Anasayfa Haber Demirtaş: Saray’da bir su bardağı bin TL al sana kaynak

Demirtaş: Saray’da bir su bardağı bin TL al sana kaynak

Paylaş

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin İstanbul 2’inci bölge milletvekilleri adaylarının halkla buluştuğu Esenler’deki etkinlikte, dün açıkladıkları seçim beyannamesi için ‘HDP hayal satıyor’, ‘Kaynak nereden bulunacak’ eleştirisinde bulunanlara “Saray’da bir su bardağı bin TL, asgari ücretten fazla. Altın kaplama olmasa boğazından geçmiyormuş. Bakın bunlar israftır. Al sana kaynak” sözleriyle yanıt verdi.
680x680nc-ist-220415-demirtas-esenler-miting4
HDP’nin İstanbul 2’inci bölge milletvekilleri adaylarının Esenler Tepe Meydanı’ndaki halkla buluşma etkinliği, mitinge dönüştü. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın da katıldığı etkinlikte, yağmurlu havaya rağmen meydanı binlerce kişi doldurdu. Kitle, HDP bayrakları ile donatılan alanda, Demirtaş ve diğer milletvekili adaylarını, Kürtçe ve Türkçe çalınan seçim müzikler eşliğinde çektikleri halaylarla karşıladı.

Özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına yapılan saygı duruşu ile başlayan mitingde, saygı duruşunun ardından binlerce kişi tek bir ağızdan “Bijî serok Apo” sloganıyla PKK Lideri Abdullah Öcalan’ı, “Bijî berxwedana Kobanê” sloganı ile de Kobanê’de direnenleri selamladı.

HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Ayşe Erdem’in açılış konuşması ile başlayan programda Erdem, Türkiye’nin tüm kesimlerini temsil eden adaylarla seçime gittiklerini söyledi ve HDP’nin Türkiye için umut olduğunu dile getirdi. Erdem, “Bu umut başkalarını korkutuyor, ama barajı aşacağız ve onları korkutmaya devam edeceğiz” dedi. Erdem’in ardından kitleye Kürtçe seslenen HDP İstanbul İl Eş Başkanı Cesim Soylu da 7 Haziran seçimlerinin önemine dikkat çekip, herkesi HDP etrafında kenetlenmeye çağırdı.
Açılış konuşmalarının ardından ise HDP’nin ikinci bölge milletvekili adaylarının isimleri tek tek anons edilerek, halka tanıtıldı.

Kerestecioğlu: Fıtratımızda eşitlik özgürlük var

Etkinlik, HDP’nin 2 bölge milletvekili adayı Filiz Kerestecioğlu’nun konuşması ile devam etti. Kerestecioğlu, alandaki kadınları “Jin jiyan azadî” sloganı ile selamladı. Alanı dolduran kadınlar da Kerestecioğlu’na alkışlarla karşılık verdi. “Hayatın bütün yükünü biz taşıyoruz ama en fazla şiddete de kadınlar uğruyor” diyen Kerestecioğlu, Erdoğan’ın ‘kadınla erkek eşit değil, fıtratımızda var’ sözlerine atıfta bulundu. Kerestecioğlu, “Ama hayır bizim fıtratımızda eşitlik var, özgürlük var” dedi.

‘Kurtuluşumuz ortak’

Kerestecioğlu’nun ardından ise diğer 2’inci bölge milletvekili adayı Turgut Öker yurttaşlara seslendi. Öker, “Bu topraklarda özgürlük demokrasi kazansın, Aleviler-Sunniler kardeş olsun, Türkler-Kürtler kardeş olsun diye sizler burada, bizler Avrupa’da mücadele ettik ve gördük ki kurtuluş mücadelemiz ortak. Madımak bombalandı, siz ağladınız. Roboski bombalandı, bizler ağladık. Kurtuluşumuz ortak. Ancak mazlum halklar bir araya gelebilirsek egemenler karşısında hesap sorabiliriz. O yüzden bugün Erdoğan diktatörlüğünü birlikte yıkmaya karar verdik. Ne yaparsa yapsın sonu geldi. Mazlum halklar gördü ki, gücümüzü birleştirdikçe, Kürtler de Aleviler de kadınlar da Türkler de özgür olacak. Yolunuz açık olsun, birliğiniz daim olsun” diye konuştu.

‘Kimse halkın halini bizden daha iyi anlayamaz çünkü bizzat biz halkın içinden var olduk’

Milletvekili adaylarının ardından HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş seçim otobüsünden halklara seslendi.

Kürtçe selamlama yaparak başladığı konuşmasında Demirtaş, ilk olarak İstanbul’daki seçim çalışmalarına değindi. Seçim çalışmalarını sokak sokak beraber yürütecek yönünde daha önce sarf ettiği sözlerini hatırlatan Demirtaş, Türkiye’de en zor siyasi koşullarında, nefes nefese bir mücadeleyi yürüten bir gelenekten geldiklerini dile getirdi. Demirtaş, “Bugün içinde bulunduğumuz koşullardan daha zor günleri gördük. Allah hiç birimize geçmişte yaşadıklarımızı yaşatmasın. Soykırımın, sürgünün, işkencenin ne demek olduğunu yaşayarak bu günlere geldik. O nedenle bizden daha fazla iyi kimse halkın ahvalinden anlayamaz. Çünkü bizler, bizzat halkın içinde var olmuş bir partiyiz” dedi.

HDP’nin çiftinin de işçinin de memurun da halini en iyi anlayan parti olduğunu vurgulaya Demirtaş, “Biz artık yaşanan zulümlerden hükümetin ve devletin bizlere yaptıklarından dolayı kini, öfkeyi bir tarafa bırakalım, geleceğimize bakalım diyoruz. HDP, bu anlamda toplum içinde barışı sağlayabilecek tek partidir. Biz insanları bütün benliği ile kabul ettiğimiz için bu kadar renk bir araya geldik” diye konuştu.

‘Dillerimiz farklı olsun, ama gönüllerimiz bir olsun’

Konuşmasının büyük bir bölümünü dün açıklanan partisinin beyannamesine ayıran Demirtaş, “Dün seçim beyannamesini açıkladık. 81 ilin hangisine giderseniz gidin, orada farklı farklı insanlar göreceksiniz. Dili, inancı, yaşam tarzı farklıdır. Kimliklerimiz, anadillerimiz farklı olabilir ama bu farklılık bir suç mudur? Değil elbette. Diyorlar ya ‘bu ülkede tek dil olacak, tek millet olacak’. Ne yapacağız peki farklılıklarımızı? Tekleştirmek için ya soykırımla katledeceksiniz ya sürgün edeceksiniz. Bunları yaptılar. Çorum’da, Maraş’ta, Sivas’ta denendi. Bunu da denediler. Demek ki bunlar kar etmiyor. İşkenceleri, infazları da denediler olmadı. Olmaz. İnsanlar dininden, inancından, kimliğinden vazgeçmez. Canından vazgeçer onurundan vazgeçmez insanlar. İşte ne yapacağız çare nedir? Biz onun çaresini ortaya koyduk. Birlik olmak lazım, birlik. Dillerimiz farklı olsun ama gönüllerimiz bir olsun. İşte HDP’nin bildirgesi birlik üzerinedir. Birlik olurken de kimse kimliğinden ötürü utanmayacak” dedi.

Anadilde eğitim

Herkesin anadilinde hizmet ve eğitim alacağını belirten Demirtaş, “Senden vergi alırken devlet Kürt müsün Türk müsün diye soruyor mu? Sormuyor. Ama o vergilerle sana hizmet verirken ille de Türkçe eğitim alacaksın diyor” diyerek anadilde eğitim hizmeti sağlayacaklarını söyledi.

‘Dinde zorlama yoktur demiyor muyuz?’

Zorunlu din dersini ve Diyanet İşleri’ni kaldıracaklarını açıklamalarının ardından AKP’liler tarafından gösterilen tepkileri de eleştiren Demirtaş, dinde zorlama yoktur diyen sizler değil misiniz. O zaman isteyen kendi çocuğuna istediği dinin öğretilmesini sağlayacak. Müslüman olmayanlar, Sunni olmayanlar var. Onların da inancına saygı duymak lazım. Biz zorunlu din dersini kaldıralım dediğimiz de Ankara’da dini kaldıracak diye feryat ediyorlar. Bunlar yalancının daniskası daniskası” dedi.

‘Dinde israf yoktur Diyanet’i kapatacağız’

Diyanet İşleri’nin Türkiye’de din hizmeti vermediğini belirten Demirtaş, “Bastıkları pahalı kitaplar israftan başka bir şey değil. Trilyonlarca para harcıyorlar dini de anlatmıyorlar. Dini de anlatmıyorlar kendi reklamlarını yapıyorlar. Diyaneti kaldıralım dediğimizde de kıyameti kopartıyorlar. İslamiyet’te israf yoktur, sizi o yüzden kapatacağız kusura bakmayın. O parayı fakire fukaraya dağıtacağız” ifadelerini kullandı.

‘Halk, halk otobüsünde yer bulamıyor, bu halkı yönetiyorum diyen kaymakamın, valinin ise forsundan geçilmiyor’

Demirtaş, bu sözlerinin devamında Türkiye’de yaşanan israfa, yolsuzluklara ve hırsızlıklara değindi. Demirtaş bu konuda ise şunları söyledi: “Devletin bir valisi etrafında 30 polis koruması olmadan sokağa çıkmıyor. Neden? Bunların hepsi israf değil mi. Bir bakan yanına 20 kişi almadan seyahate çıkmıyor. Bu israf değil mi. Başbakan seyahate çıktığında bir uçak dolusu yandaş dolduruyor. Bunların parasını kim veriyor. Biz veriyoruz. Bu israf değil mi. Bu halk, halk otobüsünde yer bulamıyor, bu halkı yönetiyorum diyen kaymakamın, valinin ise forsundan geçilmiyor. Sadece Saray’daki birkaç ampulü kapatsak, tasarrufu sağlarız” dedi.

‘Saray’da bir bardağın fiyatı asgari ücrete eşit’

HDP’nin seçim beyannamesini açıklamasının ardından ‘HDP, bu vaatlerinin kaynağını nereden karşılayacak?’ şeklinde gelen eleştirilere de yanıt veren Demirtaş, “Saray’da bir su bardağı bin TL, asgari ücretten fazla. Altın kaplama olmasa boğazından geçmiyormuş. Bakın bunlar israftır. Bunların kessek, 25 milyon TL tasarruf oluşuyor” dedi.

Zorunlu askerliği de kaldıracaklarını belirten Demitaş, “İsteyen askerliğini yapar, isteyen ‘yapmıyorum’ der. Ama burada mahalle muhtarının yanında katiplik yapacağım diyecek, o da hizmettir. Onu yapsın. Biz gençlerin önüne bu seçenekleri koyacağız” diye konuştu. “Zaten fazla askere ihtiyacımız olamayacak” da diyen Demirtaş, “Kaynak nerede diyorlar al sana kaynak. Kışlada harcayacağımız parayla, bu gençlerimiz günlük ihtiyaçlarını karşılasın. O kadar gaz alıp, halkımıza sıkacağımıza, gençlerimize 200 TL’lik kart verelim” dedi.

Demirtaş, bu sözlerinin ardından yine ‘HDP uçuk, HDP hayal satıyor diyorlar’ diyerek HDP’nin seçim beyannamesini eleştirenlere, “Biz her çocuğumuza öğlen ücretsiz okulda yemek vereceğiz. Beslenecek sağlıklı büyüyecek. Sadece okuldaki çocuklarımıza yemek vermek için eski parayla 2 katrilyona ihtiyaç var” sözleriyle cevap verdi.

Yolsuzluk operasyonunda 700 bin TL’lik kol saati ile gündeme gelen eski Bakan Zafer Çağlayan’ın durumuna da gönderme yapan Demirtaş, “Biz o kol saatlerini toplayacağız hırsızlık yapmayacağız çocuklarımıza yemek yedireceğiz. Bu hiç zor değil” dedi. Demirtaş konuşmasına şöyle devam etti: “Bebeklerimiz için tüm mahallelerde gıda bankası kuracağız. Anneler babalar gidecek ne lazımsa ücretsiz alacak. Bunları neden yapacağız? Şu yeryüzü, şu binalar, bu mal mülk insanlar içindir. O yüzden yapacağız. Bu yeryüzünde çocuklarımızdan değerli bir şey yoktur. Biz şirket değiliz şirketler para için çalışır devletler değil. Eğer çocuklar açlıktan ölüyorsa bin defa batsın öyle devlet öyle hükümet. Bu topraklar sizindir, bu mal mülk sizindir, bu binaları siz yapıyorsunuz. Bu devletin bütçesine o parayı siz koyuyorsunuz. Burada sağladığımız barışı, kardeşliği Filistin halkının, Mısır’da, Rojava’da ezilen halkların hizmetine sunacağız. Ermenistan ile sınır kapısını açacağız. Çünkü bu topraklarda yaşayan herkes kardeştir. Eğer ki sizlerin desteğiyle HDP güçlü bir şekilde parlamentoya giderse, hep birlikte bunları gerçekleştireceğiz.”

Demirtaş, son olarak, halka adayların etrafında kenetlenme çağrısı yaptı ve: “Her bir adayımız halkın bizzat kendisidir, halkın emekçileridir onlara destek verin güç verin onlarla sokak sokak, kapı kapı HDP’yi anlatın. 7 Haziran gecesi bayram havasında bir kutlama yapacağız” dedi.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here