Anasayfa Haber Demirtaş Malatya’da Erdoğan’a meydan okudu ”Korkmuyorsan gel, bütün kanallar sana kurban olsun”

Demirtaş Malatya’da Erdoğan’a meydan okudu ”Korkmuyorsan gel, bütün kanallar sana kurban olsun”

Paylaş

Katıldığı Maraş mitinginin ardından programına Malatya mitingi ile devam eden HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Malatyalılar tarafından bağrına basıldı. Kayısı ile meşhur kent halkının, eskiden ürettikleri kayısı ile tüm giderlerini karşılayabiliyorken, bugün yoksul olduğunu dile getiren Demirtaş, “Malatya’da kayısı olmadığı zaman, o yıl Malatya komple fukaradır. Kayısıda para yoksa, Malatyalıda da para yoktur” dedi. İktidarın vaatlerle kandırdığı kent halkına yıllardır yapılmayan Çelikhan-Malatya karayolunu örnek gösteren Demirtaş, “Kendilerini yaradandan bile üstün görenlere, meydan meydan dolaşıp bize parmak sallayanlara bir ders verin ki, görsünler Malatya’nın gücünü” sözleriyle kent halkından destek istedi.

Seçim çalışmalarını yoğun bir tempo ile sürdüren HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, her güne iki miting sığdırarak halkla buluşmaya devam ediyor. Bugün katıldığı partilerinin Maraş’ın Pazarcık ilçesinde düzenlediği mitingde binlerce kişiye hitap eden Demirtaş, buraki mitingin ardından programına Malatya’da düzenlenen miting ile devam etti.

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin yanı başında bulunan mitingde, partilerinin kentten gösterdiği milletvekilleri Perihan Yücekaya ve Aydın Erdoğan’ın yaptıkları konuşmalar sonrası alanını dolduran binlerin coşkusu alkışları eşliğinde sahneye çıkan Demirtaş, meydanı baştan başa dolduran Malatyalılara, “Ülkenin bütün yükünü omuzlarında taşıyan siz emekçi Malatyalılar, sizlerle gurur duyuyoruz. Sizlerin bu coşkusu, heyecanı 7 Haziran’da seçim sadıklarına da yansıyacak. 7 Haziran’da artık HDP’nin milletvekilleri de Malatya adına Meclis’te olacak” sözleriyle seslendi.

‘Çılgın projelerine para buluyorsun da Malatya’ya niye bulamıyorsun’

Malatya’dan tüm ülkeye barış ve kardeşlik mesajı göndereceklerini söyleyen Demirtaş, “Çünkü Malatya, bu ülkenin bütün çilesini çeken halkların birlikte yaşadığı bir yer. Buradan vereceğimiz her bir barış mesajı, elbette hayırlı olacaktır” dedi.
Malatya’da kayısı işi yapan çiftçinin eskiden tüm giderlerini karşılayabildiği gibi istediği hayatı yaşayabilmesi için de para kazandığını söyleyen Demirtaş, “Ama şimdi bu mümkün mü? Malatya’da kayısı olmadığı zaman o yıl Malatya komple fukaradır. Kayısıda para yoksa Malatyalıda da para yoktur” şeklinde konuştu.

“Çılgın projelerine para buluyorsun da şu Çelikhan-Malatya karayoluna, Malatyalı kardeşlerime niye para bulamıyorsun?”

Demirtaş, duble yollar yapmak övünüp, halkın oyunu alan AKP iktidarına, yıllardır yapımını tamamlayamadığı Çelikhan-Malatya karayolunu örnek göstererek de yüklendi. Demirtaş, Malatya halkına “Çılgın projelerine para buluyorsun da şu Çelikhan-Malatya yoluna, Malatyalı kardeşlerime niye para bulamıyorsun. Bu burnu büyümüş kibirliler var ya, onlara bir ders verin ders. Onlara bir ders verin, bakın yollarınız nasıl yapılıyor. Kendilerini yaradandan bile üstün görenlere, meydan meydan dolaşıp bize parmak sallayanlara bir ders verin ki, görsünler Malatya’nın gücünü” sözleriyle seslendi.

‘Ürettiklerinizi ülkenin sadece yüzde 1’i yiyor’

Emekçilerin, ülkenin yüzde 80’nine yetecek kadar üretim yaptığını belirten Demirtaş, “Ama ürettiklerinizi ülkenin sadece yüzde 1’i yiyiyor” dedi. Demirtaş, çalışma koşullarını kölelik olarak tanımladığı taşeron işçilerine ise “Bu durumu düzeltmenin tek yolu tüm taşeron işçileri kadrolu yapmak” diyerek kadro sözü verdi.

‘Devlet sizin köleniz olacak, siz devletin değil’

Kenan Evren’in öldüğü halde bıraktığı mirasın halen halkın yakasını bırakmadığını da söyleyen Demirtaş, “Kenan Evren’in mirasını da onun arkasından göndereceğiz, AKP çılgınlığını da sona erdireceğiz. Devlet sizi korkutmak için değil, bizlere hizmet için vardır. Devlet sizin köleniz olacak, siz devletin değil” şeklinde konuştu.

‘AKP’liler bile bizi destekliyor’

Demirtaş, sözlerinin devamında bütün devlet kurumlarına bulaşan AKP partizanlığı üzerinde durdu. “Gittiğiniz kurumda AKP’liyim deyin. Bakın size nasıl bakıyorlar. Kurumlar bir partinin değil, halkın olacak” diyen Demirtaş, yine bazı gazetelerde partilerinin AKP’yi desteklediği yönündeki haberlere de şu sözlerle tepki gösterdi: “HDP’nin görevi, AKP’yi desteklemek değildir. HDP’nin görevi, AKP’nin burnunu sürtmek ve halkın değerini bilir hale getirmektir. Bırakın bizim AKP’yi desteklememizi, AKP’liler bizi destekliyor. Bakın Başbakan Davutoğlu az kaldı oda HDP’ye oy verecek. Eminin Davutoğlu başını yastığa koyduğunda ‘İyi ki HDP var’ diyor. İnanın ki Davutoğlu da bizi destekliyoruz” dedi.

‘AKP’lileri Erdoğan’ın zulmünden kurtaracağız’

Davutoğlu’na “Bak o başkan olursa emin ol sen 2 dakika bile başbakan olamayacaksın” sözleriyle seslenen Demirtaş, bu konudaki sözlerini “Gariban ezilmesin, Cumhurbaşkanının altında ezilmesin diye koruyoruz onu. Çünkü ezilenleri korumak bizim görevimiz. Onu başkan yaptırmayarak seni de bu zulümden kurtaracağız” ifadeleri ile sürdürdü.
Cumhurbaşkanının ‘Yoldaşım’ dediği AKP’lilerin sırtına basarak saraya çıktığını da söyleyen Demirtaş, “13 yıldır AKP’de çalışan kadrolar şu an derdiyle uğraşıyor. Biz tüm AKP’lileri de bu zulümden kurtaracağız” dedi.

‘Maliye Bakanlığı’nın anahtarı hırsızların elinde’

Bu güne kadar ortaya çıkan yolsuzluk dosyaları ile AKP’ye yakın olan kişilerin istediği gibi çalıp çırptığına işaret eden Demirtaş, “Şu anda bir partinin devleti var. AKP’ye oy verenler işsiz ama üst makamlardan yakın olanlar istediğini çalıp çırpıyor. 3 yılda evlere sığmayacak kadar para kazandılar. Alın teriyle kazanılır mı bu kadar para? Sizlerin mallarından çalmazlarsa, alın teriyle trilyoner olunmaz. Maliye Bakanlığı dediğimiz şey parayı nereden getiriyor? Senin parandır o. Sorun sende değil, sorun o bakanlığın anahtarının hırsızlarda olmasıdır” diye konuştu.

Bunlara karşı HDP’nin ise 5 yıldızlı otellerde değil, halk tarafından kurulduğunun altını çizen Demirtaş, “Bu parti her şeyi sizlerin parasıyla oluyor. Tek bir haram lokma yok bu paralarda. Başbakan buralara AKP adına geliyor ama bindiği uçak, araba hepsi Başbakanlığa ait. Yani sizlerin parasıyla alınan araçlarla geliyor buralara. Sen bir partinin genel başkanısın, partinin parasıyla mitingler gerçekleştirsene. Bizim paramızla niye yapıyorsun?” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ canlı yayına çıkmaya çağırdı

Bir televizyon kanalının kendilerini 3 dakika boyunca yer vermesi halinde Başbakan ve Cumhurbaşkanının çıldırdığını da söyleyen Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yüklenip, şu çağrıda bulundu: “Bizi yayınlayan televizyon sahiplerini arayıp tehdit ediyorlar. Sesimizin halka ulaşmasından niye bu kadar korkuyorsunuz? Madem yanlış şeyler söylüyoruz, bırakın sesimiz halka ulaşsın. Niye bu kadar korkuyorsun sesimizden. Ama korkunun ecele faydası yok. Gel 2 saat canlı yayında tartışalım. Tüm memleket, herkesin ne mal olduğunu görsün. Korkmuyorsan gel, bütün kanallar sana kurban olsun. Gel çıkalım canlı yayına tartışalım, bak Türkiye o zaman nasıl değişiyor.”

‘Cumhurbaşkanı ve Başbakan dinden çıkmış mı çıkmamışlar mı öğrenmek istiyorum’

Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın partilerine dönük ‘Bunlar Müslüman değil’ şeklindeki söylemlerine de yanıt veren Demirtaş, “Ben Müslüman anne babanın evladıyım ve Müslümanım. Müslüman yurttaşların kabesi, tek yoldur, o da kabedir. Diyanet İşleri Başkanı’na kaç gündür ‘Bir Müslüman’a sen Müslüman değilsin diyen birisi dinden çıkıyor mu, çıkmıyor mu’ diye soruyorum, ama cevap vermiyor. Bir cevap ver Allah aşkına, Başbakan ve Cumhurbaşkanı dinden çıkmışlar mı çıkmamışlar mı bunu öğrenmek istiyoruz” sözleriyle yüklendi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here