Anasayfa Haber Cumartesi Anneleri’nden Kiraz Şahin Hayatını Kaybetti

Cumartesi Anneleri’nden Kiraz Şahin Hayatını Kaybetti

Paylaş
BİA Haber Merkezi- 1996 yılında kaybedilen eşi İsmail Şahin ve tüm kayıplar için mücadele eden Cumartesi Anneleri’nden Kiraz Şahin hayatını kaybetti. Cumartesi Anneleri/İnsanları Kiraz Şahin’in uğurlamak için saat 14.00’te  Sarıgazi Cemevi’nde olacak.

Beyoğlu Belediyesi’nde temizlik işçisi olarak çalışırken 18 Ocak 1996’da kaybedilen İsmail Şahin’in eşi Kiraz Şahin dün gece hayatını kaybetti.

Kiraz Şahin’in cenazesi bugün (27 Şubat) saat 14.00’da Sarıgazi Cemevi’nde düzenlenecek cenaze töreninin ardından memleketi Tokat’ın Almus ilçesine bağlı Hubyar’a uğurlanacak. 45 yaşındaki Kiraz Şahin bir yıldır kanser hastalığına karşı mücadele ediyordu.

Cumartesi Anneleri, İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Kayıplara Karşı Komisyon saat 14.00’te Sarıgazi Cemevi’nde olacak.

Eşi ve tüm kayıplar için mücadele etti

Eşinin akıbetinin belirlenip faillerin yargılanması için Galatasaray Meydanı’nda Cumartesi Anneleri/İnsanları ile birlikte mücadelesini sürdüren Kiraz Şahin hastalığı nedeniyle son zamanlarda oturmalara katılamıyordu.

17 Ocak’ta meydana gönderdiği ses kaydında şöyle seslenmişti:

“Her zaman gidiyordum çocuklarımla, Galatasaray Meydanı’na. Birkaç aydır gidemiyorum hasta olduğum için, hasta olmasaydım torunumla gidecektim.

“Kayıplarımızı hiçbir zaman unutmayacağız, unutturmayacağız.”

Cumartesi Anneleri: İsmail’in fotoğrafı elimizde olacak

Cumartesi Anneleri ve İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Kayıplara Karşı Komisyon Kiraz Şahin için yayınladıkları açıklamada şöyle seslendi:

“40 yıllık ömrüne 19 yıllık bir arayışı sığdıran Kiraz Şahin’i kaybettik.

‘Eşim İsmail Şahin kaybolduğunda 20 yaşındaydım. 4 yaşındaki kızım ve 1,5 yaşındaki oğlumla Galatasaray’a sığındım, 19 yıldır eşimden bir haber almak umuduyla Galatasara’ı kendime vatan ettim. Çocuklarım burada büyüdü, torunum buraya doğdu, ben burada yaşlandım. Devletin en tepesindeki kişiye bile ulaştım, derdimi anlattım ama sonuç alamadım; devleti yönetenlerin, savcıların, Beyoğlu Belediye Başkanlarının vicdanındaki kabuğu kıramadım. Ama vazgeçmedim, vazgeçmeyeceğim akıbetine ömrümü adadığım eşim İsmail Şahin’den bir haber alıncaya kadar bu işin peşini bırakmayacağım’ diyerek hikayesini anlatan Kiraz Şahin’in ömrü eşı İsmail Şahin’in akıbetini öğrenmeye yetmedi;bir yıldır tedavi gördğü mide kanseri nedeniyle aramızdan ayrıldı.

“Mücadele arkadaşımızı kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyiz.

“Güle güle Kiraz, bıraktığın yerden İsmail’i aramaya devam edeceğiz. Güle güle Kiraz, her cumartesi Galatasaray’da sözlerin dilimizde, 19 yıldır taşıdığın İsmail’in fotoğrafı elimizde olacak. Güle güle Kiraz, çok sevgilin, İsmailin vicdanlarımıza emanet.”

Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği: Mücadelesi mücadelemiz olacak

Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu, Kiraz Şahin için yayınladığı açıklamada “Kiraz Şahin Hubyar Ocağı mensubu bir canımız idi eşi İsmail Şahin’i kar, kış, yağmur çamur demeden baskılara ve zulme boyun eğmeden Galatasaray Meydanında yapılan oturma eylemlerinde aradı” dedi.

“Kiraz Şahin’in mücadelesi mücadelemiz olacak, İsmail Şahin’in akıbetini ve hesabını sormaya devam edeceğiz.

“Kiraz Canımızın yolu ışık devri daim ruhu revan olsun, çocuklarının, ailesinin, yakınlarının ve mücadele arkadaşlarının başı sağ olsun.”

İsmail Şahin nasıl kaybedildi?

Beyoğlu Belediyesi’nde temizlik işçisi olarak çalışan İsmail Şahin mesai saatleri içinde kaybedildi. Bugünün başbakanı Recep Tayyip Erdoğan da o dönem İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanıydı.

İki çocuk babası İsmail Şahin 18 Ocak 1996’da, saat 06:30 da iki belediye çalışanı ile birlikte görev yaptığı 34 ATZ 59 plakalı temizlik aracında işbaşı yaptı.

Temizlik aracı 11. nokta olan Mimar Sinan Üniversitesi’ne geldiğinde iş arkadaşları İsmail Şahin’in ortadan kaybolduğunu söyledi.

Şahin Ailesi Beyoğlu Belediyesi’ne başvurdu. İsmail Şahin’in mesai saatleri içerisinde kaybolduğunu ve bundan işveren olarak sorumlu olduklarını söyleyerek olayı araştırmalarını istedi.

O günlerde Beyoğlu Belediye Başkanı olan Nusret Albayrak İsmail Şahin’in eşine “Beş yıl bekleyin, İsmail dönmezse birikmiş parasını öderiz” dedi.

Beyoğlu Emniyet Müdürlüğü’ne kayıp başvurusu yaptı. Savcılığa da suç duyurusunda bulunarak İsmail Şahin’in akıbetinin soruşturulmasını istedi

Ancak tüm başvurularına rağmen dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan aile ile görüşmedi.

Aynı günlerde İsmail’in o zaman dört yaşında olan kızı Sibel, annesine babasını televizyonda polislerle gördüğünü söyledi.

2011 Şubat’ında,  kayıp aileleri ile görüşen başbakana Kiraz Şahin “Eşim sizin işçinizdi, mesai saatleri içinde kayboldu. İsmail Şahin’in akıbetinin açıklanması sizin de sorumluluğunuzdur” diye hatırlattı.

Ancak bütün yasal girişimler sonuçsuz kaldı. Devlet etkili bir soruşturma yapma, olayda sorumluluğu olanları ortaya çıkarma yükümlülüğünü yerine getirmedi. (BK)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here