Anasayfa Haber Demirtaş’a ‘şifreli mesaj’ önlemi

Demirtaş’a ‘şifreli mesaj’ önlemi

Paylaş

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın ‘şifreli mesaj’ verme ihtimaline karşı önlem alındı. 17 sayfalık notuna savunmasıyla ‘ilgisi yok’ denilerek el konulan Demirtaş’ın tüm görüşmeleri de kayda alınıp, bir görevli tarafından izlenecek. Görevli gerektiğinde görüşmeyi kesebilecek.

ANKARA – Edirne Cezaevi’nde tecrit koşullarında tutuklu bulunan HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın iletişimine kısıtlama getirildi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen 14 Kasım 2016 tarihli yazıda, “şüphelinin avukatları ile görüşmesi sırasında, toplum ve ceza infaz kurumunun güvenliğinin tehlikeye düşürülmesi, terör örgütü veya diğer suç örgütlerinin yönlendirilmesi, bunlara emir ve talimat verilmesi veya yorumlarıyla gizli açık, ya da şifreli mesajlar iletilmesi ihtimalinin bulunduğu kanaatine varılmıştır’ denildi.

Osman Baydemir, TBMM'de basın toplantısı yaptı.
HDP: Demirtaş cezaevinde risk altında

Yazıda alınacak önlemler de sıralandı. Buna göre, Demirtaş’ın avukatlarıyla yaptığı görüşmeler teknik cihazla, sesli veya görüntülü olarak kaydedilecek. Avukatla görüşme sırasında bir görevli bulunacak. Demirtaş’ın avukatına, avukatın da Demirtaş’a verdiği belge örneklerine, dosyalar ve aralarındaki konuşmalara ilişkin tuttukları kayıtlara da el konulacak.

Önlemler bunlarla sınırlı olmayacak. Görüşme devam ederken, belirtilen amaçla yapıldığı anlaşılırsa görüşme derhal sonlandırılacak. Durumla ilgili de tutanak tutulacak.

figen yuksekdag
Yüksekdağ mahkemeye götürülmeyecek

17 SAYFA NOTA EL KONULDU

Aynı tarihte Edirne F Tipi Cezaevi Disiplin Kurulu da toplandı. Bu toplantının konusu ise Demirtaş’ın el yazısı ile yazdığı ve avukatına vermek istediği notlardı. 7 ve 10 parçalık toplam 17 sayfadan oluşan iki ayrı not incelendi. Mektup Okuma Komisyonu’nca yapılan incelemede, avukata verilen iletilerin savunmaya ilişkin evraklar olmadığına karar verildi ve Demirtaş’a iade edildi. Kararda Demirtaş’ın buna itiraz hakkı bulunduğu da not edildi.

gazete duvar

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here