Anasayfa Forum Demirtaş ‘tasfiye’ yorumuna tepkili: Kararı ben aldım

Demirtaş ‘tasfiye’ yorumuna tepkili: Kararı ben aldım

Paylaş


 4 Kasım 2016 tarihinden bu yana Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin 11 Şubat’ta yapacağı 3’üncü Olağan Kongre’de aday olmayacağını açıklamıştı. Bu açıklamanın ardından başlayan tartışmalara Mezopotamya Ajansı’ndan Kenan Kırkaya’nın sorularını yanıtlayarak cevap veren Demirtaş, “Kimsenin beni tasfiye ettiği falan yok. Bu kararı bütün gelişme ve tartışmaları, olasılıkları değerlendirerek bizzat ben aldım. Benim aday olmama kararımdan sonra pusuda bekleyenler, HDP’nin içine oynayıp karıştırarak dizayn etmeye çalışanlar olacaktır. Fakat kimse HDP gibi bir halk hareketine dayalı partiye dışarıdan müdahaleyle sonuç alamaz” dedi.

‘NE BİR TELKİN NE BİR YÖNLENDİRME OLDU’

Demirtaş, “Sizi eş başkanlığa aday olmama kararı almaya iten nedenler neler” sorusuna verdiği cevapta, “Öncelikle kimsenin beni tasfiye ettiği falan yok. Bunu net olarak herkesin bilmesi lazım. Aday olmamam konusunda ne bir telkin ne de bir yönlendirme asla söz konusu değildir. Bu kararı bütün gelişme ve tartışmaları, olasılıkları değerlendirerek bizzat ben aldım” dedi.

Kendisini bu kararı almaya götüren süreçte birçok etkenin bir araya geldiğini belirten Demirtaş, “Öncelikle HDP’deki kolektif liderliğin bir parçası ve etkili bir sözcüsü olarak fiilen bu görevlerimi yapamıyor olmam parti merkezini zorlayabilir. Benim tutuklu olmam nedeniyle de arkadaşlarım bunu bana açıkça iletmekten imtina ediyor olabilirler belki. Ama benim bizzat kendimin bunun önünü açmam ve yeni siyasi hamleye, seçimlere hazırlanan partimin bu konuda özgürce tartışabilmesini sağlamam gereklidir. Ben bu yönlü bir irade beyanında bulunmadan, partim ve taban bunu gündemine almaya yanaşmıyordu belki de, bilemiyorum. Varsa böyle bir ihtiyaç, artıları ve eksileriyle özgürce tartışılmasını istiyorum” dedi.

‘KAPSAMLI BİR ÖZELEŞTİRİ GEREKLİ’

Asıl olanIın HDP’nin ve halkın çıkarları olduğunu belirten Demirtaş, “Hepimiz bunu esas alacağız. Benim tutumum bir diğer açıdan bütün yönetim adına kongreye doğru giderken halka verilmiş bir özeleştiridir. Yönetimimizin son yıllarda üstün bir performans gösterdiğini söyleyemeyiz. Bunun ilk sorumlusu da siyaseten benim elbette. Kongrede daha kapsamlı bir özeleştiriyle pratikte bu yetmezlikleri gidermek üzere hazırlık yapmamız gereklidir” dedi.

‘İYİ BNİYETLİ TARTIŞMALARI YAFTALAMAK GAFLET OLUR’

Demirtaş aday olmama kararının ardından yürütülen tartışmalara ilişkin ise “Elbette benim aday olmama kararımdan sonra hiç şüphesiz pusuda bekleyenler, HDP’nin içine oynayıp karıştırarak dizayn etmeye çalışanlar olacaktır. Fakat bunlar öyle abartılacak kadar etkili olamazlar. Kimse HDP gibi bir halk hareketine dayalı partiye dışarıdan müdahaleyle sonuç alamaz. Ama bununla birlikte son derece iyi niyetli ve haklı tartışmaları da bu şekilde yaftalamaya yönelik en küçük bir yaklaşım büyük gaflet olur. Parti tabanı emektarları, dostlarımız HDP’ye dair görüş, öneri ve eleştiri sunarken son derece özgür, rahat, özgüvenle hareket etmelidirler. HDP tam da bu noktada farkını ortaya koymak durumundadır. HDP için en doğru kararın ne olacağını bu tartışmaları esas alarak hep birlikte bulacağız” dedi.

‘GÖREV ÜSTLENECİLECEK ALTERNATİFLERİN ÖNÜNÜ AÇTIM’

Aday olmama konusunda son derece samimi ve net bir tutum ortaya koyduğunu söyleyen Demirtaş, “Bundan da amacım elbette HDP’yi zayıflatmak değildir, olamaz. Benim yerime koşulları daha uygun ve görevi üstlenebilecek alternatifler çıkarılabilsin diye bunun önünü açtım. Şimdi bu tartışma sürecinin büyük bir politik olgunlukla ve politik kazanım odaklı olarak sürdürülmesini bekliyorum. Tartışmaları, konferansları yakından izliyorum. Sonuçlarını, parti yönetimiyle birlikte değerlendireceğiz. Her yerde bütün arkadaşların beni öneriyor olmalarını büyük bir saygıyla ve onur duyarak karşılıyorum. Ama mutlaka başka alternatif isimler de önerilmeli ve ortaya çıkarılmalıdır” dedi. Demirtaş, Eş Genel Başkan sıfatı olmasa bile, HDP’nin sözcülerinden biri olarak, HDP’nin bütün bileşenlerinin sesi, nefesi olmaya devam edeceğini de söyledi.

‘KONGREDE HDP’NİN HALKALRIN ORTAK PARTİSİ OLDUĞU ORTAYA KONMALI’

HDP kongresinin olabildiğince kitlesel ve coşkulu olması gerektiğini söyleyen Demirtaş, “Türkiye’nin her yerinden bütün HDP’liler ve dostlarımız kendi renkleriyle, sesleriyle, farklılıklarıyla kongre salonunu adeta bir çiçek bahçesine çevirmelidirler. HDP’nin bütün Türkiye halklarının ortak partisi olduğunu net bir şekilde ortaya koymalıdır. Alınacak kararlar bu çerçevede her kesimin ve herkesin beklentisini karşılayacak genişlikte olmalıdır” dedi. Demirtaş, HDP’nin yeni dönemde diğer toplumsal muhalefet odaklarıyla ortaklaşarak halkı merkeze alan bir direniş ve demokratikleşme programı çıkartması gerektiğini belirtti.

artı gerçek

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here