Anasayfa Haber Demirtaş :Biri (Cumhurbaşkanı)” Kürt sorunu yoktur”, diğeri (Başbakan) ”Kürt sorunu için adım...

Demirtaş :Biri (Cumhurbaşkanı)” Kürt sorunu yoktur”, diğeri (Başbakan) ”Kürt sorunu için adım atacağız” diyor.

Paylaş

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Newroz’da görüntülü ve sesli mesaj vermesi yönündeki beklentinin HDP tarafından yaratılan bir beklenti olmadığını belirterek, “Bu İmralı’da aylardır konuşulan bir konudur. Hükümet kapalı kapılar ardında kabul ettiğini kamuoyu önüne çıktığında inkar ediyor” dedi.

HDP Genel Merkezi’ne gelişinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Newroz’da sesli ve görüntülü bir mesaj vermesinin, mesajı güçlendireceğini belirterek, “Bu durum sanki bizim yarattığımız bir beklentiymiş gibi yaklaşıyor hükümet. Oysa bu konu aylardır İmralı’da konuşulan görüşülen bir konudur. Hükümet Karakolda doğru söyler mahkemede şaşar bir biçimde kapalı kapılar ardında konuşulan üzerinde mutabık kalınan konuları kamuoyuna karşı yalanlıyor. Bu da güvensizliği derinleştiriyor” diye konuştu.

Demirtaş, Newroz’da verilecek mesajın içeriğinin önemli olduğunu ancak sesli ve görüntülü bir mesaj verilmesinin mesajı güçlendireceğini belirtti. Demirtaş, HDP’ye yönelik eleştirileri de, “Biz bütün samimiyetsizliğe, süreci seçimlere kurban etme girişimlerine rağmen kalıcı barış için uğraşıyoruz” dedi. Demirtaş, İzleme Kurulu için isimlerin mutabakatla belirlendiğini belirterek, “Belki bugün yarın bir gidiş (İmralı’ya) gerçekleşir. Bu gidiş netleşirse belki o zaman netleşir” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Kürt sorunu yoktur, ne sorunu ya” sözlerine de tepki göstererek, “Kürt sorunu yoksa hükümet bu süreci niye yürütüyor bunu Başbakan ve Cumhurbaşkanına sormak lazım. Biri (Cumhurbaşkanı) Kürt sorunu yoktur diğeri (Başbakan) Kürt sorunu için adım atacağız diyor. Bunlar seçimlere yönelik atraksiyonlardır” diye konuştu. Demirtaş, sürecin ilerlemesi ve sağlıklı yürümesi içinde adım atılması gerektiğini belirtti.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here