Paylaş

ÖZGÜRLÜKÇÜ SOL- HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Cizre’de mahsur kalan yaralılarla ilgili olarak Mardin’de basın toplantısı yaptı.

Basın toplantısına DBP Eşbaşkanı Kamuran Yüksek, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve Cizre’deki yaralılara sağlık müdahalesi yapacak sağlık emekçilerinden temsilciler katıldı.

‘Ambulanslar gidince ateş yeniden başladı’

Demirtaş açıklamasında “3 ambulans şu anda ana caddede. Daha önce de ambülanslar her orada olduğunda çatışma mizanseniyle güvenlik yok denildi.” ifadelerine yer verdi. Ambulansların sokağa yaklaşmasıyla top atışları ve silah seslerinin yeniden başladığı belirtildi.

‘Bu utanç Başbakanındır’

Demirtaş hükümetin yaralıların ambulansla alınamadığı yönündeki  açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını belirterek “2016 yılında bir binaya ambulans gitmesi çabası sürdürüyoruz. Bu utanç topluma mal edilemez. Bu utanç Başbakan’ındır. “Cizre’de yaralı var mı yok mu bilmiyorum” diyebiliyor. Bunu bilmiyorsan başbakan olarak kalmanda fayda yok.” dedi.

‘Zulme ve savaşa karşı ses çıkar’

Demirtaş, ” Ben bir şey yapamıyorum, elimden bir şey gelmiyor diyenler, barış sesinin ne kadar yüksek olduğu Ankara’dan duyulmalı. Her gün saat 19:00’da zulme ve savaşa karşı balkonunuzdan, arabanızdan, her neredeyseniz oradan barış için ses çıkarma eylemine herkesi davet ediyoruz. Eylemimiz bugünden itibaren başlayacak” şeklinde konuştu.

Yapılan açıklamada Türkiye halklarına bu akşam saat 19:00’dan itibaren evde, sokakta, araçta ve her yerde savaşa karşı barış için ses çıkarma çağrısı yapıldı.

 

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here