Anasayfa Haber Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na 24 ayar altın malzeme

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na 24 ayar altın malzeme

Paylaş

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda kullanılan malzemeleri açıkladı. Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, maliyeti çok yüksek olan Bizassa adlı cam mozaik malzemesinin kullanıldığını ve malzemede 24 ayar gerçek altının bulunduğunu vurguladı.

Her hafta kenttin gündemine dair açıklamalar yapan Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin bu haftaki gündemi, Cumhurbaşkanı Sarayı’nda kullanılan malzemeler oldu. Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan yaptığı açıklamada, malzemenin özellik ve maliyetlerini öğrendiklerinde çok şaşırdıklarını ve dünya cam sektöründe ilk sıralarda olan İtalyan bir firmanın “Bizassa” cam mozaik malzemesinin kullanıldığını söyledi. Hangi seri camın kullanıldığını bilmediklerini ancak firma malzemeleri arasında “Oro” ve “Orobis” denilen iki özel serinin olduğunu belirtti. Malzeme özelliklerinin 24 ayar gerçek altın folya ve beyaz, sarı altın serilerinin olduğunu ifade etti. Candan, “Bizassa” denilen cam mozaiğin konutların havuz, spa, masaj odası ve hamam gibi yerlerinde kullanıldığını bildiklerini söyledi.

Cam mozaik malzemesinin metrekaresi bin Euro’dan 5 bin Euro’ya kadar değiştiğini öğrendiklerini belirten Candan, altın serisinin ise metrekaresi 10 bin Euro’yu bulduğunu söyledi. Candan, “Metrekaresi ortalama 3 bin Euro olan bir seri kullandıklarını düşünürsek, malzemenin metrekare maliyeti bile 10 asgari ücretlinin maaşına denk düşüyor” dedi. Candan, cam mozaik rakamlarını nasıl öğrendikleri sorusuna ise, Türkiye’de bu işi yapan bir tek firmanın olduğunu söyleyerek, “Firmayı arayıp, “İncek’te lüks bir villa yapımında cam mozaik kullanmak istiyoruz dedik. Firma da fiyatları söyledi” dedi.

Candan son olarak, Cumhurbaşkanlığı Sarayı hakkında bazı bilgileri de paylaştı. Candan, “Saraycığın iki havuzu var; biri yüzme havuzu, diğeri ise girişte bulunuyor. Bina, altta zemin kat ve iki bodrum kattan oluşuyor. Birinci bodrumun kullanım alanının çok geniş olduğunu, toplam olarak inşaat alanının 15 bin metrekare olduğunu söyleyebiliriz. Sarayın 2 bin metrekaresi teras olarak kullanılmış. Büyük kabul salonları var” dedi.

Candan’ın ardından Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Üyesi Namık Kemal Kaya ise, “Dışarıda iş yapan inşaatlar yapan bir mimarım. Bunca lüks villa yaptım, Bizassa cam mozaik malzemesine bırakın dokunmayı, tanışamadım bile. Nasıl bir malzeme olduğunu birçok mimarın bilmediğine eminim, lükslüğünü düşünün” ifadelerini kullandı.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here