Anasayfa Forum Değişikliklerle Geçen Eğitim Öğretim Yılı Sona Erdi

Değişikliklerle Geçen Eğitim Öğretim Yılı Sona Erdi

Paylaş

2017-2018 eğitim-öğretim yılı bugün sona eriyor. Milli Eğitim Bakanlığı takvimine göre 2018-2019 eğitim öğretim yılı 17 Eylül 2018 Pazartesi başlayacak.

Bu eğitim öğretim yılı sınav sistemindeki değişikliklerin yoğun olduğu bir dönem oldu.

TIKLAYIN – MEB’den Sınavla Öğrenci Alacak Liseler Listesi

TIKLAYIN – Eğitim Sen’den Eğitimin Durumu Raporu

TEOG gitti, “nitelikli lise” geldi

TEOG uygulamasına, 16 Eylül 2017 günü AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “TEOG’un kaldırılması lazım” demesinden üç gün sonra Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın “TEOG kaldırıldı” açıklamasıyla son verildi.

Yeni sistem uzun süre belirlenmedi. 5 Kasım 2017’de Bakan Yılmaz, “Eğitim bölgesi ve sınavsız mahalli yerleştirme sistemini” getirdiklerini açıkladı.

Buna göre her okul türünü kapsayan tercihlerden beş okul seçileceğini anlattı.

“İsteyene sınav” sistemini ise “nitelikli okullar” için olduğunu söyledi, bu liseleri Mayıs ayında açıklayacaklarını ekledi.

Bakan’ın bu açıklamasından beş ay sonra MEB Kılavuz yayınladı.

Sınav sonucu seçimden sonra açıklanacak

2 Haziran’da yapılan ve 22 Haziran’da sonuçların açıklanacağını duyuran Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) sonuç açıklama tarihini 26 Haziran olarak değiştirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce “Sınavın sonuçlarından ve velilerin tepkisinden korktular, Sınav sonuçlarının açıklanacağı tarihi seçim sonrasına ertelediler” açıklaması yaptı.

YSK’ye erken seçim ertelemesi

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) tarihleri 23 ve 24 Haziran olarak açıklanmıştı. Seçimlerin erkene alınmasının ardından yaklaşık iki buçuk milyon kişinin gireceği sınav ile seçimler aynı güne denk gelmiş oldu.

YÖK, seçimler nedeniyle YKS’nin 30 Haziran ve 1 Temmuz’da yapılacağını açıkladı. (PT)

bianet
Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here