Anasayfa Haber Demirtaş: Bir işçi 6 ay Başbakan olsa ülke düzelir

Demirtaş: Bir işçi 6 ay Başbakan olsa ülke düzelir

Paylaş

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tan yeri ağarmadan Esenyurt’ta bulunan bir inşaatta çalışan işçileri ziyaret etti. Burada işçilerle kahvaltı yapan Demirtaş ve işçiler arasında keyifli ve esprili bir sohbet geçti. Demirtaş’ın “İşçilerden biri 6 ay ülkeye Başbakan olsa ülkenin durumu düzelir” sözlerine işçiler “Vallahi ben bu ülkeyi daha iyi yönetirim. Kravat takıp ülkeyi yönetmeye çalışıyorlar. Cefa çekmeden nasıl ülkeyi yöneteceksiniz” sözleri ile yanıt verdi.

 

ist-25-10-15-demirtas-insaat-iscileri-ziyaret3

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, seçim çalışmaları kapsamında İstanbul Esenyurt ilçesinin Mehterçeşme Mahallesi’nde bulunan bir inşaatta çalışan işçileri ziyaret etti. Daha tan yeri ağarmadan inşaata gelen Demirtaş’a HDP Milletvekili adayı Şerife Erbay da eşlik etti. Demirtaş’ı şantiyede karşılayan işçiler, ardından kahvaltı hazırladı. İşçilerle birlikte kahvaltı yapan Demirtaş, bir süre işçilerle sohbet etti. Keyifli ve esprili geçen sohbette işçiler, Demirtaş’a yaşadıkları sorun ve sıkıntıları aktardı.

‘Can güvenliğimiz yok’

ist-25-10-15-demirtas-insaat-iscileri-ziyaret4

Evlerini geçindirmek için daha fazla çalışmak zorundan kaldıklarını aktaran işçiler, ev kiralarının bin TL’nin üzerinde olduğunu ve günlük aldıkları ortalama ücretin ise 50 ile 100 TL arasında değiştiğini dile getirdi. Can güvenliklerinin bulunmadığını kaydeden işçiler, “Can güvenliğini hiç kimse düşünmüyor. Sadece kağıt üzerinde bir sigorta yapıyorlar. Bu da bir sorun olduğunda kendilerini sorumluluktan kurtarmak için” dedi.

‘Türkiye’yi en iyi işçiler idare eder’

Ardından ziyarette konuşan Demirtaş, son bir yılda bin 200’e yakın iş cinayetinin yaşandığını hatırlatarak, şunları aktardı: “Normalde önce bir ülkede can güvenliğinin sağlanması gerekiyor ama bu ülkede nerede. İşçinin iş güvenliği yok. Sizin verdiğiniz vergi büyük iş adamlarının verdiği vergilerden fazla. Siz Türkiye’de en yüksek vergiyi veriyorsunuz. Burası böyle bir ülke.” Türkiye’yi en iyi işçilerin idare edeceğini kaydeden Demirtaş, “İşçilerden biri 6 ay ülkeye Başbakan olsa ülkenin durumu düzelir. Bu maaşla ev idare edebiliyorlarsa ülkeyi de idare edebilirler. Ekonomiden çok iyi anladıkları kesin” şeklinde konuştu.

‘İnşaata girmeyen Başbakan nasıl Başbakan olur’

ist-25-10-15-demirtas-insaat-iscileri-ziyaret24

Demirtaş’ın sözlerine yanıt veren işçilerden biri, “Vallahi ben bu ülkeyi daha iyi yönetirim. Kravat takıp ülkeyi yönetmeye çalışıyorlar. Cefa çekmeden nasıl ülkeyi yöneteceksiniz” dedi. Aynı işçi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’nın sürekli muhtarlarla görüşmesine atıfta bulunarak, “İnşaatlara git bir defa. Yok sen zenginlerin olduğu yere gidiyorsun. İnşaata girmeyen Başbakan nasıl Başbakan olur” diye belirtti.

İşçiden Demirtaş’a iş teklifi

Demirtaş’ın “Ben ortaokul ve lise dönemlerinde su tesisatçılığı yaptım” sözleri üzerine işçiler “Gelin bizimde su tesisatçısına ihtiyacımız var” sözleriyle Demirtaş’a çalışma teklifinde bulundu. Demirtaş işçilerin talebini “1 Kasım seçimleri bir sonlansın. Seçimlerde iktidar olup, bu iktidarı düşürelim, sizin teklifinizi değerlendireceğim. Olabilir” sözleri ile yanıtladı.

Demirtaş, sohbetin ardından işçilerle fotoğraf çektirerek, inşaattan ayrıldı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here