Demokratik Özerklik Yerinden Yönetim Fatsa’dan Diyarbakır’a Deneyimler paneli İzmir’de yapıldı

Paylaş

Özgürlükçü Sol Haber :Demokratik Özerklik Yerinden Yönetim Fatsa dan Diyarbakır a Deneyimler konulu panel İzmir YSGP taradından  düzennendi.Tepe Kule ve kongre ve sergi merkezinde yapıldı,

YSGP Eş Sözcüsü N.Sönmez ve HDP  Eski Milletvekili Demir Çelik Konuşmacı, Kolaylaştıran Melek Göregenli divanda yerlerini aldılar, İzmir YSGP il örgütü tarafından düzenlenen panele ilgi yoğun oldu, Polisin çekim yapmak istemesi kısa süreliğine  gerginlik yarattı. Naci sönmez Fatsa deneyini bugünkü öz yönetim talepleri ile bağını kurarak  anlattı,Demir Çelik ise insanlık tarihinden örnekler vererek doğrudan demokrasi, katılımcı demokrasinin  yeni inşa edilecek rejim için önemini ifade etti.AKP nin Başkanlık tartışmasının  karşısında demokratik bir idari yapı ve  yerinden yönetim anlayışının halklarda karşılık bulacağını söyledi,Barış mücadelesi ,sarayın  organize ettiği savaş karşısında mutlaka kazanacaktır vurgusu yapıldı,İnsanlık dışı katliamların yapılmasının  nedeninin Geleneksel devletin iktidarını ,ve otoritesini güçlendirmek olduğu vurgulandı.

Naci Sönmez ise ,her dönemi kendi koşulları içinde değerlendirmek gerektiğini ifade etti,O dönemde Fatsa da hiç bir olay olmamasına rağmen beş bin askerle Fatsa nın kuşatıldığını anlattı,Hareketin o günkü koşullarda aldığı kararlarla büyük bir katliamı engellediğini söyledi.Bu gün  Kürdistan da devam eden direnişin katliamları engellemeye yönelik olduğunu ifade etti ve Türkiye haklarının Kürtlerin öz yönetim taleplerine sahip çıkması çağrısında bulundu

Prof. Dr. Melek Göregenli’nin moderatörlüğündeki panelde ilk konuşmayı yapan YSGP Genel Eş Sözcüsü Naci Sönmez, yerinden yönetimin YSGP’nin programatik metninde olduğuna dikkat çekti “Buna rağmen yerinden yönetimi konuşmak için toplandığımız bu mekânda emniyetin çekim yapma baskısı kurmasını da, bu devleti de Fatsa’dan tanıyoruz. Ben o zaman 17 yaşındaydım ve 3 yıl cezaevinde kaldım. Devletle tanıştım ve bu tanışıklığım 36 yıldır devam ediyor” dedi.
YSGP Eş Genel Sözcüsü Naci Sönmez ile DBP MYK Üyesi Demir Çelik’in konuşmacı olarak katıldığı panele yoğun ilgi olduğu gözlenirken, Sönmez konuşmasında yerinden yönetimin tarihçesine değindi ve “ Dünyanın birçok yerinde uygulanan yerinden yönetime sadece Kürtlerin değil herkesin ihtiyacı var” dedi. Sönmez, demokratik bir talep olan yerinden yönetim-demokratik özerklik-öz yönetim talebinin savaşla yıpratılmaması gerektiğinin de altını çizdi. Sönmez “Fatsa sadece kapitalizme karşı bir eleştiri kurmuyordu, aynı zamanda sola da bir eleştiriydi. Egemenleri korkutan en büyük gerçek de bu oldu. Devlet 12 Eylül’ün provasını Fatsa’da temmuz ayında yaptı” ifadesini kullandı. Fatsa’nın toplumsal yapısının da altını çizen Naci Sönmez, “Toplumun tümü sol görüşlülerden oluşmuyordu ama yerinden yönetim, yeni bir anlayışla belediyecilik, tüm Fatsa’yı bir araya getirdi” dedi.

YSGP eş sözcüsü Naci Sönmez, bugün ise çözümün açık olduğuna dikkat çekti ve “Savaşa karşı duran, barışı isteyen, halkın kendini yönetmesini isteyen ve yıllarca baskılara maruz kalmış halkların yürüttüğü mücadelenin kazanımlarının hakkının verilmesini savunan bir anlayışla ancak savaş karşıtı bir politikadır bugün önümüzde duran çözüm. Bugün Kürt halkının yürüttüğü mücadelenin Türkiye’nin batısında vicdanlarda yer açmasını olanaklı hale getirmektir bize düşen” vurgusunu yaptı.

DBP MYK Üyesi ve 24. Dönem HDP Milletvekili Demir Çelik ise bugün Kürt halkının ulusalcı devlet anlayışına karşı kıyasıya bir mücadele verdiğine dikkat çekti ve “ Biz daha az devlet, daha çok toplum diyoruz. Devlete karşı değiliz. Devletin yanında kendimizi yönetmek istiyoruz” dedi. İnsanlık tarihi incelendiğinde özyönetimle sürekli karşılaşılacağının altını çizen Demir Çelik “ Demokratik özerklik devletin yanı başında devlete rağmen bir yaşam kurmaktır. Özerklik modelinin uygulandığı birçok ülke bölünmedi. Ancak Türkiye’de devlet, kendi anlayışını dayatmaktan vazgeçmediği için halkın öz yönetim talebini bölünme olarak sunuyor, böyle bir algı yaratılması için çaba sarf ediyor” dedi.
Panel katılımcıların, konuşmacılara yönelttiği soruların yanıtlanması ile sona erdi.

 

 

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here