Anasayfa Haber Defnedilmelerine izin verilmeyen cenazeler çürümeye başladı

Defnedilmelerine izin verilmeyen cenazeler çürümeye başladı

Paylaş

ŞIRNAK (DİHA) – Silopi’de 17 Aralık’tan bu yana katledilen 12 kişiye ait cenazelerden bazıları defnedilmelerine izin verilmediği için çürümeye başladı. Katledilen yakınlarının cenazelerini defnedemeyen aileler, üzerlerine sürekli buz bırakarak cenazelerin bozulmasının önüne geçmeye çalışıyor

Şırnak’ın Silopi ilçesinde 14 aralık günü ilan edilen sıkıyönetim ile birlikte girişilen saldırılarda halkın direnişi ile karşılaşan kolluk birimleri, sivillere yönelerek son bir hafta içerisinde bu akşam saatlerinde yaşamını yitirdiği haberi ulaşan Ömer Sayan (70) ile birlikte 2’si kadın 3’ü çocuk olmak üzere 12 yurttaşı katletti.
İlçeye yönelik saldırılar sırasında katledilen Huseyin Güzel (70), Yusuf Aybi (80), Yusuf İnan (40), Şiyar Özbek (25), Reşit Eren (17), Axîn Kanat (16) Ayşe Buruntekin (40), Mehmet Mete (11), Taybet İnan (57), İbrahim Bilgiç (25) ve son olarak katledilen Ömer Sayan isimli yurttaşların cenazeleri hala defnedilmedi.

Öldürülen yakınlarına ait cenazelerin çürümesinin önüne geçmek için cenazelerin üzerine buz kalıpları bırakan ailelerin bu çabasına rağmen cenazelerden bazılarının giderek çürümeye başladığı öğrenildi.

‘Annemin cenazesi 4 gündür sokakta ve alamıyoruz’

İlçede 3 gün önce Nuh Mahallesi’nde yer alan Cumhuriyet Sokak’taki evinin önünde özel timler tarafından katledilen Taybet İnan (57) isimli kadının cenazesinin dünden beri vurulduğu sokakta olduğu öğrenildi.

Katledilen Taybet İnan’ın oğlu, 3 gündür özel timlerden dolayı annesinin cenazesine yaklaştırılmadığını ifade etti. İnan, “Bunlar sivilleri direk hedef alıyor. Türk medyası bunlara ‘terörist’ diyecek kadar alçalmış. Bir aile düşünün 4 gündür cenazelerinin alınmasına bile müsaade edilmiyor. Annemin cenazesi cadde de alamıyoruz. Babam da 3 gündür bodrum da ağır yaralı olarak çaresiz bir şekilde hayata tutunmaya çalışıyor. Babamda her an kan kaybından ölebilir” dedi.

Barbaros Mahallesi’nde uzun süre ateş altına alınan ve geçirdiği kalp krizinden yaşamını yitiren Süleyman Çoban isimli yurttaş defnedilirken, İbrahim Bilgiç (25) isimli gencin ise cenazesinin Şırnak Devlet Hastanesi Morgu’na kaldırıldı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here