Anasayfa Kadın Demokratik Özgür Kadın Hareketi’nin (DÖKH) kongresi başladı.

Demokratik Özgür Kadın Hareketi’nin (DÖKH) kongresi başladı.

Paylaş

DİYARBAKIR (DİHA) – Dünyanın farklı ülkelerinden DÖKH kongresine katılmak üzere Diyarbakır’a gelen kadın örgütü temsilcileri, verdikleri mücadele nedeniyle Kürt kadınlarını övgüye boğdu. Kongre konuğu kadınlar, Kürt kadınlarının özellikle DAİŞ çetesine karşı verdiği mücadeleyi örnek aldıklarını ifade etti.
680x680nc-dyb-dokh-konferans-4.haber-AvusturyaParlementeriBerivanAslan10

680x680nc-dyb-dokh-konferans-4.haber1

Demokratik Özgür Kadın Hareketi’nin (DÖKH) sabah saatlerinde başlayan ve iki gün devam edecek kongresi, öğleden önceki bölümde yapılan açılış konuşmalarının ardından verilen ara sonrası dünyanın farklı ülkelerinden kongreye katılan kadınların verdikleri mesajlarla devam etti.

Kongreye Yunanistan’dan gelen Gündelik Feminist Wemsitesi Tomov Temsilcisi Matina Stampouli, Yunanistanlı kadınların selamını iletti. DAİŞ çetesinin tarihi geriye çevirmeye çalıştığını belirten Stampouli, Kürt kadınlarının gösterdiği direnişe işaret ederek, “Kürt kadınları bu çeteye karşı büyük bir direniş sergiledi ve direnmeye de devam ediyor. Kürt kadınları kesinlikle kahramandır” ifadelerini kullandı. DAİŞ çetesinin kadın, çocuk, yaşlı ve genç demeden katliam gerçekleştirdiğini hatırlatan Stampouli, bu vahşete karşı Kürt kadınlarının verdiği mücadelenin kendileri için de bir örnek olacağını ve kendilerine yol göstereceğini dile getirdi.

‘Kongre tüm dünya kadınlarını birleştirecektir’

Kongreye Güney Afrika’dan katılan parlamenter Vuwiye Hani de konuşmasında kongreye katılmaktan duyduğu mutluluğu paylaştı. Afrikalı kadınlar ile Kürdistanlı kadınların verdirdiği mücadelenin benzer olduğunu ve bunu benzerliğin kendisini duygulandırdığını dile getiren Hani, kongreye katılan tüm kadınlara Afrikalı Ulusal Kongresi Kadın Ligi’nin selamlarını iletti.

Güney Afrika devriminde kadınların büyük bir rol üstlendiğini söyleyen Hani, “Güney Afrika’da kadınların eşitlik mücadelesi hala devam ediyor. Güney Afrika’da kadınlar, her türlü ayrımcılığa karşı ‘yeter artık’ dediler ama hala çok zor koşullarda yaşıyorlar. Bu kongre tüm dünya kadınlarını birleştirecektir” diye konuştu.

‘Özgürlüğün sembolüsünüz’

Kongrenin bir diğer katılımcısı Katalan Parlamenteri İsabel Valet ise konuşmasına “Jin jiyan azadî” sözleriyle başladı. Katalan’da militarizme ve işgale karşı uzun yıllar mücadele verildiğini hatırlatan Valet, Katalanlı kadınlar olarak Kürt kadın mücadelesini örnek aldıklarını dile getirdi. Kürt kadınlarını selamlayan Valet, şunları söyledi: “Şimdi bütün feministler, Kürt kadınlarına bakıyor ve sizleri örnek alıyor. Kürt kadınlarına gösterdikleri direniş için çok teşekkür ediyoruz. Bizim için özgürlüğün sembolüsünüz.”

‘Özgürlüklerimizin çalınmasına izin vermeyeceğiz’

Avusturya Parlamenteri Berivan Aslan da konuşmasına Kobanê direnişini selamlayarak başladı. Clara Zetkin’in “Kadının özgürlüğü tüm insanların özgürlüğüdür” sözünü hatırlatan Aslan, “Avusturya Parlamentosu’nda tek Kürt kadın vekiliyim. Eğer bir ülkenin yaşam alanında kadına yer verilmiyorsa, halen Cumartesi Anneleri ve Barış Anneleri mücadele yürütüyorsa bu vahim bir durumdur. Kadınlar artık insanlık vahşetine dur diyecek. Biz özgürlüklerimizin çalınmasına izin vermeyeceğiz” ifadesinde bulundu.

‘Kölelik zincirine karşı durmak hepimizin görevidir’

Mesaj ve konuşmaların ardından konuşan HDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, kadınların öncülük ettiği Kobanê direnişini selamladı. Tüm kadınların bulunduğu alanlarda örgütlülüğünü güçlendirmesi gerektiğini dile getiren Tuncel, “Kadınlar olarak her türlü şiddete ve sömürüye karşı birlikte olmak durumundayız. Her gün kadınlar katlediliyor, tacize tecavüze uğruyor. AKP Hükümeti her gün kadınlar üzerinden yeni bir politika geliştiriyor. AKP’nin bize dayattığı bu kölelik zincirine karşı durmak hepimizin görevidir” dedi.

‘Şimdi barajları yıkma zamanı’

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın, “Siz kadınların tabutunu taşımayı öğrenmişsiniz oysa ben size yaşamı taşımayı öğretiyorum” sözünü hatırlatan Tuncel, “Evet biz kadınların tabutunu taşımak istemiyoruz, biz yaşamı taşımak istiyoruz” dedi. 7 Haziran’da yapılacak genel seçimlere de değinen Tuncel, “Yeni bir inşa sürecine giriyoruz. Seçimlere çok güçlü bir şekilde girmemiz gerekiyor. Kadınlar olarak seçim sürecine aktif katılmak durumundayız. Barajları yıkmak bizim görevimizdir. Şimdi barajları yıkma zamanı. Zafer yakındır tıpkı Kobanê’deki gibi” diyerek, konuşmasını bitirdi.

Devrim şehitlerine selam

Tuncel’in ardından Kobanê direnişinde yaşamını yitiren Suphi Nejat Ağırnaslı’nın annesi Nuran Ağırnaslı kısa bir konuşma yaptı. Ağırnaslı’nın konuşması sırasında duygusal anlar yaşandı. Ağırnaslı, “Daha güzel bir dünya için canlarını veren Kemal Pirlerin, Mazlum Doğanların, Sakinelerin, Kaderlerin, Arinlerin ve Suphilerin şahsında tüm devrim şehitlerini saygıyla anıyorum” dedi.

Konuşmaların ardından kongre basına kapalı olarak devam ediyor. Akşama kadar sürecek kongrede kongrede sinevizyon gösterimi yapılarak, siyasal süreç tartışmaları yürütülecek.

(ekip/öç/ns)

Paylaş

Yorum yapın

Please enter your comment!
Please enter your name here