Demirtaş ve Sarıyıldız, işlenen savaş suçlarını BM yetkililerine anlattı

Paylaş

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komiserliği ile görüşen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız, Cizîr, Silopiya ve Sûr başta olmak üzere Kürdistan kentlerinde yaşanan katliamlar ile ilgili harekete geçmelerini istedi. Avrupa, Amerika ve Orta Asya Saha Operasyonları ve Teknik İşbirliği Direktörü Gianni Magazzeni ise konuyu yakından takip ettiklerini belirterek, gerekli bilgi ve belgelerin kendilerine ulaştırılmasını istedi.

İsviçre Parlamentosu Kürt Dostluk Grubu’nun daveti üzerine çeşitli temaslarda bulunmak üzere İsviçre’ye gelen Selahattin Demirtaş, HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ve HDP Avrupa Temsilcisi Eyüp Doru ile birlikte Uluslararası Parlamenterler Birliği (IPU) Genel Sekreteri Martin Chungong ile bir araya geldi. Görüşmede dokunulmazlıkların kaldırılması, Kürdistan kentlerinde yaşanan şiddet olayları ve mülteci krizinde Avrupa ülkelerinin tutumu ve çözüm yolları ele alındı.

Demirtaş, görüşmede Türkiye’de demokrasi ve barışın gelişmesi için Avrupalı parlamenterlerin ve temsilcilerinin daha aktif rol alması gerektiğini vurguladı.

‘BM belgeleri bize gönderin’

Bu görüşme sonrası Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komiserliği Avrupa, Amerika ve Orta Asya Saha Operasyonları ve Teknik İşbirliği Direktörü Gianni Magazzeni ile de bir görüşme gerçekleştiren Demirtaş ve beraberindeki heyet, Kürdistan kentlerine dönük yürütülen askeri operasyonlar nedeniyle yaşanan can kayıpları ve yıkım ile ilgili Magazzeni’yi bilgilendirdi. Yaşanan katliamlara ilişkin ellerinde çok sayıda bilgi ve belge olduğunu belirten Demirtaş, daha etkin ve sonuç alıcı bir soruşturmanın yapılabilmesi için BM yetkilileriyle her türlü işbirliğine hazır olduklarını söyledi.

Cizre’de yaşanan katliama bizzat tanıklık ettiğini ifade eden HDP Milletvekili Faysal Sarıyıldız istenildiği takdirde ellerinde bulunan fotoğraf, görüntü ve tanık anlatımlarını paylaşabileceklerini söyledi.

Magazzeni de konuyla ilgili bütün bilgi ve belgelerin önemli olduklarını ve bunların kendilerine ulaşması durumunda konuyla ilgili daha etkin bir çalışma yapabilme fırsatı verdiğini söyledi.

Kızılhaç yetkilileri ile de görüşüldü

Sarıyıldız ve Doru ise, daha sonra Kızılhaç yetkilileri ile bir araya geldi. Görüşülen yetkililerden Kürdistan kentlerine dönük askeri operasyonlar nedeniyle yaşanan mağduriyetin giderilmesi noktasında Kızılhaç’ın aktif rol alması talep edildi.
diha

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here