Anasayfa Haber Demirtaş:”Bu paketi durdurun. Asla bu katliam yasasını kabul etmeyeceğiz” dedi.

Demirtaş:”Bu paketi durdurun. Asla bu katliam yasasını kabul etmeyeceğiz” dedi.

Paylaş

HDP Batman İl Örgütü Kongresi’nde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, dün İmralı Heyeti ve hükümetin yaptığı ortak açıklamaya değinerek, “Biz Sayın Öcalan’ın bu mesajında samimi olduğunu biliyoruz. KCK’nin de üzerine düşeni yapacağına eminiz. Ancak AKP bize güven vermiyor. AKP’nin bu ülkeye özgürlük getirecek diye zerre kadar inancım yok. Özellikle ‘İç güvenlik paketi’nde göreceğiz. Bunu düzeltecekler mi? Buradan çağrımızdır hükümete, bu paketi durdurun, hükümet ve gruplar bir araya gelsin, yeniden tartışsınlar. Aksi takdirde biz mücadelemizi daha arttıracağız. Asla bu katliam yasasını kabul etmeyeceğiz” dedi.

HDP Batman İl Örgütü, 1. Olağan Kongresi’ni HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın katılımıyla Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleştirdi. Sabahın erken saatlerinde yurttaşlar, spor salonuna akmaya başladı. Erken saatlerde kongre salonu tık tıklım dolarken, kongre salonu önünde toplanan binlerce yurttaş içinde dışarıda platform kuruldu. Kongre salonuna, PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın ve Paris katliamında katledilen 3 Kürt kadın siyasetçinin posterleri ile Kobenê’de fedai eylem gerçekleştiren Arin Mirkan’ın posterleri asıldı. Yine kongre salonuna, 14 farklı dilde selamlama pankartı asıldı. Ayrıca kongre salonuna “Savaşta da, barışta da seninleyiz ey serok” ve benzeri çok sayıda pankart asılırken, dün yaşamını yitiren usta yazar Yaşar Kemal’in posteri de asıldı. Kongreye, HDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk, Şırnak Belediye Eş Başkanı Serhat Kadırhan, Batman Belediye eş başkanları Sabri Özdemir ve Gülistan Akel ile kentte bulunan sivil toplum örgütü temsilcileri de katıldı.

Halkın kongre salonuna gelişi devam ederek, kadınlar yöresel kıyafetleri kongreye katıldı. Kongre salonunu dolduran gençler sık sık “Bijî Serok Apo”, “Bijî berxwedana Kobanê” ve “Öcalan” sloganı atarken, kitle ellerinde KCK, PKK ve YPG bayrakları dalgalandırdı. Kongre salonunun içi ve dışı yapılan süslemelerle renk cümbüşüne dönüştürüldü. Kongrede yurttaşlar, Kobanê direnişini konu alan ezgilerle halaya dururken, kongre salonunun her tarafında PKK ve KCK bayrakları ile PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın posterleri asıldı.

‘Arkadaşlarımız şehit düşerek, bu partiyi bugüne getirdi’

Kongrede, HDP EŞ Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın katılımıyla yoğun ilgi nedeniyle bir nevi izdiham yaşandı. “Çerxa Şoreşê” marşı eşliğinde saygı duruşunda bulunulmasının ardından divan oluşturuldu. Divan üyesi Abdurrahman Doğar yaptığı açılış konuşmasıyla, Kürt halkının an be an zafere doğru yürüdüğünü ifade etti. Ardından faaliyet ve mali raporları okunarak onaylandı. Daha sonra kürsüye çıkan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kobanê’de yaşamını yitiren YPJ’li Mizgin Onar’ı anarak, “Mizgin arkadaşımız DAİŞ zulmüne karşı bütün insanlık onurunu kazanmak için savaşmıştır. HDP’nin sürdürdüğü mücadele umarız şehitlerimize ve halkımıza layık olur” dedi. Demirtaş ayrıca, Yaşar Kemal ve ölüm yıldönümü olan Mele Mustafa Barzani’yi de andı.

HDP’nin bugüne büyük değerler vererek geldiğini kaydeden Demirtaş, şunları aktardı: “Halkın Emek Partisi’nden bugüne çok büyük değerlerle geldik. Bizler için bu büyük bir mirastır. Devletin kontraları başta Batman olmak üzere korku sinerek kontrol altına almak istedi. Ancak arkadaşlarımız şehit düşerek, bu partiyi bugüne getirdi. 1990-91 yılından bu yana partimizde görev almış bütün arkadaşlara teşekkür ediyoruz.”

‘Bütün halkların özgürlük umudu HDP’de

680x680nc-dyb-01-03-15-batman-hdp-kongre16

7 Haziran seçimlerinde HDP’den milletvekili adayı olacak kişilerin zor bir görev üstleneceğini belirten Demirtaş, “Zor bir isyan ve zor bir görev üstlenecekler. Bütün Kürdistan ve Türkiye’de halklarının gözü HDP’de. Bütün halkların özgürlük umudu HDP’de. Herkes biliyor ki, bu halkın zorbalık ve zulüm karşısında korkusu yoktur. Bu halk korkmadı ve korkmayacak. Herkes biliyor ki HDP bütün ezilen halkların mücadelesini sürdürüyor. HDP, insan olan herkesin mücadelesini hakkını savunuyor. İşçinin emekçinin yanındadır. Bundan sonrada bu grevde mahcup olmamak için daha fazla çalışmak zorundayız. HDP’yi her yerde büyütmek için, umudun ve çözümün gerçek partisi yapmak için çalışmalıyız. Her yerde HDP bayrağını dalgalandırmalıyız. Çalışırsak Batman’ın bütün vekilliklerini HDP’ye kazandırabiliriz” dedi.
680x680nc-dyb-01-03-15-batman-hdp-kongre8
Sistem partilerinin seçim politikalarına değinen Demirtaş, şöyle devam etti: “Bazı partilerde, leş kargaları gibi sıraya girmişler. HDP barajı aşamazsa Meclis’e gireriz diye. Onlar aç kurt olabilirler ama bizlerde onurlu Kürtleriz. Burada 1. sıradaki adayları bile milletvekili olamayacak. Bizim Batman’da karşıtımız yok sloganıyla her mahalle ve köyde çalışma yürüteceğiz. Bizler Batman’da birliği sağlarsak işte o zaman zafere ulaşırız. İşte o zaman leş kargaları çöplükten beslenmeye devam edecek.”

‘Bu çakal sürüsü her yerde provokasyon yapmak istiyor’

HDP’nin Kürdistan’da bazı partileri siyaset yapma konusunda tehdit ettiği yönündeki iddialarına da değinen Demirtaş, “‘HDP bu topraklarda kendisi dışında hiç kimseye siyaset yapma fırsatı vermiyor’ diyorlar. Bugüne kadar kim baskılara maruz kaldı? Siz mi yürüyüş yaparken copa maruz kaldınız, bayrağınızı partinize astığınız için yargılandınız? Biz bunu yaşadık. Şimdi çıkmış iktidar partisi de içerisinde var, ‘HDP bize siyaset yapmaya izni vermiyor’ diyor. Siz kendi siyasi arkadaşlarınıza bile siyaset yapma imkanı vermediniz. Burada siyaset yapmak isteyen herkese engel olmak istediniz İktidar partisi, bizimle birlikte çalışmak isteyen kesimleri tehdit ettiklerini biliyoruz. Bunun öncülüğünü yapan danışmanların isimlerini biliyoruz. HDP’yi barajın altında bırakmak istiyorlar. Hükümet sözcüsü bunu tertip ediyor. Bu çakal sürüsü her yerde provokasyon yapmak istiyor. Bu provokasyonlar karşı lütfen dikkatli olun. Sizden rica ediyorum. Çakal sürüleri, HDP’yi bazı gruplarla karşı karşıya getirmek istiyor. Buna karşı dikkatli olalım” şeklinde konuştu.

680x680nc-dyb-01-03-15-batman-hdp-kongre28

Seçimlerde AKP’yi devireceklerini söyleyen Demirtaş, “Sabırlı ama coşkulu bir seçim çalışması yürüteceğiz. Biz AKP’yi devireceğiz. Ondan kaynaklı provokasyonlara karşı dikkatli olun. Biz bunların geçmişte neler yaptıklarını biliyoruz. Serap Eser adlı genç kadını otobüste diri diri yaktılar. Molotofa karşı şimdi ‘güvenlik’ paketi çıkarmalıyız diyorlar. Bunu seçim döneminde de yapmak isteyecekler Bingöl’de de 4 kişiyi infaz ettiler. Savcı infaz ile polislerin ölümünün arasında ilişki olmadığını söyledi. O polisleri de AKP vurdu” diye ifade etti.

‘AKP’nin bu ülkeye özgürlük getirecek diye zerre kadar inancım yok’

Dün İmralı Heyeti ve hükümet tarafından yapılan ortak açıklamaya da değinen Demirtaş, “Dün İmralı Heyeti ile hükümeti ortak bir açıklama yaparak, bir kez daha yeni bir umut dönemine geçtiğimizi belirteyim. Önemli bir adımdır. Çağrının iki önemli yanı var. Bir AKP’nin bundan sonra üzerine düşeni yapması, ikincisi KCK’nin silahsızlanma çağrısı yapılması. Biz Sayın Öcalan’ın bu mesajında samimi olduğunu biliyoruz. KCK’nin de üzerine düşeni yapacağına eminiz. Ancak AKP bize güven vermiyor. 13 yıllık pratikleri bunu gözler önüne seriyor. Heyetimizden ‘AKP’ye güveniyoruz’ şeklinde bir açıklama yok. Ancak buna rağmen ben ve heyetin yaptığı açıklamalar zıtmış gibi veriliyor. Erdoğan çıkmış AKP’nin başkanlığını yapıyor. AKP’nin bu ülkeye özgürlük getirecek diye zerre kadar inancım yok. Heyetimiz AKP’ye güven atfeden bir açıklama yapmamıştır. Özellikle ‘İç güvenlik paketi’nde göreceğiz. Bunu düzeltecekler mi? Bu paket, AHİM ve insan haklarına zıt olan bir paketi kabul edemeyiz. Buradan çağrımızdır hükümete, bu paketi durdurun, hükümet ve gruplar bir araya gelsin, yeniden tartışsınlar. Aksi takdirde biz mücadelemizi daha arttıracağız. Asla bu katliam yasasını kabul etmeyeceğiz” dedi.

‘Başkanlık sistemine değil, yerel yönetimleri güçlendirilmesine ihtiyaç var’

HDP olarak en önemli görevlerinin AKP’nin zulüm ve baskılarına son vermek olduğunu kaydeden Demirtaş, şöyle devam etti: “Sayın Cumhurbaşkanı, bizden seçim öncesi AKP propagandası yapmamızı bekliyorsanız avucunuzu yalarsanız. Bizim amacımız sizin iktidarınızı yerle bir edeceğiz. Bizim HDP olarak en önemli görevimiz, Türkiye halklarının umudu haline geldiğiniz AKP hükümetinin toplum üstündeki baskı ve zulmüne son vermektir. Biz barajı aşacağız ve AKP’nin tek başına iktidar olmasına engel olacağız. Biz Başkanlık sistemine destek vermeyeceğiz. Türkiye’nin başkanlık sistemine değil, yerel yönetimleri güçlendirilmesine ihtiyacı var.”

Demirtaş konuşmasının devamında, “Bizim mutabakata ve ortak açıklamaya itirazımız yok. Bizden istedikleri, AKP çözüm sürecini seçim kampanyasına çevirmek. Havuz medyası ve AKP, bizden rahatsızlar. Kimse bizim kırmızı noktamıza basmasın. Çözüm sürecinin başarısı için elimizden ne gelirse yaparız. Ama AKP ikiyüzlüdür. Eğer AKP ve hükümeti seçimler öncesi demokratikleşme paketleri Meclis’e getirirse her şekilde destek veririz. Biz HDP olarak AKP’den daha çok süreç konusunda samimiyet gösterdik diye süreç bu aşamaya geldi. HDP’nin sürece karşı olduğu şeklinde göstermek ihanettir. Batman, savaşın ve çatışmanın en büyük acısını yaşadı. Buna rağmen barış sürecine sahip çıktınız. Şunu bilelim ki AKP kazanırsa barış hayal olur, HDP kazanırsa barış gerçek olur. PKK’ye silah bıraktıracak olanlar HDP’dir AKP değildir” ifadelerinde bulundu.

Tek liste ile gidilen seçimde, HDP Batman İl Eş Başkanlığı’na Bahri Karaağaç ve Rojda Sürücü seçildi.

Kongrenin sonuçlanması ile birlikte kitle, Kobanê’de 26 Şubat’ta yaşamını yitiren YPJ Savaşçıcı Mingin Onar’ın (Asmin Sason) cenaze törenine katılmak üzere Belediye Asri Mezarlığı’na hareket etti. Cenaze nedeniyle yarın Batman’da yapılacak 8 Mart Mitingi ise, 8 Mart gününe ertelendi.BATMAN (DİHA)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here