Paylaş

ÖZGÜRLÜKÇÜ SOL-2007 yılında PKK propagandası yapmaktan siyaset yasağı kapsamına alınan ve yasağı kalktıktan sonra AKP’den milletvekili olan ve Musa Anter Davası’nda MİT ajanı ‘Tayfun’ olduğu iddia edilen Orhan Miroğlu’nun şimdi de Gizli tanık’ olduğu ileri sürüldü.

‘Miroğlu’nun ‘Koruma-Hassasiyet’ Belgesi

AKP’den Mardin milletvekili olan Orhan Miroğlu’nun 2012 yılında ‘gizli tanık koruması’ altına alındığı belge internette ve çeşitli sosyal medya hesaplarında yayınlandı. Belge 2011 Aralık ayında uygulamaya konulan koruma tedbirlerinin uzatılması için 2012 Şubat ayında Orhan Miroğlu adına gönderilmiş. T.C. İçişleri Bakanlığı Tanık Koruma Kurulu tarafınca hazırlanmış belgede Miroğlu’na ‘fiziki koruma sağlanması ve ayrıca bulunduğu hassas konum dikkate alınarak herhangi bir tehlike karşısında gecikmeksizin müdahalede bulunulması amacıyla sürekli iletişimde bulunabileceği bir telefon numarasının şahsına tahsisine’ karar verildiği görülüyor.

Neden Tanıklık Ediyor?

1999’dan sonra önce HADEP, DEHAP ve DTP Genel Başkan yardımcısı olan Miroğlu 2007 yılında PKK propagandası yapmaktan Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesince ceza aldı ve siyaset yasağı getirildi. Siyaset yasağının kalkmasıyla beraber AKP saflarına kayan Miroğlu, Kürt siyasetine karşı tavır aldı.Yayımlanan bu belge ile KCK operasyonları adı altında 2009’dan günümüze sayıları bir dönem on bini aşan Kürt siyasetçilerinin tecrit edilmesinde Orhan Miroğlu’nun doğrudan ‘katkısının’ olabileceği akla geliyor

CgGe_hQWQAENNfr

Miroğlu ‘Tayfun’ Kod Adlı MİT elemanı mı?

Diyarbakır’da JİTEM tarafından katledilen Musa Anter’in olay günü yanında olan Orhan Miroğlu’nun yaralı kurtulduğu kamuoyuna yansımıştı. Yıllar sonra 16 Mart 2016 tarihinde Ankara 6. Ceza Mahkemesinde Musa Anter davası görüldü ve davaya, dönemin üç idari sorumlusu MİT Müsteşarı Mehmet Eymür, Orhan Taşanlar ve Susurluk Raporu hazırlayan Kutlu Savaş tanık olarak katıldı. MİT Müsteşarı Mehmet Eymür ifadesinde ‘Yeşil’ ile kendisinin Orhan Miroğlu’nu ‘Tayfun’ kod adıyla bildiklerini dile getirdi.

Dicle Anter: Şüphemiz ‘Tayfun’ İsmi İle Yüzde Yüz Arttı

Davada, Miroğlu’nun o dönemde ‘Tayfun’ kod adını kullanıyor olması, JİTEM ve MİT’le olan ilişkisinin ortaya çıkmasının ardından Musa Anter’in oğlu Dicle Anter de açıklamada bulundu. Yıllardır böylesi bir şüphelerinin az da olsa bulunduğunu, fakat bunu dillendirmediklerini ancak Musa Anter Davası ile Miroğlu’nun MİT’le ilişkisi olduğuna emin olduklarını dile getirdi. Anter, ‘Tayfun’ isminin ortaya atılmasıyla bu şüphemiz yüzde yüz arttı. Biz davanın yürütülebilmesi için elimizden geldiğince hassasiyetimizi sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

Eymür: Tüm İsimler MİT’te Kayıtlıdır

Musa Anter’in oğlu Dicle Anter şunları söyledi: “JİTEM konusu hakkında hem Genelkurmay’a, hem de MİT’in verdiği bilgiler çerçevesinde biz onlardan belgeler istemiştik. Şimdiye kadar bu her iki kurumdan da mahkemeye belge gelmiş değil. Ancak MİT Müsteşarı Mehmet Eymür tanık ifadesinde mahkemede şunu söyledi; ‘ben isim vermiyorum ama tüm isimler MİT’te kayıtlıdır. Bu kayıtlar doğrultusunda kişilerin tanıklığına başvurulabilir. Ama isim söyleyemem.’ Tabi bizim için en önemli konu şuan ‘Tayfun’ kod isimli Orhan Miroğlu’nun böyle tanınmasıdır. Orhan Miroğlu’nun ‘Tayfun’ olarak sözü geçmesi açıkçası biz Anter ailesini tedirgin etti. Niçin Tayfun? Aradan 10 gün geçmesine rağmen halen Orhan Miroğlu’ndan bu iddiaya karşı bir cevap gelmedi.”

(Kaynak:http://kursam.com)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here