Anasayfa Haber CUMARTESİ ANNELERİ/İNSANLARI“Hüseyin Taşkaya Dosyasında Cezasızlığa Son”

CUMARTESİ ANNELERİ/İNSANLARI“Hüseyin Taşkaya Dosyasında Cezasızlığa Son”

Paylaş

Cumartesi Anneleri/İnsanları Galatasaray Meydanı’ndaki 559. Haftalarında 22 yıl önce gözaltına kaybedilen Hüseyin Taşkaya için toplandı.

Taşkaya dosyasındaki hukuki keyfilik ve cezasızlığın son bulmasını istedi.

AYM kararına tepki

559. haftanın açıklamasında Nurettin Yedigöl’ün gözaltında kaybedilmesine ilişkin 2013’te Anayasa Mahkemesi’ne taşınan dosyanın kabul edilmemesine tepki gösterildi.

“Anayasa Mahkemesi, bireysel başvuru yoluyla hak ve özgürlüklerin etkin korunması görevini yerine getirmedi. Aksine kamu gücünü kullanan kişi ve kurumların sebep olduğu hak ihlalleri karşısında cezasızlık geleneğinin devamcısı oldu.”

Hüseyin Taşkaya nasıl kaybedildi?

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon adına yapılan açıklamayı Hüseyin Taşkaya’nın yeğeni Şehriban Taşkaya okudu.

Taşkaya’nın Urfa Siverek’te 22 yıl önce kaybediliş hikayesini şöyle aktardı:

“90’lı yıllarda Urfa; JİTEM- Bucak Aşireti, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Özel Harekât işbirliğinde kontrgerilla merkezi haline geldi. Terörle mücadele adı altında Urfa’da köyler yakıldı, yargısız infazlar, gözaltında kaybetmeler yaşandı.

“42 yaşındaki dört çocuk babası Hüseyin Taşkaya tamamen Bucak Aşireti’nin hâkimiyetindeki Siverek’te müteahhitlik yapıyordu. Çevresinde sevilen, sözü dinlenen biri olan Hüseyin Taşkaya yaşanan devlet şiddetini açıkça eleştiriyordu. Bu nedenle devletin ve Bucak Aşireti’nin hedefindeydi. Adının ölüm listesinde olduğu duyumları gelmeye başlayınca evini İstanbul’a taşıdı. Kalan işlerini tamamlamak için bir süreliğine Siverek’e döndü ve amcası Mehmet Taşkaya’nın evinde kalmaya başladı.

“6 Aralık 1993 tarihinde askerler, polisler, Bucak aşiretine mensup korucular otuz araçlık konvoyla, Urfa’nın Siverek ilçesi Bağlar mahallesindeki Mehmet Taşkaya’nın evine baskın yaptı. Üsteğmen Ahmet Şentürk’ün yönettiği baskında Hüseyin Taşkaya gözaltına alındı.

“Hüseyin Taşkaya’yı  sormak için emniyete, savcılığa, valiliğe koşan ailesine ‘Sedat Bucak’a sorun’ denildi. DYP milletvekili, aşiret reisi- korucubaşı Sedat Bucak da ‘Bizim ekip almış fakat devlete teslim etmiş; bundan sonra haberimiz yoktur, devlet biliyor’ dedi. Oğlundan haber alma umuduyla  Siverek Emniyet’ine giden Fatime Taşkaya’ya  ‘Bir daha bize gelmeyin. Diğer oğullarınla birlikte burayı terk edin, yoksa onlar da kaybolur’  denildi.

“Ailenin tüm başvurular sonuçsuz kaldı. Hüseyin Taşkaya’dan bir daha haber alınamadı. Fatime Taşkaya 22 yıllık bir arayışın, 22 yıllık bir bekleyişin ardından oğlundan bir haber alamadan 17 Ekim 2015 tarihinde aramızdan ayrıldı.”

Sorumlular

İHD açıklamasında Hüseyin Taşkaya’nın gözaltında kaybedilmesinden sorumlu tuttukları kişilerin listesi şöyle yer aldı:

“Korucubaşı Sedat Bucak başta olmak üzere korucular Ahmet Bucak, Ahmet Ersin Bucak, Halil Beyazkaz, Kemal Üzeyroğlu, İsmet Özeyranoğlu, Mustafa Üzeyroğlu ile dönemin Siverek Jandarma Karakol Komutanı Üsteğmen Ahmet Şentürk, Siverek kaymakamı CelalettinYüksel,  Urfa Jandarma Alay Komutanı Seral Saral, Jandarma Asayiş Bölge Komutanı Korgeneral Hasan Kundakçı, Urfa Emniyet MüdürüMehmet Cebe, Urfa Emniyet Müdürlüğü Siyasi Şube Müdürü Mustafa Tekin, Urfa Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Fidanboy, Urfa Valisi Tevfik Ziyaeddin Akbulut,  OHAL Valisi Ünal Erkan, Emniyet Genel MüdürüMehmet Ağar,  Genel Kurmay Başkanı Doğan Güneş, İçişleri BakanıNahit Menteşe, Başbakanı Tansu Çiller, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Orgeneral Doğan Bayazıt’ın Genel Sekreterliğini yaptığı Milli Güvenlik Kurulu sorumludur. (BK)

* Fotoğraf: 140journos / twitter

bia
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here