Anasayfa Haber Cumhurbaşkanlığı makamının yeni hedefi ODTÜ

Cumhurbaşkanlığı makamının yeni hedefi ODTÜ

Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Mehmet Akif Ersoy’un ölüm yıldönümü nedeniyle düzenlenen etkinlikte konuştu.

“Asım’ın Neslinden Bir Usta Recep Tayyip Erdoğan” adı verilen Haliç Kongre Merkezi’ndeki programda ODTÜ’deki mescit tartışmasına ve devletin Kürt illerinde yürüttüğü operasyonlara değindi.

Erdoğan’ın hedefinde ODTÜ yönetimi vardı.

Erdoğan “Mehmet Akif Ersoy, bir istiklal ve istikbal aşığıydı. Onun tek umudu gençlikti” diyerek konuyu gençliğe ve Gezi eylemlerine getirdi:

“Bu millet geçmişte çok acılar yaşadı. Bir dönem bu ülkenin gençleri sağ, sol diye bir birine kurşun sıktı. Maalesef Gezi olayları gibi olaylarda piyon gibi kullanıldı. Binlerce genç Kandil’de kurulan insan pazarında bozuk para niyetine harcandı.”

“İşte biz son 13 yıldır bu ülkeye faydalı bir nesil yetiştirmenin, Asım’ın neslini* ayağa kaldırmanın mücadelesini veriyoruz.”

Gereği YÖK tarafından yapılması gerekir

ODTÜ’de yaşanan olaylar için de üniversitenin yönetimini suçladı:

“Utanmak yok, sıkılmak yok! ODTÜ’de namaz kılan gençlerin üzerine saldırıyorlar. Yönetici kadrolar, ‘Özgürlükçüyüz’ diyorlar. Sizin neyiniz özgürlükçü? Ellerine geçirdikleri bir dokunulmazlık zırhını bu tür aleyhte kullanma gayreti içerisine giriyorlar. Böyle bir şey olamaz. Gereği neyse, bunun da YÖK tarafından yapılması gerekir. Cumhurbaşkanlığı makamı olarak bunun da takipçisi olacağız.” (HK)

* “Asım’ın nesli”  Mehmet Akif Ersoy’un şiir külliyatı Safahat’ın altıncı kitabı olan Asım’da geçiyor. 1924’te basılan kitapta dört kişi arasında geçen konuşmalar aktarılır. Bu dört kişi Hocazâde, Köse İmam, Köse İmam’ın oğlu Âsım ve Hocazade’nin oğlu Emin’dir. Mehmet Akif, bu eserde hayal ettiği ideal Müslüman Türk gençliğini ayrıntılarıyla anlatmış ve bu ideal gençliğe “Asım’ın nesli” adını verir.

bianet
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here