi-anneleri-5392Cumartesi Anneleri, eylemlerinin 539’uncu haftasında Suruç katliamında yaşamını yitirenleri andı. Katliamda yaşamını yitirenlere, “Rahat uyuyun evlatlarımız, varlığınızla bizi onurlandırdınız, sizi insanlığın vicdanında yaşatacağız” diye seslenen Cumartesi Anneleri, gençlerin düşlerinin yarım kalmayacağını, insanlığın kazanacağını söyledi.

Gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini sormak ve faillerin yargılanması talebiyle sürdürdükleri adalet arayışlarının 539’uncu haftasında Cumartesi Anneleri, yine Galatasaray Meydanı’nda bir araya geldi. “Failler belli, kayıplar nerede?” pankartının açıldığı eylemde anneler, bu hafta yakınlarının yanı sıra Suruç katliamında yaşamını yitirenlerin fotoğraflarını da taşıdı.

Suruç katliamında yaşamını yitirenlerin isimlerinin yazılı olduğu ve kırmızı karanfillere sarılarak pankartın üzerine bırakıldığı eylemde, yine Suruç katliamında yaşamını yitiren sosyalist gençler anıldı.

‘İktidar, Türkiye’yi 90’lı yıllara çekiyor’

Duygusal anların yaşandığı eylemde, ilk sözü alan kayıp Hayrettin Eren’in kardeşi Faruk Eren, “Ülkemizde bombalar patlıyor, gençler ölüyor, internet siteleri kapatılıyor, uçaklar bomba yağdırıyor” diyerek, iktidarın Türkiye’yi 1990’lı yıllara çektiğini söyledi. “Biz o yılların tanığıyız ve o acıların tekrar yaşanmaması için oturuyoruz” diyen Eren, hükümete savaş politikalarına son vermesi çağrısında bulundu.

‘Yarım bıraktığınızı biz devam ettireceğiz’

Gözaltında kayıp Rıdvan Karakaoç’un kardeşi Hasan Karakoç da Suruç’ta yaşamını yitiren gençleri anarak, “Yüreğimizin yarısını alıp götürdüler. Birlikte, bu meydanda haykırdığımız yoldaşlarımızı yitirdik. Gözünüz arkada kalmasın, sizin yarım bıraktığınızı biz devam ettireceğiz” dedi. Hükümete de seslenen Karakoç, “Sizden öncekiler de katletti, ama sonunda onlar kaybetti. Siz de kaybedeceksiniz” ifadelerini kullandı.

‘Böyle devlet olmaz olsun’

Karakoç’un ardından kayıp İsmail Bahçeci’nin kardeşi İsmail Bahçeci konuştu. Bahçesi, “Yüreğimiz yanıyor. O çocukların, umutları, aşkları, sevinçleri vardı. Hepsini ellerinden aldılar. Böyle devlet olmaz olsun” diye konuştu.

‘Her yerde düşlerini savunmaya devam edeceğiz’

Onun ardından duygularını ifade eden gözaltında katledilen Hasan Ocak’ın kardeşi Maside Ocak ise her Cumartesi günü kendileri ile birlikte Galatasaray Meydanı’nda yer alan katliamda yaşamını yitiren Çağdaş Aydın’ın ve Cemil Yıldız’ı anarak, “Bu hafta onlarsız oturuyoruz. Çağdaş, ömrünü bu meydanlarda geçirdi. Onların gülüşlerini soldurmamak için yalnız bu meydanda değil, her yerde düşlerini savunmaya devam edeceğiz” dedi.

‘Onlar gibi gençlere sahip oldukları için umutluyuz’

Kayıp yakınlarının konuşmaların ardından haftanın açıklamasını Meryem Göktepe yaptı.
Özgür, eşit, adil bir yaşam isteyen gençlerin öldürülmeye devam ettiğini dile getiren Göktepe, “Onlar, Galatasaray’da, Roboski’de, Soma’da adalet arayan annelerin yanlarında olan merhametli, vicdanlı çocuklarımızdı. Cemil bizi yalnız bırakmadı; Büşra, Galatasaray’da basın açıklamamızı okudu; Hatice Ezgi, bizi desteklemek için her fırsatta Galatasaray’a geldi. Çağdaş, her Cumartesi Galatasaray’da elimiz, ayağımız oldu” diyerek onlar gibi gençlere sahip oldukları için umutlu olduklarını ifade etti.

‘AKP toplumsal dengeleri dinamitleyen politikalardan vazgeçmeli’

Sözlerinin devamına katledilenlere “Rahat uyuyun evlatlarımız, varlığınızla bizi onurlandırdınız, sizi insanlığın vicdanında yaşatacağız” diye seslenen Göktepe, katliamı gerçekleştiren çeteler ve bu çetelerin destekçilerinin kaybedeceğini söyledi. Göktepe, “Rahat uyuyun evlatlarımız, düşleriniz yarım kalmayacak, özgürlük, adalet, eşitlik yani insanlık kazanacak” dedi.

Göktepe, “Suruç’ta yapılan saldırının devletin barış ve insanlık karşıtı stratejik politikalarının bir sonucu olduğunu söyleyerek, “Toplumu derinden sarsacak büyük katliamları gerçekleştiren organizasyonlar eylemlerini devletin bilgisi ve yol vermesi olmadan gerçekleştiremez. Bombacılar kim olursa olsun bu tür katliamlarda devlet hukuksal ve siyasal sorumluluktan kurtulamaz” dedi. AKP’nin devreye koyduğu savaş konseptine de değinerek yaşananların iktidarın izlediği Kürt karşıtı savaş politikalarının yansıması olduğunu ifade eden Göktepe, hükümeti içte ve dışta Kürtlerle düşmanlıktan vazgeçmeye çağırdı.
Göktepe, “AKP Kürtlere yönelik bombardımana son vermeli. Ülkede ve bölgede barış istiyoruz. İnsanlar ölmesin yaşasın istiyoruz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here