Demirtaş: Kurbanlık koyun değiliz.. Halkımız vereceğimiz mesajı beklesin.

Paylaş

Nusaybin’de konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cizre’deki yaralıların durumuna dikkat çekerek, “Hükümetle yaptığımız görüşmelere göre bir açıklama yapacağız. Olumsuz bir durum çıkması halinde, halkımıza gerekli mesajı vereceğiz. , halkımız bizden gelecek mesajı beklesin” dedi.

Botan’daki sıkıyönetim ablukasına karşı DBP’nin çağrısıyla başlayan Botan Yürüyüşü kapsamında Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Girêmîra Mahallesi’nde başlatılan nöbet direnişi Nusaybin’de devam ediyor. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, DBP Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk’ün de aralarında bulunduğu heyet, nöbet direnişine katılarak açıklamalarda bulundu. Mitanni Kültür Merkezi önünde düzenlenen açıklamaya binlerce yurttaşın yanı sıra HDP’li vekiller, Nusaybin Belediyesi eşbaşkanları, Barış Anneleri Meclisi ve HDP, DBP’li yöneticiler katıldı. Açıklamanın düzenlendiği alan onlarca zırhlı araç tarafından ablukaya alınırken, eyleme katılan halk sık sık, “Bijî Serok Apo”, “Bijî berxwedana Cizîrê”, “Be Serok jiyan nabe”, “Cizre halkı yalnız değildir” sloganları attı.

‘Öz yönetim direnişçilerine bin selam olsun’

İlk olarak konuşan Kamuran Yüksek, kahraman Nusaybin, Sur, Silopi ve Cizre halkının direnişiyle katliamcı politikaları yerle bir edecek düzeyde direniş sergilediğinin altını çizerek direnenleri selamladı. Kürt halkının 40 yıldır sürdürdüğü direnişin en görkemli sürecine imza attığını söyleyen Yüksek, “Direnişi elden bırakmayan halkımız, bu gün tarihi bir süreçten geçiyor. Bu gün Kürt halkı direnişiyle özgürlüğün yüzyılını yazıyor” dedi.

Rojava’da Kürt halkını tanımayan ve katliam yapan hükümete karşı direnişe geçme zamanı olduğunu da vurgulayan Yüksek, “Özgürlük için direnenlere bin selam olsun” sözleriyle özyönetim direnişçilerini selamladı.

‘Böyle giderse halklar birada yaşamak istemeyecek’

Cizre’de bir evin bodrumunda yaşanan vahşetle hükümetin, “Ülkeyi kan gölüne boğacağız” mesajı verdiğini ifade eden Yüksek, şöyle devam etti: “Halkımız hala Anadolu halklarıyla kardeşçe yaşamak istiyor. Böyle giderse halklar da birlikte yaşamak istemeyecektir. Bu katliamcı politikaların son bulması için direnişte olmaya devam edeceğiz.”

‘Öcalan’ın bir mesajı ile hendekler kapanır’

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise, HDP’nin barış çağrılarını dilinden düşürmediğini belirterek, “Hükümet, Ankara, Diyarbakır ve Suruç saldırılarıyla savaştan yana tavrını açıkça gösterdi. Barıştan sorumlu olan Cumhurbaşkanı ve Başbakan hala ‘Silahlar konuşacak’ diyor. Hendek ve barikatlar bahane. İstenirse İmralı’dan yapılan bir açıklamayla o barikatlar bir günde kapanır” diye konuştu.

‘Savaş varsa direnen bir halk olmaya devam edecektir’

Barış söylemlerinin artık bir suç unsuru haline geldiğini söyleyen Demirtaş, savaştan yana tavrını koruyan hükümetin çözümü hendekleri kapatarak, evleri yakıp yıkarak bulmaya çalıştığını hatırlattı. Çözümün İmralı’dan geçtiğine vurgu yapan Demirtaş, hükümetin, İmralı masasını yerle bir ederek “buzdolabına” kaldırdığını söyledi. Savaş ve katliamlarla AKP’nin Kürt halkına asla boyun eğdiremeyeceğini de ifade eden Demirtaş, savaşta ısrar eden bir hükümet varsa, karşısında direnen bir halkın olacağını da hatırlattı.

‘Halkımız açıklamamızı beklesin’

HDP olarak Cizre’deki yaralıların durumuna ilişkin görüşmelere devam ettikleri bilgisi veren Demirtaş, “Direnen halkın kurtuluşu için, Amed’ten, Cizre’ye, Nusaybin’den Antalya’ya kadar halklar ayağa kalsın” mesajı verdi. Özellikle yaralıların durumuna ilişkin artık son aşamada olduklarını vurgulayan Demirtaş, “Hükümetle yaptığımız görüşmelere göre tekrar bir açıklama yapacağız. Halkımızın gözü kulağı bizden yapılacak açıklamada olsun. Olumsuz bir durum çıkması halinde, halkımıza gerekli mesajı vereceğiz. Kurbanlık koyun değiliz, halkımız vereceğimiz mesaja göre hareket etsin” çağrısında bulundu.diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here