Anasayfa Haber DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek:’Kürt halkı Kobanê’de olduğu gibi kenetlenecek’

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek:’Kürt halkı Kobanê’de olduğu gibi kenetlenecek’

Paylaş

Mardin Nusaybin’de binlerce kişi yasak ve saldırılara karşı ablukanın sürdüğü mahallelere yürürken, polis gaz bombaları ile saldırdı. Nusaybin’de açıklama yapan DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, saldırılara karşı Kürt halkının birlikte direneceğini belirterek, “Bu halk nasıl ki Kobanê etrafında kenetlendiyse devlet baskılarının uygulandığı kentler etrafında da kenetlenecektir” dedi. Daha sonra Derik’e geçen heyete burada da polis saldırısı gerçekleşti.

Nusaybin’de yasak ve abluka ile birlikte devlet güçlerinin ağır saldırılarının sürdüğü mahalleler için bugün Nusaybin halkı sokaklara döküldü. Halkın direnişine destek vermek için kente gelen DBP Genel Eşbaşkanı Kamuran Yüksek ile HDP’lilerin aralarında bulunduğu heyeti karşılayan halk, ardından da sokağa çıkma yasağının uygulandığı sokaklara doğru yürüyüş gerçekleştirdi. Midyat Caddesi’ne (27 Mayıs Caddesi) doğru yürüyüşe geçen kitlenin önü polis tarafından kesilirken, DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek burada bir açıklama yaptı.

‘Burası bizim topraklarımız asıl siz terk edin’mrd-02-12-15-nisebin-kamuran-yuksek-polis-eris7

Devletin halkın iradesine saygı göstermek yerine saldırı gerçekleştirdiğini belirten Yüksek, “Daha dün Derik’e gitmek isteyen milletvekili arkadaşlarımıza devlet yetkilileri ‘burayı terk edin’ diyor. Arkadaşlarımız onlara gereken cevabı vererek, ‘burası bizim topraklarımız, halkın toprakları, asıl siz bizim topraklarımızı terk edin’ demiştir. Burası Alevi, Süryani, Kürt, Ermeni, Türk, Ezidi halklarının topraklarıdır. Devlet merkezinden atanan valiyi, kaymakamı bu halk istemiyor çünkü bu topraklarda halk kendi kendini yönetmek istiyor” şeklinde konuştu.

‘Halk baskıların uygulandığı kentler etrafında kenetlenecek’

Devletin yasak uyguladığı mahallelere ağır silahlarla saldırdığını söyleyen Yüksek; “Eğer devlet, halka tankı ve topuyla saldırırsa halk da Nusaybin ve Derik’te olduğu gibi direnişle cevap verecektir. Bu halk artık köle gibi yaşamak istemiyor ve yaşamayacaktır” dedi. Devlet ve AKP Hükümetine, halka yönelik uyguladığı politikalardan bir an önce vazgeçmesi gerektiğini vurgulayan Yüksek, mahalleler üzerindeki yasak ve ablukanın da kaldırılması çağrısı yaptı. Saldırılara karşı halkın birlikte direneceğini belirterek Yüksek, “Bu halk nasıl ki Kobanê etrafında kenetlendiyse devlet baskılarının uygulandığı kentler etrafında da kenetlenecektir” şeklinde konuştu.

Polis gaz bombalarıyla saldırdımrd-02-12-15-nisebin-kamuran-yuksek-polis-eris6

Konuşmanın ardından kitle 10 dakika oturma eylemi gerçekleştirdikten sonra yasaklı mahallelere doğru tekrardan yürüyüşe geçti. Polisler, halka tazyikli su ve gaz bombalarıyla halka saldırırken, halk da taş ve havai fişeklerle polislere karşılık verdi.
Polis saldırısında başına gaz fişeği isabet ederek yaralanan Abdulaziz Budun (70), halk tarafından Nusaybin Devlet Hastanesi’ne götürülerek ilk müdahalesi yapıldı. Yapılan müdahaleden sonra Budun taburcu edildi.Mrd-02-12-15-nisebin-kamuran-yuksek-polis-eris-abdulaziz-gudun
Heyet ardından araçlara binerek 7 gündür sıkıyönetim uygulamalarının yaşandığı Derik’e geçti. İlçe girişinde bulunan Bahçelievler Mahallesi’nde önleri kesilen heyete, polis gaz bombalarıyla saldırıda bulundu.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here