Anasayfa Haber Demirtaş: Başkanlık sistemi için tutumumuzu değiştirecek bir şey yok

Demirtaş: Başkanlık sistemi için tutumumuzu değiştirecek bir şey yok

Paylaş
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, başkanlık sistemi konusunda tutumlarını değiştirecek bir gelişme olmadığını söyledi.
7 Haziran’daki seçim kampanyasını Demirtaş’ın “Seni başkan yaptırmayacağız” sözleri üzerine kuran HDP’nin 1 Kasım seçimlerinin ardından başkanlık sistemine ‘ılımlı‘ yaklaşmaya başladığı savunulmuştu. HDP’li vekiller Dengir Mir Mehmet Fırat ve Celal Doğan, ‘Türk tipi başkanlık‘ sistemine karşı olsalar da Amerikan veya Meksika tipi başkanlığı destekleyebileceklerini belirtmişti.

Diyarbakır’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Demirtaş, 1 Kasım’dan sonra konuyla ilgili ilk kez konuşarak “Güçlendirilmiş demokratik parlamenter sistemle, güçlendirilmiş yerinden yönetim istiyoruz. Başkanlık tartışması konusunda tutumumuzu değiştirecek hiçbir şey görmüyorum” dedi.

Türkiye’nin yeni bir Anayasaya ihtiyacı olduğunu ifade eden Demirtaş, “Tartışmanın başkanlık sistemi üzerinden yapılması yanlıştır” diye de ekledi.

CHP çözüm süreci konusunda insiyatif almalı

1 Kasım sonrası çözüm sürecinin akıbetine de değinen Demirtaş şöyle konuştu: “Parlamento çözüm sürecini gündemine almalıdır. Silahların tümüyle devreden çıkacağı bir atmosfer istiyoruz. Çatışma ortamında partiler seçimde elbette etkilendi. Ancak biz çatışma ve hendeklerin olduğu yerden değil batıda oy kaybettik. Tespitlerimize göre HDP seçmeni sandığa gitmedi.”

Çözüm süreci konusunda CHP’nin insiyatif alması gerektiğini dile getiren HDP lideri, “Karnından konuşarak değil projesini ortaya koymalı” dedi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here