Anasayfa Gençlik DEM-GENÇ FEDERASYON BİNASINI KİTLESEL AÇTI.

DEM-GENÇ FEDERASYON BİNASINI KİTLESEL AÇTI.

Paylaş

Kürdistan ve Türkiye’deki gençlerin çatısı altında toplandığı DEM-GENÇ, kuruluşundan sonra Diyarbakır’da düzenlenen törenle federasyon binasının açılışını yaptı.
680x680nc-dyb-01-06-15-demgenc-federasyon-acilis8
Kürdistan ve Türkiye kentlerindeki gençleri çatısı altında toplayan Demokratik Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun (DEM-GENÇ) federasyon binası açıldı. Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesinde bulunan Ulu Cami’nin yanında bulunan merkezin açılışına HDP Diyarbakır milletvekili adayları, HDP ve DBP Diyarbakır il ve ilçe yöneticileri ve Barış Anneleri Meclisi üyelerinin yanı sıra yüzlerce genç katıldı. Kobanê direnişinde yaşamını yitiren YPG, YPJ savaşçıların fotoğraflarının yanı sıra üzerinde “DEM-GENÇ ruhuyla barajları yıkacağız” yazılı pankartlarının asıldığı binanın açılışı öncesi konuşan DEM-GENÇ Sözcüsü Cihan Güneri, gençlerin yürüttüğü tüm çalışmaların devlet tarafından ‘illegal’ olarak gösterilmeye çalışıldığını söyledi. Gençlerin DEM-GENÇ çatısı altında birleşerek tüm baskılara göğüs gereceğini söyleyen Güneri, “DEM-GENÇ gençliğin öncü gücü olacaktır. Bu çatı altında birleşen gençler, sistemin tüm girişimlerine karşı toprağına, doğasına, kültürüne, diline ve oyuna sahip çıkacaktır” dedi.

‘Gençlik gibi dinamik gücümüz olduğu için zafere ulaşacağız’

Gençler öncülüğünde yürütülen mücadele sayesinde bugünlere geldiklerini söyleyen DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Ali Şimşek ise, “Gençlerimizin bu mücadelesi sadece Kürt halkı için değil, tüm Ortadoğu halklarının özgürlüğü içindir” dedi. Şimşek’in ardından konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Adayı Feleknas Uca ise “HDP çatısı altında yürütülen siyaset, gücünü gençliğin duruşundan almaktadır. Gençlik gibi dinamik bir gücümüz olduğu için zafere ulaşacağız, barajları yerle bir edeceğiz” şeklinde konuştu.

“Sizlere Karadenizli gençlerin selamını getirdim” sözleriyle konuşmasına başlayan HDP Diyarbakır Milletvekili Adayı Ziya Pir, “Öfkeliyiz, her gün şehit cenazesi geldiği için öfkeliyiz. Bu gençlerimizin şehit düşmesinde DAİŞ kadar onların işbirlikçisi AKP’de sorumludur” diye belirtti. Yapılan konuşmaların ardından Dicle-Fırat Kültür Sanat Derneği folklor grubu sahne alırken, binanın açılışı kesilen kurdele ile Barış Anneleri Meclisi üyeleri tarafından gerçekleştirildi.

Açılış sonrası Dicle Fırat Kültür Sanat Derneği müzik grubu sahne alırken, açılışa katılan gençler çalınan müzikler eşliğinde uzun süre halay çekti.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here