Cumartesi İnsanları Kaybedilişinin 21. Yılında Hasan Ocak’ı Andı

Paylaş

Cumartesi Anneleri/İnsanları Galatasaray Meydanı’ndaki 574. buluşmalarını 21 Mart 1995’te gözaltına alınarak kaybedilen Hasan Ocak’ın akıbetini sordu.

Buluşmada geçen hafta İstiklal’de gerçekleşen intihar saldırısı kınandı, hayatını kaybedenler alana atılan karanfillerle anıldı. Avukatlara yönelik gözlatı ve tutukkanalar da kınandı.

21 yıl önce kaybedilen Hasan Ocak’ın anıldığı buluşmada “Failler Belli, Kayıplar Nerede” pankartının üzerine Hasan Ocak’ın sazı, bestelediği türkülerin yer aldığı kasetler ve karanfiller bırakıldı.

Hasan Ocak’ın çok sevdiği Hasan Dağı türküsünün çalınmasıyla başlayan oturmaya HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, oyuncu Nur Sürer de destek verdi.

TIKLAYIN – HASAN OCAK KİMDİR?

“Ömrüm yettiğince adalet için sokaklardayım”

Hasan Ocak’ın ağabeyi Ali Ocak, 21 yıldır süren mücadelelerini anlatırken, kardeşi için bir şiir okudu.

Kardeşi Maside Ocak da sağlık sorunları nedeniyle buluşmaya katılamayan annesi Emine Ocak’ın mektubunu okudu:

“Ömrüm yettiğince adalet için sokaklarda olacağım. Bu ülkeyi yönetenlerin ve kaybedenlerin yakasında olacak ellerim. Çocuklarımi kardeşlerim, sesimiz olan gazeteciler, tuttuğumuzfotoğraflara kardeş olanlar, mücadelemizi bizimle paylaşanlar; hepinizi selamlarla sevgiyle anıyorum”.

Hasan Ocak dosyasının avukatı Gülseren Yoleri, şimdiye kadar dosya hakkında bir ilerlemenin olmadığını ve etkin bir soruşturmanın yapılmadığını vurguladı.

Cumartesi İnsanları adına Ayşe Yılmaz’ın okuduğu açıklamada “Hasan Ocak’ı işkencede öldürenler, kaybetmek için kimsesizler mezarlığına gömenler, onların koruması altında bu suçu işlediler. Hasan Ocak’ı kaybedenler, kaybetme iklimini yaratanlar için cezasızlık değil, hakkaniyete uygun bir ceza adaletinin sağlanması talebimizde ısrar edeceğiz” denildi.

* Fotoğraf: @elifilgaz

Geçen cumartesi saat 11.00 sularında gerçekleşen ve 4 kişinin hayatını kaybettiği intihar saldırısı nedeniyle Cumartesi İnsanları Galatasaray Meydanı’nda buluşmalarını gerçekleştirmemiş ancak “Galatasaray’da olmaktan vazgeçmiyoruz! Haftaya yine Galatasaray’dayız” demişti.

Bugünkü buluşmada polis Cumartesi Anneleri’nin etrafında güvenlik önlemi aldı. (ÇT)

* Fotoğraf: @GBakkan

bia
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here