Anasayfa Haber Demirtaş:”Bu fabrika aşırı kâr hırsına karşı patronsuz üretimin nasıl yapılacağının en güzel...

Demirtaş:”Bu fabrika aşırı kâr hırsına karşı patronsuz üretimin nasıl yapılacağının en güzel örneğidir”

Paylaş

İSTANBUL(DİHA) – İstanbul’da ziyaretlerini sürdüren HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ziyaret ettiği Kazova işçilerinin kooperatif tarzında örgütlenerek yaptığı üretime dikkat çekerek, “Bu fabrika aşırı kâr hırsına karşı patronsuz üretimin nasıl yapılacağının en güzel örneğidir” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, İstanbul programı kapsamında Çağdaş Esnaf Sanayici ve İşverenler Derneği ziyaretinin ardından, maaşları ve kıdem tazminatları verilmeden işten çıkarıldıktan sonra alacakları karşılığında fabrikadaki üretim araçlarının sahibi olup kooperatif kurarak üretime başlayan Özgür Kazova İşçi Kooperatifi işçilerini ziyaret etti. Demirtaş’ı karşılayan işçiler, çalışma sistemleri ve üretimleri hakkında bilgi verdi. Ziyarette kısa bir konuşma yapan Demirtaş, “Demek ki patronsuz da olabiliyormuş. Belki böyle daha iyi ısıtır kazaklar” dedi.

Demirtaş, işsizler ordusunun günden güne arttığına dikkat çekerek, “Emek karşıtı hiçbir uygulamaya izin vermedik ve vermeyeceğiz. Ve bu fabrika aşırı kar hırsına karşı patronsuz üretimin nasıl yapılacağının en güzel örneğidir” diye konuştu. Türkiye’de taşeron sistemle işçilerin emekçileri ile haklarının sömürüldüğünü kaydeden Demirtaş, asgari ücret rakamını çok az olduğunu ve az olmasına rağmen halen işverenler tarafından işçilerin ücretlerinin kesildiğini söyledi. Benzer model üretimlerin her yerde yaygınlaşmasını dileyen Demirtaş, Meclis’te çalışan arkadaşları için 10 adet kazak satın aldı.

İşçiler de ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirerek Demirtaş’a ikramlarda bulundu.
İkramının ardından üretilen kazakları inceleyen Demirtaş, işçilerin hatıra defterine duygu ve düşüncelerini yazdı.

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here