Anasayfa Forum Demirtaş kelepçe takmayı reddettiği için mahkemeye getirilmedi

Demirtaş kelepçe takmayı reddettiği için mahkemeye getirilmedi

Paylaş

Zorla kelepçe takılmak istenmesini protesto eden HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, mahkemeye gelmedi. Duruşma salonu gazetecilere de kapatıldı.

Selahattin Demirtaş

ANKARA – HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ankara 35. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek duruşmaya getirilmedi. HDP Genel Merkezi’nden yapılan açıklamada, Demirtaş’ın kelepçe takmayı reddettiği için duruşmaya gelmeyi kabul etmediği belirtildi. Demirtaş’ın SEGBİS aracılığıyla görüntülü olarak ifade verebileceği belirtiliyor.

, kelepçe takılmasını reddettiği için Ankara Adliyesi’ne gelmeyi kabul etmedi.

 HDP: 03.40’TA KELEPÇE TAKMAK İSTEDİLER

HDP Genel Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, Demirtaş’ın duruşmaya getirilmemesine ilişkin şu bilgi verildi: “Demirtaş, bu sabaha karşı saat 03.40’ta Edirne Cezaevinde, yola çıkmak için geldiği servis aracında kendisine kelepçe takılmasının istenmesi üzerine Jandarma Bölük Komutanı ve nöbetçi müdür ile bir görüşme yapmıştır. Görüşmede halen milletvekili olduğunu, dokunulmazlığının devam ettiğini, kelepçe takılması halinde duruşmaya gitmeyeceğini ifade etmiştir. Jandarma Bölük Komutanının kelepçesiz götüremeyeceklerini ifade etmesi üzerine Demirtaş, kendisinin halk iradesiyle seçilmiş bir milletvekili olduğunu belirtmiştir. Kelepçe takılması konusundaki dayatma üzerine Demirtaş, saat 04.10’da kaldığı odaya geri dönmüştür.”

AVUKATLAR TERK ETTİ

Bu gelişmeler üzerine durumu protesto eden Demirtaş’ın avukatları mahkeme salonunu, “Direne direne kazanacağız” sloganları atarak terk etti.

GAZETECİLER DURUŞMAYA ALINMIYOR

Demirtaş’ın duruşmasına gazeteciler de alınmıyor. “Yasak kimin kararı?” diye sorulan polisler, “Onu Valilik’e soracaksınız” yanıtını veriyor. Gazeteciler adliye binasının dışında bekliyor.

AYSEL TUĞLUK GETİRİLDİ

HDP Genel Başkan Yardımcısı iken tutuklanan Aysel Tuğluk ise Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmasına getirildi.
demirtas3
Öte yandan Demirtaş’ın bugün görülecek duruşması nedeniyle yüzlerce kişi adliye önünde toplandı.

4 KASIM’DAN BU YANA TUTUKLU

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında 4 Kasım 2016 tarihinden bu yana Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan ve bugüne kadar duruşmalara SEGBİS sistemi üzerinden katılan HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Ankara’da görülecek davaya katılma isteği kabul edilmişti.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here