Anasayfa Haber DAİŞ karanlığını gülüşleriyle aydınlatmaya devam eden YPJ’li kadınlar

DAİŞ karanlığını gülüşleriyle aydınlatmaya devam eden YPJ’li kadınlar

Paylaş

KOBANÊ(DİHA) – Kobanê’de temizlik operasyonlarının sürdüğü en ileri cephelerde kadını savaş ganimeti olarak gören zihniyete karşı direnişi örmeye devam eden YPJ’li kadınlar, DAİŞ’in ve beslendiği gericiliğin Kürdistan topraklarında aldığı her nefesi zılgıtlarıyla mahkum ederek, yaratılmak istenen karanlığı gülüşleriyle aydınlatıyor.

680x680nc-Kobane-210215-cephe-kadinlar58

YPG/YPJ savaşçılarının Kobanê’nin köylerinin özgürleştirilmesine yönelik başlattıkları operasyonlar 160’ıncı gününe girdi. Savaşçılar Kobanê’nin doğu, batı ve güney cephelerindeki ilerleyişlerini sürdürürken, direnişin sembollerinden olan YPJ’li savaşçılar Kobanê cephelerinde özgürlüğü örgütlemeye devam ediyor. Dik duruşları ve zafer kararlılıkları ile DAİŞ’e karşı mücadelede bir kez daha ortaya çıkan kadınlar, temizlik operasyonlarının sürdüğü en ileri cephelerde DAİŞ’e ve onu yaratan gericiliğe karşı direnişini sürdürüyor. Özgür yaşamın inşasında ön saflarda yer alan YPJ’li savaşçılar, kadını savaş ganimeti olarak gören zihniyete karşı direnişi örmeye devam ederken, savaşçıların cephelerdeki günlük rutinleri de direnişin dikkat çeken ayrıntıları oluyor. Kobanê’nin en ileri cephelerinde bir yandan DAİŞ işgali altında olan bir sonraki köye yapılacak operasyonun hazırlıklarını yapan bir yandan da sızmalara karşı mevzilerinin başında nöbet tutan YPJ’li kadınlar, cephede olmalarına rağmen yaşamsal tüm ihtiyaçlarını birbirleri ile ortaklaşarak karşılıyor.
Kadınların zılgıtından kaçan çeteler

680x680nc-Kobane-210215-cephe-kadinlar41

DAİŞ karanlığını gülüşleriyle aydınlatmaya devam eden YPJ’li kadınlar, nöbet bitiminin ardından yaktıkları ateş etrafında bir araya gelerek, demledikleri çay eşliğinde her savaşçının dilinde ayrı bir destan olan Kobanê zaferi sürecini anlatıyor. Konuşmalar sırasında kadın savaşçılardan Dirok Kobanê’nin, çatışma sırasında YPJ’li kadınların mevzilerinden yükselen”tilili” seslerini duyarak kaçan çeteleri hatırlatması kadın savaşçılar arasında gülüşmelere neden olurken, “cennete girememe” korkusuyla YPJ’li savaşçılardan kaçan DAİŞ gericiliği Kobanê cephelerinde kadınların direnişi karşısında bir kez daha yenilgiye uğruyor.

Rextlerde Öcalan çıkartmaları

680x680nc-Kobane-210215-cephe-kadinlar32

Silahlarında ya da rextlerınde PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fotoğraflarının olduğu çıkartmalar taşıyan kadın savaşçıların saçlarına ve silahlarına sardıkları sarı, kırmızı ve yeşil renkteki bantlar ile kefi olarak adlandırılan kuşaklar dikkat çekiyor. Hemen her kadın savaşçı, devam eden temizlik operasyonlarında YPG/YPJ güçleri karşısında aldıkları ağır yenilgi karşısında köyleri adeta mayın tarlasına çeviren çetelerin döşedikleri mayınlar ya da çatışmalar sırasında yaşamını yitiren kadın savaşçıların fotoğraflarını yanında taşıyor.

680x680nc-Kobane-210215-cephe-kadinlar42
Kadın katliamlarına öz savunma ile cevap olunmalı

Cephede olmalarına rağmen siyasal gündemi de takip etmeye çalışan kadın savaşçıların gündeminde de Türkiye’deki kadın katliamlar var. Son süreçte yaşanan kadın katliamlarına dikkat çeken kadın savaşçılardan Avesta, DAİŞ’e karşı direnişte kadının rolünü hatırlatarak, kadına yönelik tüm yönelimlere ancak ve ancak öz savunma ile cevap olunabileceğine işaret ediyor.

Özgürlüğü zılgıtlarıyla müjdeleyecekler
680x680nc-Kobane-210215-cephe-kadinlar45
DAİŞ’in ve beslendiği gericiliğin Kürdistan topraklarında aldığı her nefesi zılgıtlarıyla mahkum eden YPJ’li savaşçılar, cephe cephe ilerlemeye devam ederken, özgürlüğün müjdesini de zılgıtlarıyla vermeye hazırlanıyor.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here