Anasayfa Haber Demirtaş’tan CHP’ye koalisyon sinyalleri

Demirtaş’tan CHP’ye koalisyon sinyalleri

Paylaş

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Başkanı Selahattin Demirtaş partisinin Avrupa’daki seçim kampanyası için yaptığı gezide Hamburg’da dün CHP ile muhtemel bir koalisyon sinyali verdi.

Demirtaş Hamburg’un Bergedorf semtindeki DIMA spor Salonu’nda yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı miting öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

“Barış için en çok çaba gösteren partiyiz”

Demirtaş seçim döneminde HDP’ye karşı karalama kampanyası yürütüldüğünü söyledi:

“Oy kazanma uğruna yapılan bütün bu dezenformasyon girişimleri, doğru seçim sonrasındaki pozisyonları da çok olumsuz etkiliyor, etkileyecektir. AKP yanlısı medya çok ciddi yalan haberler üzerinde şu anda kampanya yürütüyor. Örneğin PKK’nın yaptığı bazı eylemlerin talimatını benim verdiğimi yazıyorlar. Bu kadar açıkça bir yalan ve iftira kampanyası yürütülüyor. Oysa genel kamuoyu çok farkındaki biz çatışmaları ve savaşı durdurmak için en çok çaba sarf eden partiyiz.”

680x680nc-dyb-09-04-15-demirtas-arsiv

“Barışın önündeki engel AKP”

Demirtaş bir gazetecinin “Kasım sonrası hükumet nasıl kurulur?” şeklindeki sorusuna yanıt verirken CHP ile koalisyon olasılığından söz etti:

“CHP, HDP ve parlamento dışındaki barış ve özgürlükten ve demokrasiden yana güç ve çevre Türkiye toplumuna alternatif bir demokratik iktidar sunabilmeliler. AKP iktidarda olmazsa, Türkiye’de bir daha asla barış olmaz gibi düşünmemek lazım. Tam tersine şu an da barışın önündeki en büyük engel AKP’dir. Dolayısıyla iktidardan düşecek diye paniklemeye gerek yok. Bir savaş hükumeti zaten, bir çatışma hükumeti. Bu hükumetten kurtulmak Türkiye’nin yararına olur”.

“Tek oy bile önemli”

Demirtaş, HDP’nin yurtdışı oylarına büyük önem verdiklerini belirterek, “Almanya’daki seçmeni tabii ki önemsiyoruz. Sadece Almanya’daki değil tüm Türkiye’de seçmenleri önemsiyoruz. Bir defa her yurttaşımızın Türkiye’deki siyasi geleceği belirleme hakkı var. Tek oy bile bu açıdan, bizim açımızdan çok kıymetli, çok değerlidir. Ayrıca Türkiye’de biliyorsunuz çok kritik oy oranlarına sahip partiler şu anda. Tek bir milletvekili sayısı bile parlamento aritmetiğini ve dengeleri çok değiştirebilir ve etkileyebilir. Yurtdışından gelen oylarda hesaplama yöntemi itibarıyla orada milletvekili sayılarını değiştirebilecek bir gücü sahiptir.” bianet

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here