Anasayfa Forum Demirtaş İstanbul’da hal esnafını ziyaret etti

Demirtaş İstanbul’da hal esnafını ziyaret etti

Paylaş
  •  Bayrampaşa Sebze ve Meyve Hali esnaflarını ziyaret eden HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, esnafla birlikte kahvaltı yaptı. Çatışma sürecine dikkat çeken Demirtaş, “Önceliğimiz barıştır. Barış olmadan üretim de olamaz, tarım da” dedi.
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, seçim çalışmaları kapsamında, Bayrampaşa Sebze ve Meyve Hali’nde bulunan İstanbul Meyve-Sebze Komisyoncu ve Tüccarları Derneği (İMESKOM), İstanbul Yaş Meyve- Sebze ve Bostan Komisyoncuları Derneği (İSMEYDER) ve hal esnaflarını ziyaret etti. HDP İstanbul Milletvekili Sezai Temelli ve HDP Antep Milletvekili Celal Doğan’ın da eşlik ettiği ziyarette, komisyoncuların sorunlarını dinleyen Demirtaş, hükümetin Türkiye’de modern büyük tarım işletmelerinin kurulmasına karar verdiğini söyledi.

‘Küçük üreticiyi öldürdüğünüz zaman ülkenin kültürünü bitiriyorsunuz’

Demirtaş, “Devlet, küçük işçi, esnaf, üç beş dönüm tarlası olan çiftçinin bitirilmesi gerektiğini söylüyor. Çünkü ‘bunların sayıları çok, kontrol etmek zor, fiyatı kontrol edemiyoruz, dolayısıyla bunları bitireceğiz, bunlar da İstanbul’a gelip ucuz iş gücü olarak çalışacaklar’ diyorlar” ifadelerini kullandı. Demirtaş, bu tür yanlış uygulamaların gelecekte yaşatacağı faciaların farkında olunmadığına dikkat çekerek, “Mevzu sadece domatesi, salatalığı yeme mevzusu da değil, mevzu kültürdür. Siz o küçük üreticiyi öldürdüğünüz zaman ülkenin kültürünü, şiirini, romanını bitiriyorsunuz” dedi.

‘Kanada’dan mercimek alıyoruz’

Türkiye’nin tarım alanında kendi kendine yeten bir ülke olmaktan çıktığına dikkat çeken Demirtaş, “İlkokulda bizlere ‘tarımda kendi kendine yeten yedi ülkeden biri Türkiye’dir. Güneydoğu Anadolu dünyanın mercimek deposudur’ deniyordu ama şimdi Kanada’dan mercimek alıyoruz” dedi. Konuşmasında yaşanan çatışma sürecine de değinen Demirtaş, barışın önemine de dikkat çekerek “Önceliğimiz barıştır. Barış olmadan üretim de olamaz, tarım da” diye konuştu.

Komisyoncularla konuşmasının ardından, esnafları da ziyaret eden Demirtaş, esnafla kahvaltı yaptı. Demirtaş’ın esnaflarla esprili diyalogu ise dikkat çekti.

Demirtaş, ziyaretin ardından halden ayrıldı.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here