Anasayfa Haber Demirtaş:“Diktatörü devirmek başkadır”

Demirtaş:“Diktatörü devirmek başkadır”

Paylaş

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ankara’da düzenlenen bombalı saldırıda ölenlerin anıldığı Sıhhiye meydanında yaptığı konuşmada, “İntikamla kinle hareket etmeyeceğiz. Ama hesabını da soracağız. 1 Kasım da bunun ilk adımıdır” ifadelerini kullandı.

Radikal’in Doğan Haber Ajansı’ndan Bahar Demirel’in haberine dayandırarak verdiği bilgilere göre, bombalı saldırıda 128 kişinin öldüğünü iddia eden Demirtaş, özetle şunları söyledi:

“Diktatörü devirmek başkadır”

“Yüreğimiz yanıyor. Şu ana kadar maalesef 128 yoldaşımızı yitirdik. İntikam ve kinle hareket etmeyeceğiz. Ama hesabını da soracağız.

“1 Kasım da bunun ilk adımıdır. Sizin bitişinizin sonu 1 Kasım olacak. Kasım’da diktatörü devirmek başkadır, diyeceğiz ve oradan başlayacağız işe.

“Diktatörlerin en korktuğu şey…”

“Dün burada 10 binlerle, 100 binlerle ülkenin dört bir köşesinden bu barbar ve faşizan anlayışa karşı barışı, özgürlüğü, demokrasiyi savunan sizler gibi yiğit insanlar olacaktı.

“Türk’ü, Kürt’ü, Arap’ı, Ermenisi, Sünnisi, Alevisi ama her birinin yüreğinde barış türküsü olacaktı.

“En korktukları şeyi yapmaya geliyorlardı diktatörlerin. Halkların birlikteliğini, ezilenlerin gücünü Sıhhiye’de göstermeye geliyorlardı. Faşizmin en korktuğu şey budur.

“Biz bunu inadına, ısrarla yapmaya devam edeceğiz. Ezilenler olarak ısrarla yan yana duracağız. İnadına özgürlük, inadına direniş diyeceğiz.

“Üzgünüz ama öfkeliyiz”

Yüreğimiz yanıyor. Şu ana kadar maalesef 128 yoldaşımızı yitirdik. Yüzlerce yaralı kardeşimiz var.

“Dün akşamdan bu yana cenazelerimizi aileleriyle birlikte sonsuzluğa uğurlamaya başladık. Gittiği her yerde yoldaşlarımızın yüz binlerle uğurlanması lazım.

“Bugün biz de yastayız, üzgünüz ama öfkeliyiz. Elbette hesap soracağız, diyerek buradan kardeşlerimizi uğurlayacağız.

“Gün gelecek, devran dönecek. O günler de uzak değil. Siz bu ülkeyi teslim aldık. Devlet bizim malımız, ülke bizim malımız; diyenler halka hesap vereceksiniz. O günler gelsin diye sizlere inat direnerek kazanacağız.

Faşizmle acıda nasıl buluşalım?”

“Dünden bu yana Ankara’nın göbeğinde kuş uçsa, kanat çırpsa haberi olan devlet, Ankara’nın göbeğinde bir katliamı önlememiştir. Önünü açmıştır. Diyarbakır’daki, Suruç’taki gibi.

“Dün akşamdan bu yana Başbakan yaptığı açıklamanın yarısından fazlasını bize tehdide ayırmıştır. Bizi suçlamaya ayırmıştır.

“En azından acıda, katliamda birleşebilmeyi çok isterdik ama biz katillerimizle acıda nasıl buluşalım? Bizi katledenlerle, arkamızdan sırıtıp gülenlerle biz acıda nasıl buluşalım? Faşizmle acıda nasıl buluşalım?

“Yoksa yüreğinde vicdanın, insani değerlerin kırıntısını taşıyanlar birleşmiş durumda.

“Aynı anda yere vursak sarayın camları titrer”

“Sizler şunu unutmayın. Kimliklerimiz, inançlarımız ne olursa olsun; bizler ezilenler olarak bu devlet bizim, bu vatan ortak malımızdır, diyeceğiz.

“Kimsenin gelip yukarıdan tepeden özgürlüklerimize, ülkemize, haklarımıza el koymasına izin vermeyeceğiz. Aynı anda ayağımızı asfalta vursak Saray’ın camları titrer. O kadar çokuz biz, o kadar kalabalığız.

“İntikam ve kinle hareket etmeyeceğiz. Şiddet, şiddeti doğurmasın diyeceğiz. Ama hesabını da soracağız. 1 Kasım da bunun ilk adımıdır. O gün her şey bitmeyecek.

“Ama sizin bitişinizin sonu 1 Kasım olacak. Kasım’da diktatörü devirmek başkadır, diyeceğiz ve oradan başlayacağız işe.”

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here