Anasayfa Forum DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek:Ortadoğu’daki sorunlara çözüm öneriyoruz

DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek:Ortadoğu’daki sorunlara çözüm öneriyoruz

Paylaş

 

 Kürdistan’ın birçok kentinde sürdürülen “özyönetim” tartışmalarının Siirt programında konuşan DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, Ortadoğu’nun sorunları aşmak için çözüm formülleri önerdiklerini belirterek “Çözüm adına ortaya koyduğumuz hususlara tuzu kuru saldırıyorlar. Özerklik olmaz, şu olmaz, bu olmaz. Ne olacak, peki nasıl çözülecek?” diye sordu.

DBP, DTK ve KJA tarafından organize edilen ve Kürdistan’ın birçok kentinde yerel bileşenlerle “özyönetim” tartışmaların yürütüldüğü toplantıların Siirt ayağı, DBP Siirt İl Binası Konferans Salonu’nda ikinci gününde sürdü. Programa DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, DBP Eş Genel Başkan Yardımcısı Halil Aksoy, DTK Üyesi Mehmet Taş, HDP Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım, HDP, DBP İl eşbaşkanları ve yöneticileri, Siirt Belediyesi eşbaşkanları ile birçok STK temsilci de katıldı.

Yüksek, program öncesi DAİŞ çetelerinin saldırıları nedeniyle topraklarından göç edip Barış Mahallesi’nde kurulan Dudêran Şengal Kampı’na yerleşen Êzidîleri ziyaret etti. Daha sonra DBP İl Konferans Salonu’na geçen Yüksek ve beraberindekiler dünden bu yana devam eden toplantıya katıldı. Basına kapalı olarak gerçekleşen “özyönetim” tartışmalarından önce kısa bir açıklama yapan DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, yaşanan süreci ve gelişmeleri toplum ile tartışmaya çalıştıklarını belirtti.

‘Çözüm formüllerini ortaya koyuyoruz’

Ortadoğu’daki sorunların çözümü için çaba gösterdiklerini belirten Yüksek, çözüm perspektifi olarak sunulan özyönetim ve özerlik modellerine dönük tartışmalara değinerek “Çözüm adına ortaya koyduğumuz hususlara, oradan saldırıyorlar. Özerklik olmaz, şu olmaz, bu olmaz. Ne olacak, peki nasıl çözülecek? Ortadoğu’daki sorunların tamamına biz bir çözüm formülü ortaya koyuyoruz. Bakın Suriye için de diyoruz demokratik özerklik, Irak için de zaten bir formül geçerli. Başka bölgeler açısında da biz bir kardeşlik, bir arada yaşama formülünü ortaya koyuyoruz. Yerinden yönetim, yerel demokrasi diyoruz” şeklinde konuştu.

‘Ülkemizde diktatörlüklere yeni yeni sevdalananlar var’

Ortadoğu’da yaşanan kaos ve krizlerin kaynağının tekçi rejimler olduğuna dikkat çeken Yüksek, “Ama maalesef bizim ülkemizde yeni yeni tiranlıklara, diktatörlüklere sevdalananlar var. Tekçi, merkeziyetçi, katı yönetimden yana bunu daha fazla pekiştirecek rejim deliştirmeye yönelik bir AKP gerçeği ile karşı karşıyayız” diye konuştu.

‘Biz söyleyince idamla yargılanıyoruz’

Bu ülkede bir arada yaşamanın formülünün demokratik özerklik olduğunu ve bu modelin bütün Türkiye açısından da geçerli olduğunu belirten Yüksek şöyle konuştu: “Biz diyoruz ki, Marmara’da, Ege’de, Çukurova’da, Kürt illerimizde coğrafik, ekonomik, kültürel yakınlıklarına göre bölgelere ayrıştırılsın. Örneğin Türkiye’de şu anda 7 bölge var coğrafi olarak ama bunun sayısı değişebilir, yükseltebiliriz. Asıl mesele bu değil. Sayı kaç olursa olsun ama yerinden yönetim olsun diyoruz biz.”

Tüm bu çözüm önerilerinin tartışmaya açık olması gerektiğini belirten Yüksek, “Ama bugün yerel yönetimlerimiz bunu söyleyince gözaltına alınıyor, tutuklanıyor, idamla yargılanıyor” sözleriyle, devletin özyönetim ilanlarına dönük saldırılarına tepki gösterdi.

‘Ankara Siirt’i Siirtlilerden daha mı iyi bilecek?’

AKP’nin milletvekili adaylarından Berat Albayrak’ın YSK ile ilgili ‘YSK yanlış karar verdi. YSK Cizre İlçe Seçim Kurulu’ndan daha mı iyi bilecek Cizre’yi’ biçimindeki sözlerine de değinen Yüksek “Biz de ondan bahsediyoruz zaten. Ankara Siirt’i Siirtlilerden daha mı iyi bilecek?” diye sordu.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here