Anasayfa Haber Demirtaş, bir kez daha tahliye edilmedi; gerekçesi ‘kaçma’ şüphesi

Demirtaş, bir kez daha tahliye edilmedi; gerekçesi ‘kaçma’ şüphesi

Paylaş

Demirtaş’ın tutukluluk incelemesi, AYM’nin aksi yöndeki tutumuna rağmen dosya üzerinden yapıldı

HDP’nin 1.5 yıldan uzun süredir tutuklu bulunan cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından gerçekleştirilen aylık tutukluluk incelemesinde yine tahliye kararı çıkmadı. Mahkeme, kararın gerekçesini “adli kontrol hükümlerine uymanın sanık iradesine bırakılması ve ceza miktarına göre bu aşamada yetersiz kalacağı kanaati”ne dayandırıldı.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre, Anayasa Mahkemesi’nin dosya üzerinden tutukluluk incelemesi yapılmasını hak ihlali olarak görmesine karşılık mahkeme, Demirtaş’ı yüzyüze dinlemekten kaçındı, dosya üzerinden hükmünü verdi.

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi, 1 yıl 6 aydır Edirne Cezaevi’nde yatan Selahattin Demirtaş’ın aylık tutukluluk incelemesini 1 Haziran günü yaptı.İncelemeye, daha önce Demirtaş’ın tahliye edilmesi yönünde oy kullanan üye hâkim Cengiz Aydıner katılmadı. 3 kişilik mahkeme heyeti, Demirtaş’ın tutukluluk halinin devamına karar verirken, yine matbu gerekçeler kullandı.

AYM: Tutukluluk incelemelerinin 18 aydan sonra dosya üzerinden yapılması hak ihlali

Kararın gerekçesi, tutuklu Demirtaş’ın üzerine atılı suçları işlediği iddiasına dair, olay tutanakları, değerlendirme ve tespit tutanakları, dijital verilere ilişkin çözüm tutanağı, görüntü ve çözüm tutanakları, teknik araçlarla izleme ve dinleme çözüm tutanakları ve tanık beyanına dayanan kuvvetli suç şüphesinin varlığı, suçların CMK’de tutuklama nedeni olarak öngörülen katalog suçlardan olması, sanığa isnat edilen suçların cezaların alt ve üst sınırı, kovuşturma konusu suçların yasada öngörülen alt ve üst sınırlar arasındaki ceza miktarı dikkate alındığında ceza miktarı ile tutuklama tedbiri arasında ölçülülük bulunması, adli kontrol hükümlerine uymanın sanık iradesine bırakılması ve ceza miktarına göre bu aşamada yetersiz kalacağı kanaati”ne dayandırıldı.

Kararda dosyanın resen ele alındığı ifade edildi. Oysa Anayasa Mahkemesi, tutukluluk incelemelerinin 18 aydan itibaren dosya üzerinden incelemeye devam edilmesini hak ihlali olarak nitelendirmişti. Demirtaş’ın tutukluluğu da 18’inci ayı aşmak üzere.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here