Anasayfa Haber Demirtaş:“Gazoz, yufka, konserve açacağınız zaman…”Cumhurbaşkanını çağırın

Demirtaş:“Gazoz, yufka, konserve açacağınız zaman…”Cumhurbaşkanını çağırın

Paylaş

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Konya’da düzenlenen mitingde AKP’nin seçim sürecinde sadece Tayyip Erdoğan’ı başkan yaptırmak için çalıştığını söyledi.

AKP’nin hedefine ulaşması halinde Erdoğan’ın başkan olmasıyla hükümetin işlevsiz kalacağını ve Davutoğlu’nun da başbakan olamayacağını söyleyen Demirtaş, “En çok Ahmet hocaya üzülüyorum” dedi.

Erdoğan’ın sürekli açılışlara katılmasını da eleştiren Demirtaş, “Açılıştan sorumlu müdürü mübarek. Açılışların tamamı da uyduruk. Açtığı bir şey de yok. Evde gazoz mu, konserve mi, yufka mı açacaksınız, cumhurbaşkanını çağırın AKP propagandası için içinde açılış geçen hiçbir şeyi kaçırmaz” ifadelerini kullandı.

“Geriye gidiş olmasın”

“Biz istiyoruz ki bunca acısına zorluğuna rağmen cumhuriyet tarihi boyunca işlenmiş suçlara günahlara yapılmış hatalara rağmen artık geldiğimiz noktadan geriye gidiş olmasın.

“Artık bu ülkede taş üstünde taş konulmuşsa, olumlu olarak ne yapılmışsa onları da sahiplenerek geleceğimize bakalım istiyoruz.

“Başkanlık olursa hükümet kalmayacak”

“Tek bir adamın, tek bir kişinin kendi ikbali istikbali uğruna, kişisel hırsları uğruna ülkemizi felakete sürüklemelerine izin veremeyiz. Bütün AKP  kadroları, başbakan da dahil olmak üzere 550 adayın tamamı bir kişiyi başkan yapmak için uğraşıyor. Başka da hiçbir vaatleri yok.

“Ahmet hoca, şu güne kadar meydanlarda ben başkanlığı savunuyorum diyemedin, bize oy verin başkanlığı getireceğiz diyemedin.

“Ama bir kez daha siz seçilirseniz, AKP tek başına iktidar olursa bu ülkeye vaat ettiğiniz hiçbir şeyi yapma şansınız yok. Yeni anayasa yapma şansınız yok. Seçim beyannamenizden tek birini hayata geçirme şansınız yok. Çünkü başkanlık sistemi gelirse ortada hükümet diye bir şey kalmayacak.

“En çok Ahmet hocaya üzülüyorum”

“Bütün kampanya aslında başkanlık sistemi üzerine, başkanlık için oy isteme üzerine kurulmuş olmasına rağmen Ahmet hoca meydan meydan dolaşıp kendini yok edecek, başbakanlığı ortadan kaldıracak seçim kampanyasına alet oluyor.

“En çok da bu seçimde ona üzülüyorum. O kadar da koşturuyor terliyor. Kimin için? Seçimi kazansa başbakanlık gidecek, seçimi kaybederse istifa edecek yine başbakanlık gidecek. Onun durumu en zoru. Ama 7 Haziran’da onu kurtaracağız.

“Hangi vaatlerini yerine getirdiler?”

“Bana çıkıp söylesinler 2002 yılındaki, yani kendilerini iktidara taşıyan seçim beyannamesindeki demokrasi vaatlerinin hangisini yerine getirdiler?

“Yeni anayasa onların sözüydü. Yapmadılar. Kürt sorununu çözeceğiz dediler, 13 yıl sonra sorun yoktur noktasına geldiler. AB, Ermeni meselesi, Kıbrıs meselesi, ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü hangi biri çözüldü?

“Ayasofya tartışması başlatacaklar”

“Söylemeye gerek yok hırsız her yerde hırsızdır. Huylu huyundan vazgeçmiyor maalesef.

“Görün; bugün-yarın Ayasofya tartışmasını da açacaklar. Belki gidecekler Cuma namazlarını seçim kampanyasının parçası haline getirecekler. Bunların tarzı budur.

“Gazoz, yufka, konserve açacağınız zaman…”

“Maşallah ülkenin cumhurbaşkanı değil, açılıştan sorumlu müdürü mübarek. Açılışların tamamı da uyduruk. Açtığı bir şey de yok ha.

“Evde kahvehanede gazoz açacaksanız davet edin gelir. Hiçbir fırsatı kaçırmaz. Evde konserve mi açacaksınız, yufka mı açacaksınız, cumhurbaşkanını çağırın AKP propagandası için içinde açılış geçen hiçbir şeyi kaçırmaz. Bu da hepimizin cumhurbaşkanı düşünebiliyor musunuz?”

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here