Anasayfa Haber Demirtaş: Bu devletin modelini, rejimini değiştirmek zorundayız

Demirtaş: Bu devletin modelini, rejimini değiştirmek zorundayız

Paylaş
  •  Stuttgart’ta halka seslenen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Halkı tanımayan devlet tekleyen bir devlettir. Yine meydanlara çıkıp tek dil diyecek, tek millet, tek ampul diyecek. Bu devletin modelini, rejimini değiştirmek zorundayız” diye konuştu.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, seçim çalışmaları kapsamında Almanya’ın Stuttgart kentinde binlerce kişiye hitap etti. Stuttgart’ta binlerin HDP için bir araya gelmesini zafer olarak değerlendiren Demirtaş, HDP’nin kutsal dava uğruna yola çıktığını ve Türkiye’de inanç ve kimlik farkı olan bütün kesimlerin zulüm gördüğünü söyledi. Demirtaş, “Halkı tanımayan devlet tekleyen bir devlettir. Yine meydanlara çıkıp tek dil diyecek, tek millet, tek ampul diyecek. Bu devletin modelini, rejimini değiştirmek zorundayız. Bizi tanımayan devlet, iş vergiye gelince bizi iyi tanıyor. Gençleri askere alırken bizi tanıyor, öte yandan bize faşizmi dayatıyor” diye konuştu.

‘Halk yaşadığı yerde kararını kendisi almalıdır’

Ortadoğu’nun her gün insanların katledilmesiyle kan gölüne döndüğünü söyleyen Demirtaş, katledilenlerin sadece dilleri ve kimlikleri farklı olduğu için DAİŞ vahşetine maruz kaldığını dile getirdi. Kürdistan’da yaşanan devlet terörünü hatırlatan Demirtaş, “AKP vahşeti karşısında her gün coğrafyamızda kan akıyor” dedi. Türkiye’nin herkesin eşit olduğu bir anayasaya ihtiyaç duyduğuna vurgu yapan Demirtaş, “Türkiye’de tek bir adamın iki dudağı arasında olan bir yönetim şeklini kabul etmiyoruz. Bu Türkiye’nin ruhuna aykırıdır. 80 vilayeti tek bir kişi yönetemez, ancak bölgesel, yerinden ve özerk yönetim ile yönetilebilir. Halk yaşadığı yerde kendi kararlarını kendisi almalıdır. HDP devletin idare şeklinin değişmesini savunan bir partidir” diye konuştu.

‘Almanya’da birinci parti olacağız’
Almanya’ya oy istemeye gelmediğini Demirtaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Sizlerden ricam gönlü bizimle olan herkes 8 Ekim’den itibaren gece gündüz bir çalışma yürütmelidir. İkna edebileceğiniz tek bir kişi bile bizim için çok önemlidir. Sizin sandıklarınız 1 Kasım akşamı açıldığında HDP’ye çıkan her bir oyda zılgıtlar yankılanacak. Almanya’da birinci parti olacağız.”

‘Bırak balkonu pencereye çıkamadı’

HDP’yi 1 Kasım’da baraj altında bırakmak isteyenlerin hayal kırıklığına uğrayacaklarını ifade eden Demirtaş, “Biz sana balkon konuşması yaptırmayacağız demiştik, saraydan dışarı çıkamayacaksın demiştik, çıkamadı. Üç gün Saraydan çıkamadı, pencereye bile çıkamadı. Madem ülkeyi Sarayı uğruna kan gölüne çevirmeyi kendine hak görüyor, bizde onu bunalımdan çıkarmayacağız” ifadesinde bulundu. diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here