Anasayfa Haber Darbe hukuku uygulamada: 24’ü DBP’li olmak üzere 28 belediyeye kayyım atadı.

Darbe hukuku uygulamada: 24’ü DBP’li olmak üzere 28 belediyeye kayyım atadı.

Paylaş

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “15 gün içinde 28 belediyeye kayyım atanacak” sözünden sonra bu sabah DBP’nin birçok belediyesine polis baskın düzenleyerek, kayyım atandığını duyurdu.

Görevden alınan belediye başkanlarının 2’sinin il, 24’ünün ilçe ve 2’sinin de belde belediye başkanı olduğu, 12’ sinin halen tutuklu bulunduğu belirtildi.

Kayyım atanan 28 belediyeden 24’ü Demokratik Bölgeler Partisi’li (DBP). Kayyım atanan DBP’li belediyeler arasında Batman ve Hakkari il belediyeleri de bulunuyor.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada; “Terör veya terör örgütlerine yardım yataklık suçuyla hakkında soruşturma açılan veya görevden uzaklaştırılan belediye başkan ve meclis üyelerinin yerine 15 gün içerisinde görevlendirme yapılması hüküm altına alınmıştır. Bu kapsamda 28 belediye başkanı (24’Ü PKK-KCK, 4’Ü FETÖ) daha önce görevinden uzaklaştırılmıştır”denildi.

KAYYIM ATANAN BELEDİYELER:

1- Batman Belediyesi’ne Ertuğrul Şeref Aksoy (Vali Yardımcısı)
2- Hakkari Belediyesi’ne Cüneyt Epçim (Vali Yardımcısı)
3- Ağrı-Diyadin İlçe Belediyesi’ne Mekan Çeviren (Kaymakam)
4- Batman-Beşiri İlçe Belediyesi’ne Mustafa Maslak (Kaymakam)
5- Batman-Gercüş İlçe Belediyesi’ne Ünal Koç (Kaymakam)
6- Diyarbakır-Silvan İlçe Belediyesi’ne Murat Kütük (Kaymakam)
7- Diyarbakır-Sur İlçe Belediyesi’ne Bilal Özkan (Vali Yardımcısı)
8- Erzurum-Hınıs İlçe Belediyesi’ne Bülent Ay (Kaymakam)
9- Iğdır-Tuzluca İlçe Belediyesi’ne İbrahim Civalek (Kaymakam)
10- Mardin-Dargeçit İlçe Belediyesi’ne Mehmet Yaşar Yeşiltaş (Kaymakam)
11- Mardin-Derik İlçe Belediyesi’ne Muhammed Fatih Safitürk (Kaymakam)
12- Mardin-Mazıdağ İlçe Belediyesi’ne Halit Benek (Kaymakam)
13- Mardin-Nusaybin Ergün Baysal (Kaymakam)
14- Muş-Bulanık İlçe Belediyesi’ne Ömer Şahin (Kaymakam)
15- Siirt Eruh İlçe Belediyesi’ne Kaymakam Murtaza Dayanç
16- Urfa Suruç Belediyesi’ne Vali Yardımcısı Tarık Açıkgöz
17- Şırnak’ın Cizre Belediyesi’ne Kaymakam Ahmet Adanur
18- Şırnak Silopi Belediyesi’ne Kaymakam Savaş Konak
19- Van Edremit İlçe Belediyesi’ne Vali Yardımcısı İbrahim Özkan
20- Van Erçiş İlçe Belediyesi’ne Kaymakam Mehmet Şirin Yaşar
21- Van İpekyolu ilçe Belediyesi’ne Vali Yardımcısı Önder Can
22- Van Özalp İlçe Belediyesi’ne Kaymakam Serdar Karal
23- Batman Beşiri ilçesi İkiköprü Belde Belediyesi’ne Kaymakam Mustafa Maslak
24- Iğdır merkez Hoşhaber Belediyesi’ne Vali Yardımcısı Burhan Karanfil

25- Adana-Pozantı Belediyesi’ne Mahmut Sami Baysal
26- Giresun-Çamoluk Belediyesi’ne Musa Varıcı
27- Erzurum-Aşkale Belediyesi’ne Şenol Polat
28- Konya-Ilgın Belediyesi’ne Mehmet Karahan

‘YÖNETİME EL KONULDU’

İçişleri Bakanlığı’nın kayyım atamasından sonra polis DBP’li belediyelere baskın düzenledi. Polis, “Yönetime el konuldu” diyerek, kayyım attandığını duyurdu. DBP’li 24 belediyeye vali yardımcıları ve kaymakamlar atanırken, diğer dört belediyeye ise şahısların atanması dikkat çekti.

HAKKARİ

Kayyım atanan iki ilden biri olan Hakkari belediye binası bu sabah polis tarafından önce ablukaya alındı, sonra baskın yapıldı. Polisin araması sürüyor. Baskın esnasında polis belediye binasına Türk bayrağı astı. Belediye Eş Başkan Yardımcısı Mikail Erdal ve HDP Merkez İlçe Eş Başkanı Asım Özcan baskın yapılan belediye binasına giderken gözaltına alındı.

BATMAN

Batman Belediyesi’ne vali yardımcısı Şevket Ertuğ Aksoy’un atanmasının ardından belediyeye giren özel harekat polisleri milletvekillerini, avukatları, nöbet eylemcilerini ve parti yöneticilerini darbederek belediye hizmet binasından çıkardı. HDP ve DBP il örgütü Batman halkını belediye önünde iradesine sahip çıkmaya çağırdı.

GERCÜŞ

Gercüş Belediyesi’ne polisler sabah baskın yaparak belediye binasına girip arama gerçekleştirdi. Belediye binasına kimseyi yaklaştırmayan polisler belediyeye girmek isteyen yurttaşları ise aramadan geçiriyor. Belediye eş başkanları Zeynep Koyuncu ve Abdulkerim Demir atanan kayyımı kesinlikle tanımayacaklarını ve sonuna kadar direneceklerini belirterek halkı iradesine sahip çıkmaya çağırdı.

BEŞİRİ

Beşiri ilçesinde de sabah saatlerinde baskın yapılarak belediye binası ablukaya alındı. İçeride arama yapan polisler belediyeye kimseyi yaklaştırmazken, daha önce görevden uzaklaştırılan belediye Eş Başkanı Mustafa Öztürk, kayyımları tanımayacaklarını belirtti.

İKİKÖPRÜ

İkiköprü Belediyesi’ne de sabah saatlerinde baskın yapan özel harekat polisleri atanan kayyım ardından belediye hizmet binasının balkonuna Türk bayrağı astı. İkiköprülü yurttaşlar ise belediye binası önünde toplanmaya başladı. Belediye Eş Başkanı Hidayet Tiryaki kayyımı tanımayacaklarını belirterek, belediyeye işgalci zihniyetle yaklaşan asker ve polisler belediye binasında arama yaptığını ve belediyeyi işgal ettiklerini ifade etti.

CİZRE

Cizre Belediyesi’nin daha önce İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınan ilçe belediye eş başkanı Leyla İmret gözaltına alındı. Sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarının ardından İmret ile birlikte DBP PM üyesi Yunus Durdu ve HDP Cizre İlçe Eş Başkanı Ali Akdeniz gözaltına alındı.

“Örgüt üyesi olma” iddiasıyla gözaltına alınanlar İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürülürken, ailelerin emniyete avukat gönderme talebine ise polisler tarafından “Göndermeyen görüştürmeyeceğiz” cevabı verildi.

Cizre Belediyesi’nin bulunduğu tüm sokaklar ablukaya alınırken, halkın belediyeye geçişine izin verilmiyor. Demir bariyerlerle önü kapatılan belediyeye çok sayıda zırhlı araç ve özel harekat polisi konuşlandırıldı.

SİLOPİ

Sabah saatlerinde polislerin baskın yaptığı Silopi Belediyesi, zırhlı araçlarla ablukaya alındı. Aramaların devam ettiği belediyenin dört bir yanı kuşatılmış durumda.

NUSAYBİN

Mardin’in Nusaybin Belediyesi’ne sabah saatlerinde baskın yapan polis, belediyede bulunan görevlileri dışarıya çıkardı. Belediyeye kayyım atandığını belirten polislere, yazı işlerine bunun henüz tebliğ edilmediği aktarıldı.

Ablukaya alınan belediyede polis hareketliliği devam ediyor.

MAZIDAĞI

Mazıdağı Kaymakamı Halit Bener’in kayyım olarak atandığı Mardin’in Mazıdağı Belediyesi de, çevik kuvvet ve özel harekat polisleri tarafından ablukaya alındı.

DERİK

Mardîn’in Derik Belediyesi’ni sabah saatlerinde baskın düzenleyen polis, belediye çalışanlarının içeriye girmesine izin vermiyor.

DARGEÇİT

Kayyım atanan belediyelerden Dargeçit Belediyesi, sabah saatlerinde polisler tarafından baskın yapılarak ablukaya alındı.

SUR

Diyarbakır Sur Belediyesi’ne atanan kayyım ile birlikte belediyenin önü 30’a yakın zırhlı araç ile kapatıldı. Belediyenin çevresi demir bariyerler ile kapatılırken, kimsenin belediyeye yaklaşmasına izin verilmiyor.

Belediyeye baskın düzenleyen polisler, belediye başkanvekiline “Sizin bura ile ilişkiniz kesilmiştir” denilerek içeri girmelerine izin verilmiyor. Belediye çalışanları ise, atanan vali yardımcısı ve polislerin bulunduğu belediye önünde toplanmaya başlandı.

SİLVAN

Silvan Kaymakamı Murat Kütük’ün kayyım olarak atandığı Silvan Belediyesi ise, özel harekat polisleri tarafından zırhlı araçlarla ablukaya alındı. Yine belediye binasının içine ve binanın çatısına özel harekât polisleri konumlandırılırken, GSM ve internet bağlantıları kesildi. Belediyeye girmek isteyen yurttaşlar, kimlik kontrolünden geçirilerek didik didik arandı.

Silvan Belediye Eşbaşkan vekili Kerem Can Polat, belediyeye geldi.

ERUH

Sabah saatlerinde kayyım atanan belediyelerden Siirt’in Eruh İlçe Belediyesi’ne Eruh Kaymakamı atandı. Çok sayıda zırhlı araçla ablukaya alınan belediyede polisler tarafından arama yapılıyor.

BULANIK

Mûş’un Bulanık ilçesinde dün akşam beton bloklarla çevrilen belediye binasına bu sabah kayyım atandı. Kayyım atanan Kaymakam Ömer Şahin polis eşliğinde belediyeye girdi. Pazar ve tatil olması nedeniyle kapalı olan odaların kapıları kırılarak içeri girildi. Belediye abluka altında, giriş çıkışlarına izin verilmiyor. Bulanık halkı da HDP ve DBP ilçe örgütlerinin önünde toplanmaya başladı. Halkın toplanmaya başlandığı parti binalarının etrafı ise polisler tarafından zırhlı araçlarla ablukaya alındı.

SURUÇ

Kayyım atanan Urfa’nın Suruç Belediyesi’ne sabah saatlerinde baskın düzenledi. Kapılar kırılarak yapılan baskın sırasında kayyıma karşı belediye binasında nöbet tutan belediye çalışanları ve yurttaşlar, polis ve vali yardımcısı tarafından darp edilerek dışarı çıkarılmaya çalışıldı. Belediye çalışanları ve yurttaşların saldırıya direnmesi üzerine bu kez gözaltına alınmaya başlandı. Baskın sırasında bir temizlik işçisi çatıya çıkarak kendini yakmak istedi. Çatıya çıkan polisler tarafından darp edilen temizlik işçisi ile birlikte 3 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Baskın sırasında belediye binasında bulunan belediye eş başkanları Halil Akbaş ve Nazlı Binici’de darbedilerek belediyeden çıkartıldı.

Belediye binası önünde toplanarak iradelerine sahip çıkan halkı da hedef alan polis saldırısı devam ediyor.

İPEKYOLU

Van’ın İpekyolu ilçesinde sabah saatlerinde belediyenin etrafı zırhlı araçlarla çevrildikten sonra polis belediye binasına baskın yaptı. Belediyede aramalar sürüyor. Belediye eş başkan yardımcıları ve belediye çalışanları binada bulunuyor. Gazetecilerin fotoğraf ve görüntü alması engelleniyor.

ERCİŞ

Van’ın Erciş ilçesi belediyesine de sabah saatlerinde çok sayıda polis baskın yaptı. Polis araması sürüyor. Baskın duyulur duyurulmaz halk DBP ve HDP ilçe binasında toplandı. Burada yapılan açıklamada, halkın iradesine yönelik böylesi bir saldırı dünyanın hiçbir yerinde görülmediği belirtilerek, bütün Erciş halkı belediyeyi sahiplenmeye ve belediye binası önünde toplanmaya davet edildi.

ÖZALP

Van’ın Özalp ilçesi belediyesine çok sayıda polis sabah saatlerinde baskın yaptı. Halk, DBP ve HDP binası önünde toplanırken, konuya dair açıklama yapılması bekleniyor.

EDREMİT

Van’ın Edremit ilçesi belediyesine de baskın yapan polisin araması sürüyor.

Öte yandan Van’da tüm belediye eş başkanları ve vekilleri, DBP il binasında toplandı, konuya ilişkin açıklama yapmaları bekleniyor.

DİYADİN

Ağrı’nın Diyadîn ilçesi belediyesine polis, kapıları ve camları kırarak baskın yaptı. DBP ve HDP ilçe örgütleri, halkı belediye binası önüne çağırdı. DBP İl Örgütü yöneticileri de kayyım atanan ilçeye doğru hareket etti. Kayyım ve baskına dair ilçede açıklama yapılması bekleniyor.

HOŞHABER

Kayyım atanan iki beldeden biri olan Iğdır merkeze bağlı Hoşhaber beldesi belediye binası bu sabah asker ablukasına alındı.

(Kaynak: EVRENSEL)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here