Anasayfa Haber Demokratik Güvenli Seçim Girişimi Kuruldu

Demokratik Güvenli Seçim Girişimi Kuruldu

Paylaş

 

7 Haziran 2015 genel seçimlerinde sandıklardaki hata ve hilelere karşı 1380 kişinin çağrıcılığıyla Demokratik Güvenli Seçim Girişimi kuruldu.

7 Haziran 2015 genel seçimlerinde sandıklardaki hata ve hilelere karşı sanatçılar, akademisyenler, meslek odaları, sivil toplum örgütleri ve sendikaların çağrıcılığıyla Demokratik Güvenli Seçim Girişimi kuruldu.

Taxim Hill’de yapılan tanıtım toplantısına 1380 çağrıcıdan Rutkay Aziz, Tarık Akan, Meltem Cumbul, Sami Elvan, Atilla Coşkun, Ali Rıza Dizdar, Doğan Demir, Gülsüm Kaya, Saliha Eroğlu katıldı. Çağrıcılar arasında Fazıl Say, Halit Ergenç, Fatma Girik ve Nez gibi sanatçılar da var.

Barajsız, demokratik ve temiz seçim

Basın metnini okuyan Meltem Cumbul, Türkiye’nin yüzde 10 baraj sistemiyle Avrupa Konseyine üye ülkeler arasında tek, dünyadaki en yüksek seçim barajı uygulayan iki ülkeden biri olduğunu hatırlatarak barajsız, demokratik ve temiz bir seçim talebini dile getirdi.

Cumbul, son yıllarda yapılan seçimler ve sonuçları üzerinde ciddi kuşkular olduğu kanısının, her kesimince kabul edildiğini belirterek seçimlerin denetimi ve gözetimi için demokratik girişimlerin gerçekleşmesi gerektiğini belirtti.

“Yargıya intikal eden ve basına yansıyan olaylar da, bu kuşkuların haklılığını göstermektedir. Bu bağlamda; Seçmen listelerinin belirlenmesi, sandık başında oy kullanılması ve sandık tutanaklarının İlçe Seçim Kurullarındaki bilgisayarlar üzerinden elektronik seçim sistemine yüklenilmesi sırasındaki hata, hile ve sahtecilik yapıldığı düşüncesi ve algısı, seçmen iradesini gölgelemektedir.”

Şaibe hükümetin meşruiyetini sorgulatıyor

Cumbul, barajın varlığı sürdükçe ve seçim uygulamaları kapsamındaki hile ve sahteciliklere son verilmedikçe, 2015 Genel Seçimleri de şaibe altında kalmaktan kurtulamayacağını ve seçilecek hükümetin meşruiyet kazanamayacağını ifade etti.

“Biz bilim ve sanat emekçileri, aydınlar, meslek kuruluşları ve sivil toplum örgütleri bu çalışmaların başlatılması yönündeki ilk adımı atıyoruz.İnanıyoruz ki, siyasi partiler, meslek birlikleri ve tüm sivil toplum kuruluşları, en geniş halk kesimleri, demokrasinin temeli olan seçme ve seçilme hakkı konusunda ne denli duyarlı olduklarını göstereceklerdir. “

Her il ve ilçede hukuki destek

Avukat Atilla Coşkun, sivil toplum örgütleri, sendikalar, TMMOB, Barolar Birliği gibi meslek birliklerinden seçim koordinasyonu oluşturulacağını söyledi.

Coşkun 81 ilde 975 ilçede hukuk bürosunun seçim başladığı andan oy sayımları bitene kadar yaşanacak her türlü sorunda hukuki destek sunacağını, yine diğer meslek odalarının il ve ilçelerdeki temsilcikleri üzerinden bir koordinasyon sağlanacağını belirtti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kendileriyle dayanışma içinde olduğunu ancak hiçbir siyasi partiyle bağlarının olmadığını ifade etti.

Girişimin web sitesi üzerinden gönüllü olabiliyorsunuz. (NV)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here