Anasayfa Haber Demirtaş ekoloji formunda ‘Kimi trene bakar şarkı yazar kimi tren bakar yatırım...

Demirtaş ekoloji formunda ‘Kimi trene bakar şarkı yazar kimi tren bakar yatırım aracı görür’

Paylaş

Ekoloji mücadelesi yürüten Maltepe Forumu üyeleriyle buluşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ekolojik yıkımların ideolojik olduğunu belirterek, “Katılımcı demokrasiyi geliştireceğiz. Maltepe’de yapılacak bir alan için Maltepeliler karar verecek. Ankara bunla ilgili bir yetkiye sahip olmayacak. Kadın, genç meclisleri kurulacak ve buradan alınacak kararlar. Özyönetim budur. Size sormadan kimse karar alamaz” dedi. Halkın bu gidişata “dur” diyeceğini söyleyen Demirtaş, “1 Kasım’da AKP belasından kurtulacağız” diye vurgu yaptı.

ist-261015-demirtas-maltepe-forum1
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Maltepe’de bulunan ve imara açılan Cevizli Tekel Alanı ile ilgili olarak ekoloji mücadelesi yürüten Maltepe Forumu üyeleriyle bir araya geldi. Maltepe Meydanı’nda düzenlenen etkinliğe HDP İstanbul Milletvekili Beyza Üstün ve İstanbul Adayı Serpil Kemalbay da katılırken, etkinliğin yapıldığı alana, “Katliamlar bizi yıldıramaz barış kazanacak” yazılı pankart asıldı. Yurttaşların yoğun ilgisinin görüldüğü etkinlikte, ilk olarak Cevizli Tekel Alanı’nın mücadelesine dair sinevizyon gösterisi yapıldı, güncel bilgiler paylaşıldı. Bilgilendirmenin ardından Demirtaş, “Türkiye seninle gurur duyuyor” sloganı ile sahneye çıkarak konuşmasını yaptı. Tam konuşmasının yapacağı sırada ses cihazının arıza yapması üzerine “Mikrofonsuz konuşsam sesim duyulur mu?” diye soran Demirtaş’a yurttaşlar, “Sesine kurban oluruz” diye yanıt verdi.

Türkiye’de önemli varlıkların korunmak istendiğini ancak bu koruma girişimlerinin de hukuksuzlukla karşılandığını belirten Demirtaş, Dilovası’nda benzer bir ekolojik yıkım yaşandığını söyledi. Dilovası’nda kanser hasta sayısının giderek arttığını ve buna karşı mücadele edenlerin iktidar tarafından suçlanarak “bölücü vatan haini” gibi gösterilmeye çalışıldığını söyleyen Demirtaş, “Hasankeyf’te de aynı durum var. Munzur’da da aynı durum var. Karadeniz’in bütün derelerinde HES yapıldığında da aynı durum yaşanıyor. İnanın ki en fazla ekolojik yıkım bu hükümet döneminde yaşanmıştır” dedi.

‘Kimi trene bakar şarkı yazar kimi tren bakar yatırım aracı görür’

ist-261015-demirtas-maltepe-forum11

Türkiye’de ekolojik mücadelenin çok yükseldiğini ancak bu mücadelenin de hukuk yolu ile engellenmeye çalışıldığını ifade eden Demirtaş, “Hasankeyf’i yıktılar. ‘Ne olacak TOKİ gider yenisini yaparız.’ Onlar meseleye böyle bakıyor. Her şeyi yatırım aracı olarak görüyorlar. Ve yatırım araçlarına tapıyorlar. Ne kadar para ediyor? Ona bakıyorlar. Yani tarih, kültür, sanat bu değerler tamamen unutulmuş. Trene bakar gibi bakıyorlar değerlere. Kimileri trene bakar, şiir yazar, şarkı yazar bunlar trene öküz gibi bakıyor. Kimi trene bakar şarkı yazar kimi tren bakar yatırım aracı görür” diye konuştu.

‘Devletin yönetim biçimini radikal olarak değiştirirsek başarılı olabiliriz’

“Evet ekolojik yıkımlara karşı mücadele edelim” diyen Demirtaş, “Devletin yönetim biçimini radikal olarak değiştirirsek başarılı olabiliriz. Bunu yapmazsak Maltepe’yi kurtaramayız, ancak bu sefer gidip başka yerde ekolojik yıkım yaparlar” dedi. Demirtaş, Diyarbakır’da geçmiş yıllarda Sümerpark’ta benzer bir mücadele verilerek bölgenin kamuoyuna kazandırıldığını söyledi.

‘Cumhurbaşkanı rant yaratmayı iyi bilir’

Türkiye’nin IŞİD gibi tarihi değerlere saldırdığını söyleyen Demirtaş, tüm ekolojik yıkımların ve kent mimarisinin ideolojik olarak tasarlandığını söyledi. “Saray ideolojik yapıdır. Saray’ın oda sayısı bile ideolojiktir” diyen Demirtaş, şöyle devam etti: “Burada tarihsel bir kırılma yaratmak istendi. İstanbul’un yağmalanması da bu bağlamda ideolojiktir. Bu Cumhurbaşkanı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı iken de böyleydi. Şimdi de öyle. O İstanbul’un nasıl yağmalanacağını iyi bilir. Ticarete kafası iyi çalışır. Rantın nasıl sağlanacağını iyi bilir. Çok büyük yaratır. Bu rantı da kendi yandaşlarına servis eder. Sonra da kalıcı seçmen yaratır. Bu döngü böyle işler.”

Özyönetimi anlattı

Ekolojik yıkımlara karşı ne yapılması noktasında da öneriler sunan Demirtaş, şunları kaydetti: “Katılımcı demokrasiyi geliştireceğiz. Maltepe’de yapılacak bir alan için Maltepeliler karar verecek. Ankara bununla ilgili bir yetkiye sahip olmayacak. Kadın, genç meclisleri kurulacak ve buradan alınacak kararlar. Özyönetim budur. Size sormadan kimse karar alamaz. Ben sizin adınıza karar alırken sizin istemediğiniz size rağmen bir karar alamam. Yetkiyi yerele vermek kötü bir şey değil. Kent meclisleri aracılığı ile kararların alınması özyönetimin özerklik budur. Başbakan yetkili değildir. Maltepe halkına sorulmasıdır burada ne yapılacağı.”

‘Halk mutlaka bu gidişe dur diyecek’

Bütçe planlaması yapılırken bile yurttaşların söz hakkının olmasının özerklik olduğunu belirten Demirtaş, bunların sürekli hale gelmesi ile demokrasinin kurumsallaşacağını söyledi. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın saat kaçta uyunacağından tutun da sabah kaçta kalkılacağına kadar çok geniş bir alanda hayatlara müdahale etmek istediğine dikkat çeken Demirtaş, “7 Haziran’da frene bastık. 1 Kasım’da daha güçlü bir halk iradesi ile onu durduracağız. Halkı küçümseyenler utanacaklar. Halk güçlü bir yapıdır. Halk mutlaka bu gidişe dur diyecek” dedi. Ortak mücadele alanlarının genişletilmesinin önemine dikkat çeken Demirtaş, aynı partiden de olmadan insanların birlikte mücadele edebileceğini söyledi.

‘1 Kasım’da AKP’den kurtulacağız’

Seçimlerden sonra HDP’nin koalisyon ortağı olması halinde Maltepelilerin ekolojik sorunlarının çözümü noktasında iktidardan gelen yetkiyi kullanacaklarını, eğer muhalefette kalırsa yine bunun için mücadele edeceklerini dile getiren Demirtaş, son olarak “AKP, Türkiye’nin başına beladır. 1 Kasım’da bu beladan kurtulacağız. 1 Kasım halklarımız için yeni bir dönemin başlangıcı olacak” dedi.

Konuşmasının ardından alandan ayrılan Demirtaş’ı yurttaşlar, “Türkiye seninle gurur duyuyor” sloganıyla uğurladı.

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here