Anasayfa Haber Demirtaş :“Evet her şeyi istediler ve siz de verdiniz”

Demirtaş :“Evet her şeyi istediler ve siz de verdiniz”

Paylaş

“28 Şubat post modern darbesi yapılmıştı. 2002’de iktidara gelen AKP, “geçmişte hatalar yaptık ve bunları düzeltmek istiyoruz” dedi. Ekonomik siyasi, iç koşullar çok uygundu ama buna rağmen ne yaptılar.

“Bu devleti ele geçirmiş olanlara karşı “Onları tasfiye edin devleti ben ele geçireyim” demek yerine, “Devleti demokratikleştireyim” deselerdi bugünlere gelmeyeceklerdi. Ne yaptılar tasfiyelere başladılar. Ama milli görüşün kadrosu yoktu.

“İşte tam da bu noktada cemaat AKP’nin yardımına koştu. AKP tasfiye ettiği kadroların yerine cemaat kadrolarını atamayı bir fırsat olarak gördü. Daha sonra ne demişti Erdoğan “Ne istediniz de vermedik?”. Evet her şeyi istediler ve siz de verdiniz.

“Şimdi bu noktada siyasi İslam’ın bir şeye dikkat etmesiz lazım. Bu topraklarda siyasi İslamdan çok daha eski bir gelenek var. Siyasi İslam çizgisi geleneksel çizgiyi tasfiye ederek kendini iktidara taşımayı bir zafer olarak belirledi.

“Geleneksel İslam’da irfani tarzda mesele devlet meselesi değil bir devlet olmak değil toplum olmaktır. ancak siyasi İslam ne diyor geçmişte kemalistler bize eziyet yaptı devleti ele geçirdi şimdi biz geçireceğiz diyorlar.

“Darbeye karşı çıktınız diye demokrat olmazsınız”

“Darbeye karşı çıkmak, demokrat olmak için şarttır ama yeterli değildir. Sadece darbeye karşı çıktınız diye demokrat olmazsınız. Demokrasiyle alakası olmayan da darbeye karşı çıkabilir. Bu doğrudur, ama eksiktir.

“7 Haziran seçimlerinden bu yanda meclis lağvedilmiş, gösteri hakkı yok, ifade özgürlüğü yok. Zaten bir sivil darbe bir yıldan fazladır yürürlükte. Bunları söylediğimizde anlamayan dinlemeyen hükümet. Birazcık özeleştiri yapın.

“HDP’ye neden sızamadılar peki?”

“15 Temmuz akşamı ordu içinde hareketlenen gruplar demokrasi için harekete geçmedi. Parlamentoyu bombalamalarından ve sivilleri katletmelerinden belliydi. Ama Türkiye’de o akşam zaten demokrasi yoktu.

“Demokrasiye karşı darbe yapıldı deniliyor. Hayır. Darbe demokrasi mücadelesine karşı yapıldı. Türkiye’de demokrasi zaten yoktu. Darbe tehlikesi geçtiğinde de otomatikman demokrasiye geçmedik.

“Paralel sızdı diyorlar. Nasıl sızdı? HDP’ye neden sızamadılar peki? Çünkü bunun adı sızma değil süzmedir. Hepsini süze süze kendi elleriyle devlete yerleştirdiler. Bunlar olmamış gibi davranıyorlar.

“Aklımızla hafızamızla alay ediyorlar. Özür dilemek, öz eleştiri erdemdir erdem. Korkmayın. Kandırıldık demeyin. Siz beraber Türkiye’yi kandırdınız. Çıkın özür dileyin.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here