Anasayfa Forum Davutoğlu ‘beyaz Toros’ ile tehdit etti

Davutoğlu ‘beyaz Toros’ ile tehdit etti

Paylaş

 AKP Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, kentte düzenlediği mitingde Van halkını, “Beyaz Toros’lar” ile tehdit etti. Davutoğlu, “AKP iktidardan indirilirse buralarda terör çeteleri dolaşacak, beyaz Toroslar dolaşacak. Biz buraları faili meçhullere bırakmayacağız” dedi.

Van’da 1 Kasım’da yapılacak olan seçim çalışmaları kapsamında miting düzenleyen AKP, kentte hüsrana uğradı. 7 Haziran seçimlerinde de Van’da büyük hezimet yaşayarak, HDP’nin 7 milletvekili çıkardığı kentte sadece 1 milletvekili çıkarabilen AKP’nin kentte düzenlediği mitinge Başbakan Ahmet Davutoğlu, Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve AKP’li Van milletvekilleri adayları katıldı.

Tuşpa ilçesindeki Beşyol mevkiinde düzenlenen mitingin başlangıç saati 13.00 belirlenmesine rağmen, çevre il ve ilçelerden taşıma yöntemi ile getirilenlerin sayısı yine de az kalınca miting saati ertelendi. Yoğun güvenlik önlemlerin alındığı miting, ancak saat 15.00’te başlayabildi.

Davutoğlu’nun kente gelişini protesto eden bir grup ise miting alanının biraz uzağında “Bijî serok Apo” sloganları attı. Atılan bu slogan, miting alanından duyuldu.

‘AKP iktidardan inerse beyaz Toroslar dolaşacak!’

Miting alanında bulunan çok az sayıdaki kitleye seslenen Davutoğlu, Van halkının kendilerine oy vermeleri için tehdit etti.

90’lı yıllarda işlenen ve hafızalardan silinmeyen “faili meçhul” cinayetlerle JİTEM gibi kontra birimlerce kullanılan “Beyaz Toros” marka araçları hatırlatan Davutoğlu, Van halkını “AKP iktidardan indirilirse buralarda terör çeteleri dolaşacak, beyaz Toroslar dolaşacak. Biz buraları faili meçhullere bırakmayacağız. Hiç merak etmeyin seksenli doksanlı yıllara dönmeyeceğiz” sözleriyle tehdit etti.

Bu tehdidinin yanı sıra konuşmasında AKP’nin 13 yıllık iktidarı boyunca sürekli gündeme gelen yolsuzlukları da görmezden gelen Davutoğlu, “Eski Türkiye’de yolsuzluklar vardı, haksızlıklar vardı, türküler, şarkılar yasaktı. O Türkiye’de kitaplar, şiirler yasaktı. O Türkiye’de yasak olmayan tek şey terördü. Türkiye böyle demokrasi ayıplarını yaşadı böyle ağır bedeller ödedi. 12 yıl boyunca milletimiz ile el ele gönül gönüle o yılların izlerini silmeye çalıştık, tüm yasakları kaldırdık” iddiasında bulundu.

Polisten yurttaşlara küfür, gazetecilere biber gazı

Davutoğlu’nun konuşmasının tamamlaması ile miting, sona erdi. Miting sonrası kentin en kalabalık caddesi olan Cumhuriyet Caddesi’ni ablukaya alan polisler, cadde biriken kitlelerin toplanmasına izin vermeyerek, yurttaşların dağılması yönünde tehditler savurdu. O sırada bazı gençler polisler tarafından gözaltına alındı. Yurttaşlara yönelik sert tavrını sürdüren polisler, ara sokaklarda toplanan yurttaşların üzerine yürüyerek bir yurttaşa,” O… çocukları” diyerek küfür etmesi de kameralara yansıdı.

Sert tavrını sürdüren polisler, gazetecilere de yöneldi. Çekim yapmalarını engellemeye çalıştıkları gazetecilerin tepkisi ile karşılaşan polisler, gazetecilerin üzerine biber gazı sıktı.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here